Jak skutecznie obniżyć temperaturę procesora?

Właśnie zrobiłem sobie test orthosem procesora na standardowym 1,8 ghz i strasznie wysokie temperatury mam w stresie ok 64 stopnie :-x . I jak tu podkręcać go do 2,4 ghz skoro będzie zapewne jeszcze gorzej. Po pierwsze co myślicie o tych całych rurach na procesor w obudowach? Mam taką właśnie w obudowie. Myślicie, że ona pomaga czy wręcz przeciwnie i lepiej ją zdjąć? Może wtedy spadną temp procka i go normalnie podkręcę. Myślałem też nad zmianą pasty termo przewodzącej ale mam mały problem mianowicie na radiatorze boxowym już od nowości jest taka jakby “naklejko” pasta wiecie ocb? Da się to jakoś zmyć czy w ogóle nie muszę zmieniać tej pasty. Proszę o pomoc

Pewnie, że wiemy, najpierw podaj co to jest za procesor.

“Rury” absolutnie nie zdejmuj,ona kieruje powietrze z zewnątrz obudowy na procesor /chłodniejsze niż w obudowie /.Pomyśl nad zainstalowaniem wentylatora w tylnej ściance-wyciągowego o wymiarach 120x120 mm,być może są tam otwory do jego montażu.Sprawdż,czy ta “rura” nie jest zasłonięta np.ścianką biurka,tak samo jak wylot z zasilacza.

zainstaluj chłodzenie wodne jakci 64 stopnie przeszkadza

64stopnie dla E4300 przy 1,8GHz to dużo. Ja przy O/C 2,4GHz w stressie nie mam więcej niż 55st z BOX chłodzeniem i pastą Zalman STG-2.

troll_z_okien, ty się lepiej nie odzywaj jak tak masz pisać.

Panowie po pierwsze podajcie mi najlepszy program oprócz BIOS-u który podaje prawdziwe temperatury albo chociaż bardzo zbliżone do prawdziwych. Czy EasyTune 5 który miałem dołączony do płyty głównej podaje prawdę?

Nie mam kasy na nowe chłodzenia, co najwyżej na pastę termoprzewodzącą - mam zamiar kupić tą Zalmana co wygląda jak lakier do paznokci tylko, że nie wiem czy zdejmować te naklejko-paste czy co z tym zrobić :? ?

Mój procek to nie kręcony E4300 1,8 ghz.

stalesz Rzeczywiście otwór od tej rury z boku obudowy zasłania mi ściana biurka choć przyznam Ci, że między ścianą, a obudową jest ok 10 cm wolnej przestrzeni. Wiesz mam taką jakby “budkę” na obudowę w biurku.

Longhorn mam zamiar kupić STG1 dlatego, że łatwo się ją rozsmarowuje… tylko doradź mi co zrobić z tą naklejoną pastą. ![-o<

Pozdro

PS Mój zasilacz w tej obudowie jest z przodu całkiem i są takie jakby otworki i wylatuje nimi powietrze z zasilacza, a z tyłu obudowy mam 2 wentylatory 120x120 jeden stock, a drugi dokupiłem natomiast przestał niedawno działać xd.

moze, jesli to program producenta plyty dedykowany jej…

ps. masz Lian-li A05?

PC-A05N-side-s.jpg

Art. o nakładaniu pasty nakladanie-pasty-termoprzewodzacej-cpu-polecane-pasty-t72248.html

W skrócie, demontujesz chłodzenie, zmywasz paste fabrycznie nałożoną np. zmywaczem do paznokci i nakładasz nową paste. Im dokładniej zmyjesz poprzednią i im dokładniej nałożysz nową paste tym niższych temp. możesz się spodziewać.

Co do wyboru pasty, to polecam Zalmana STG-2, nastepca STG-1, który co prawda jest łatwy w nakładaniu ale zdarzały się nietrwałe serie, które szybko wysychały i traciły właściwości. Na pędzelek się nie kuś bo to samo zrobisz z każdą inną pastą (oprócz diamentowych i ciekłych metali :smiley: ) za pomocą patyczków higienicznych z apteki za mniej niż 2zł.

Do pomiaru temperatur i wiele więcej polecam Everest .http://www.dobreprogramy.pl/Everest-Hom … 11558.html

clockwork Taką mam obudowę - http://85.128.207.37/qoopImages/OBUIBOAXT01673.jpg IBOX LION 602.

Longhorn Dzięki za pomoc i link :smiley: ale jest jedno ALE. Patrz bo sam nie wiem. Ja nie mam żadnej pasty termo-przewodzącej na procku, ani krzty nawet.

http://i.frazpc.pl/pliki/2002/board_gra … 392336.jpg

Taki cooler przecież dostawaliśmy do E4300. Na nim jest to /cenzura/ białe tylko, że u mnie trochę żółtsze jest. Więc co z tym zrobić ![-o<

Przepraszam za tak dużo pytań.

Paste z proca (to “żółte”) zmywasz jakimś alkoholem, zmywaczem do paznokci itp. Potem nakładasz nową, a jak nałożysz to już zależy od ciebie. Możesz to zrobić chociażby palcem. Ja w laptopie i w stacjonarnym paste nakładałem kartą kredytową.

AS 5 jest lepsza od Ceramique. Silver 5 jest ogółem pastą już dość przestarzałą i brałbym na twoim miejscu którąś z tych: Zalmana/MX-2/Noctue NT-H1

Z proca i to z radiatora też tak http://i.frazpc.pl/pliki/2002/board_gra … 392336.jpg ??

I podałbyś mi od razu najwiarygodniejszy program do sprawdzania temperatur?

Do mierzenia temp. dla Core 2 Duo dobry jest RealTemp.

Paste nakładasz niekoniecznie tak jak na foto, tylko po całej powierzchni CPU równą warstwe o jak najmniejszej grubości. Poprzednią zmywasz i z radiatora i z procesora.

Dzięki wielkie za pomoc.

jak wszystko wyżej nie pomoże to zmien obudowę bo jest mała i dlatego szybko robi sie w środku gorąco a odpowiedniego obiegu powietrza nigdy w niej nie zrobisz.