Jak sprawdzić czy ktoś podpiął się pod sieć?

Witam. Mam pytanko jak w temacie. Mam internet 2MB a jednak wolno chodzi. Mam router speedtouch 585 i internet z Multimedii :slight_smile: Proszę o radę bo jakoś nie wiem gdzie w routerze szukać :slight_smile: Pozdrawiam i z góry dzięki.

Przeglądałeś logi routera? Do samego monitorowania ruchu w sieci możesz zainstalować w systemie, np. Wireshark, dostępny dla systemów Windows, Linux, BSD.

Łączysz się bezprzewodowo? Jeśli tak, to jakich używasz zabezpieczeń?

Pozdrawiam!

Przeglądałem logi i są jakieś obce numery Ip a przy nich czerwone światełko. Używam zabezpieczeń: WPA-TKIP, dostęp do routera zabezpieczony hasłem, zmieniona nazwa sieci. Czy to wystarczy aby spać spokojnie? :slight_smile:

Jeśli tylko ty się łączysz z siecią to ukryj całkowicie ujawnianie sieci, możesz również dodać filtrowanie adresów MAC o ile ruter posiada tą opcje.

Nie, nie wystarczy. WPA podobno da się już od jakiegoś czasu złamać. Znacznie lepszym zabezpieczeniem jest WPA2 z algorytmem szyfrowania AES, do tego skomplikowane hasło, składające się z 20 znaków - małe i wielki litery, cyfry oraz znaki specjalne (!@#$%^&*? itp.). Dopiero wtedy możesz spać spokojnie. Jeśli zastosujesz WPA2+AES i porządne hasło, to nie musisz nawet ukrywać sieci i filtrować MACów, bo nawet jeśli ukryjesz nazwę sieci to i tak można bez problemu poznać jej nazwę, a MAC można też poznać, skanując sieci i podmienić na dozwolony.

Pozdrawiam!

Ale ja nie mam w routerze WPA2-AES tylko z WPA-TKIP i WPA-AES.

Skoro nie masz WPA2, to zmień w takim razie WPA-TKIP na WPA-AES, to właśnie podobno błędy w protokole TKIP pozwalają złamać WPA.

Pozdrawiam!

roobal jeszcze jedno pytanie. Czy nawet jak zmienię na WPA-AES to czy hasło muszę zmienić na inne? Jeśli tak to ile ma mieć znaków itd, czy mogę pozostawić takie jak w WPA-TKIP?

Hasło zmień obowiązkowo, skoro ktoś się podpina, to prawdopodobnie zna hasło i zapewne pierwsze czego spróbuje podczas włamania, to właśnie użycie starego hasła. Hasła powinno się zmieniać ogólnie co jakiś czas, np. ja zmieniam hasła co kwartał.

Teoretycznie minimum 8 ale ja proponuję ustawić 20 znakowe, składające się z małych i wielkich liter, cyfr i znaków typu !@#$ itp., np. $uP3Rm0Cn3H@$l0D0$13Ci, jak się boisz, że zapomnisz hasło, to zawsze możesz je zapisać na jakiejś kartce i schować głęboko w szafie, chyba nikt Ci nie grzebie w twoich prywatnych rzeczach :slight_smile:

Hasło zmień obowiązkowo, czemu to pisałem parę linijek wyżej.

Pozdrawiam!

Ok, dzięki robal :slight_smile: Duży browarek dla ciebie :slight_smile: Pozdrawiam