Jak sprawdzić czemu był restart?

(Krzysiek_PL_) #1

Witam,

posiadam w domu mały serwerek dla samby i dlna. Dzisiaj nie wiem jak to się stało był restart. 

Bardzo ciekawi mnie dlaczego? Wiecie jak sprawdzić powód restartu? Wiem, że na pewno to było dzisiaj około 15.00

(Zulowski) #2

Ogólnie, to musisz rozkręcić toster i na spodzie będziesz miał napisane…

A tak serio, to nawet nie podałeś jakiego systemu operacyjnego używasz.

(Krzysiek_PL_) #3

Debian 7.8 64bit

Rozumiem że w logach nic nie ma. Jeżeli tak, to raczej ciężko będzie sprawdzić co ten restart spowodowało.

(Krzysiek_PL_) #5

Areh, parę dni korzystam z Debiana. Nie miałem wcześniej styczności z tymi systemami tylko z Windows. A o postawienie serwera poprosił mnie tata, który mało zna się na komputerach…

Powiedz czego dokładnie szukać w logach? Chodzi o /var/log?

Dokładniej /var/log/dmesg. A czego szukać? Będziesz tam miał log ze startu systemu. Zobacz co było bezpośrednio przed nim.

(GBM) #7

Warto także zajrzeć w logi odpowiednio Samby i DLNA - one także mogą coś powiedzieć, czy aby na wskutek tych dwóch usług był spowodowany restart.

(dragonn) #8

Wpisz po starcie systemu:

sudo sysctl -w kernel.panic=99999

Jeśli mamy do czynienia z błędem kernela to powinno zatrzymać system na nim bez wykonywania automatycznego restartu.

(Krzysiek_PL_) #9

Restart był z powodu braku prądu…

Teraz myślę czyby tego UPSa nie kupić np. http://www.sweex.com/en/notebook-pc-accessoires/ups/PP200/ 

Da się go skonfigurować z Debianem żeby np. gdy wysiądzie prąd i aku w UPS będzie miał np. 3% to wyślę sygnał do serwer i zrobi halt?

Mam możliwość kupienia takiego nowego i zapakowanego za 20 funtów. Mieszkam w UK