Jak sprawdzić, czy dany port zdalny został otwarty i przekierowany


(magw) #1

Witam!

 

Mam pytanie - jak sprawdzić, czy dostawca internetu (HiperLan) wykonał usługę otwarcia i przekierowania portów.

Szczegóły:

Do działania podgląd monitoringu przez internet muszę mieć otwarte i przekierowane na rejestrator porty 5050 - 5053. Nie mam dostępu do rutera i zlecenie takie muszę kierować do dostawcy internetu. Ten twierdzi, że porty otworzył i przekierował. Niestety zdalny podgląd nie działa.

Proszę o poradę, czy jest jakiś program, którym mogę zdalnie z komputera domowego sprawdzić, czy te 4 porty są prawidłowo skonfigurowane


(roobal) #2

Jeśli nie działa, to albo dostawca Cię ściemnia, albo usługa na tych portach nie działa. Dostawca nie oferuje możliwości wykupienia publicznego IP? To koszt około 10zł/miesiąc, przynajmniej nie musisz się nikogo o nic prosić.


(magw) #3

Publiczne IP mam, ale przekierowanie muszą ustawiać oni.


(S3BA_) #4

sprawdzić można na port scannerze


(magw) #5

Sprawdziłem. Faktycznie część potrzebnych portów nie odpowiada. Będę ponownie atakował adminów dostawcy netu.


(roobal) #6

Skoro masz publiczne IP, to oni nie wykonują żadnego przekierowania. Albo masz publiczne IP, albo prywatne i jesteś za NATem ISP. Nie możesz mieć publicznego IP i być za NATem ISP.

Dostawca musi przydzielać Tobie indywidualny adres publiczny. Jeśli masz myśli publiczne IP, a ISP musi robić przkierowania, to Ty nie masz publicznego IP, Ty masz prywatne IP. W tym przypadku ten publiczny adres, który masz na myśli należy do ISP i nie jest przypisany do Ciebie.


(magw) #7

Czyli prawdopodobnie mam prywatne IP.

Dostępu do rutera nie chcą dać, bo twierdzą, że w ten sposób miałbym dostęp do ich całej sieci…

Dodam, że jest to sieć radiowa. Na budynku wisi ‘antena’, która (chyba) jest też ruterem i z tej anteny przeprowadzony jest przwód LAN do mojego switcha.

 

Nie bardzo rozumiem tą technologię. Muszę się trochę w tym temacie dokształcić.


(roobal) #8

Tak, ta antena to router. Oni nie musza dawać Ci dostępu do routera, wystarczy że wyłączą NAT, ale podejrzewam, i tak AP dostaje prywatne IP. Uruchom wiersz poleceń i pokaż wynik polecenia tracert dobreprogramy.pl


(magw) #9

W ciągu tego tygodnia postaram się wysłać efekt tracert. muszę fizuycznie pojawić się na obiekcie.

Zastanawia mnie tylko jedno - mogą poprosić ich o wyłączenie NATa, ale bez dostępu do rutera/anteny jak przekieruję porty?


(roobal) #10

W sumie inaczej. Jeśli mogą, niech ustawią router w trybie mostkowania (bridge), bo teraz tak sobie przypomaniałem, że jak wyłączą NAT, to musiałbyś mieć dwa publiczne adresy. Router w trybie bridge będzie przekazywał adres do Twojego komputera lub do Twojego routera. Wtedy będziesz miał możliwość przekierowania portów na swoim własnym routerze.


(magw) #11

OK. Pogadam z nimi, bo tak faktycznie będzie najlepiej.