Jak sprawdzić czemu był restart?

Witam,

 

posiadam w domu mały serwerek dla samby i dlna. Dzisiaj nie wiem jak to się stało był restart. 

 

Bardzo ciekawi mnie dlaczego? Wiecie jak sprawdzić powód restartu? Wiem, że na pewno to było dzisiaj około 15.00

Ogólnie, to musisz rozkręcić toster i na spodzie będziesz miał napisane…

A tak serio, to nawet nie podałeś jakiego systemu operacyjnego używasz.

Debian 7.8 64bit

Rozumiem że w logach nic nie ma. Jeżeli tak, to raczej ciężko będzie sprawdzić co ten restart spowodowało.

Areh, parę dni korzystam z Debiana. Nie miałem wcześniej styczności z tymi systemami tylko z Windows. A o postawienie serwera poprosił mnie tata, który mało zna się na komputerach…

 

Powiedz czego dokładnie szukać w logach? Chodzi o /var/log?

Dokładniej /var/log/dmesg. A czego szukać? Będziesz tam miał log ze startu systemu. Zobacz co było bezpośrednio przed nim.

Warto także zajrzeć w logi odpowiednio Samby i DLNA - one także mogą coś powiedzieć, czy aby na wskutek tych dwóch usług był spowodowany restart.

Wpisz po starcie systemu:

sudo sysctl -w kernel.panic=99999

Jeśli mamy do czynienia z błędem kernela to powinno zatrzymać system na nim bez wykonywania automatycznego restartu.

Restart był z powodu braku prądu…

 

Teraz myślę czyby tego UPSa nie kupić np. http://www.sweex.com/en/notebook-pc-accessoires/ups/PP200/ 

 

Da się go skonfigurować z Debianem żeby np. gdy wysiądzie prąd i aku w UPS będzie miał np. 3% to wyślę sygnał do serwer i zrobi halt?

 

Mam możliwość kupienia takiego nowego i zapakowanego za 20 funtów. Mieszkam w UK