Jak sprawdzić, czy dany port zdalny został otwarty i przekierowany

Witam!

 

Mam pytanie - jak sprawdzić, czy dostawca internetu (HiperLan) wykonał usługę otwarcia i przekierowania portów.

Szczegóły:

Do działania podgląd monitoringu przez internet muszę mieć otwarte i przekierowane na rejestrator porty 5050 - 5053. Nie mam dostępu do rutera i zlecenie takie muszę kierować do dostawcy internetu. Ten twierdzi, że porty otworzył i przekierował. Niestety zdalny podgląd nie działa.

Proszę o poradę, czy jest jakiś program, którym mogę zdalnie z komputera domowego sprawdzić, czy te 4 porty są prawidłowo skonfigurowane

Jeśli nie działa, to albo dostawca Cię ściemnia, albo usługa na tych portach nie działa. Dostawca nie oferuje możliwości wykupienia publicznego IP? To koszt około 10zł/miesiąc, przynajmniej nie musisz się nikogo o nic prosić.

Publiczne IP mam, ale przekierowanie muszą ustawiać oni.

sprawdzić można na port scannerze

Sprawdziłem. Faktycznie część potrzebnych portów nie odpowiada. Będę ponownie atakował adminów dostawcy netu.

Skoro masz publiczne IP, to oni nie wykonują żadnego przekierowania. Albo masz publiczne IP, albo prywatne i jesteś za NATem ISP. Nie możesz mieć publicznego IP i być za NATem ISP.

Dostawca musi przydzielać Tobie indywidualny adres publiczny. Jeśli masz myśli publiczne IP, a ISP musi robić przkierowania, to Ty nie masz publicznego IP, Ty masz prywatne IP. W tym przypadku ten publiczny adres, który masz na myśli należy do ISP i nie jest przypisany do Ciebie.

Czyli prawdopodobnie mam prywatne IP.

Dostępu do rutera nie chcą dać, bo twierdzą, że w ten sposób miałbym dostęp do ich całej sieci…

Dodam, że jest to sieć radiowa. Na budynku wisi ‘antena’, która (chyba) jest też ruterem i z tej anteny przeprowadzony jest przwód LAN do mojego switcha.

 

Nie bardzo rozumiem tą technologię. Muszę się trochę w tym temacie dokształcić.

Tak, ta antena to router. Oni nie musza dawać Ci dostępu do routera, wystarczy że wyłączą NAT, ale podejrzewam, i tak AP dostaje prywatne IP. Uruchom wiersz poleceń i pokaż wynik polecenia tracert dobreprogramy.pl

W ciągu tego tygodnia postaram się wysłać efekt tracert. muszę fizuycznie pojawić się na obiekcie.

Zastanawia mnie tylko jedno - mogą poprosić ich o wyłączenie NATa, ale bez dostępu do rutera/anteny jak przekieruję porty?

W sumie inaczej. Jeśli mogą, niech ustawią router w trybie mostkowania (bridge), bo teraz tak sobie przypomaniałem, że jak wyłączą NAT, to musiałbyś mieć dwa publiczne adresy. Router w trybie bridge będzie przekazywał adres do Twojego komputera lub do Twojego routera. Wtedy będziesz miał możliwość przekierowania portów na swoim własnym routerze.

OK. Pogadam z nimi, bo tak faktycznie będzie najlepiej.