Jak sprawdzić, co zawiesza kompa

Witam. Kolega przywiózł mi swojego kompa, bym wgrał mu ponownie Windows XP, bo mu się zamulał. Zrobiłem to, wszystko chodziło spoko, więc go zabrał. Musiał jeszcze u siebie doinstalować drukarkę, bo nie przywiózł mi płytki do niej, zresztą to jest HP więc i sama drukarka byłaby potrzebna. Za jakiś czas pytam, jak się sprawuje komp, a on mi mówi, że mu się zawiesza co jakiś czas. Zdziwiłem się trochę, ale wziałem go z powrotem do siebie w minioną sobotę, powyłączałem parę programików, które automatycznie się uruchamiały przy starcie, czy to od drukarki, czy jakieś od karty graficznej nVidia czy coś od Javy, trzymałem go włączonego cały niemal czas przez 5 dni, uruchamiałem różne programy albo siedział włączony całkiem bezczynnie i ani razu mi się nie zawiesił. Stwierdziłem więc, że pewnie te programy coś tam mieszały. Wczoraj qmpel go sobie odebrał… i dziś mi pisze, że już wczoraj znów mu się zawiesił 2 razy!

No i zastanawiam się, dlaczego tak się dzieje?? Logicznie myśląc, skoro u mnie tak się nie działo, to chyba nie wina systemu, ale urządzeń, jakie do kompa podłącza, a więc to, co u mnie nie było podłączone i wtedy chodziło spoko, a jak on u siebie to podłączy, to się zawiesza. Jeśli dobrze myślę, to w grę wchodziłaby myszka, klawiatura, monitor albo drukarka.

Powiedzcie, czy dobrze myślę no i jak wyczaić, co może zawieszać system i jak to teraz naprawić, jeśli system jako taki działa dobrze? Wcześniej kolega system miał zamulony, to fakt, ale przynajmniej komp mu się nie zawieszał :?

W jakich momentach komputer mu się zawiesza ? Może podczas grania ? Gdy sprawdzałeś komputer u siebie, to uruchamiałeś jakąś grę ?

Możliwe jest również niestabilne napięcie w gniazdku sieciowym. Niech spróbuje podłączyć do innego.

Niech sprawdzi temperatury podzespołów programem EVEREST. Może trzyma komputer blisko grzejnika, albo kaloryfera ?

Wspominał mi, że głównie wtedy się wiesza, jak odchodzi od komputera, a więc jak jest on bezczynny. Zauważył, że jak włączy radio albo TV na karcie telewizyjnej, to wtedy się nie zawiesza… Myślałem, że może dyski mu się wyłączają po jakimś czasie i dlatego, ale nie, ustawiłem, żeby się nigdy nic nie wyłaczało, ale dalej to samo jest. Za gorąco w pokoju też raczej nie ma ;/

Podbij napięcie na rdzeniu procesora o 0,1V i na ramach o 0,1V . Kto wie może pomoże, szczególnie jeśli testowanie przynajmniej 4godzinne primem95 wykazałoby błędy albo zawiesiłoby komputer. Ewentualnie sterowniki odinstaluj wszystkie i spróbuj poszukać jak najpewiejszych.

zacznij od podania pełnej specyfikacji sprzętu który sprawia problemy.

Znajomy miał taki sam problem, u niego w domu się wieszał, a że był na gwarancji to trafił do serwisu, tam nic się nie działo. Jak później sie okazało jego zasiłka była nie najlepszej jakości i zbyt wyczulona na małe skoki na pięcia w jego gniazdku sieciowym.

dlatego trzeba poczekać na konfigurację komputera który sprawia problemy by ocenić czy w tym przypadku jest podobnie.