Jak sprawdzić czy ktoś założył na mnie firmę?

Witam

Miałem taka sytuację że na mój prywatny nr tel. dzwoni do mnie kobieta z numeru 684197038 i najpierw pyta czy rozmawia z (i tu podaje moje imię i nazwisko). Potwierdzam, więc proponuje mi jazdę próbną jakimś samochodem. Pytam skąd ma moje dane osobowe czyli imię, nazwisko i numer telefonu. Kobieta odpowiada, że te dane są w ogólnodostępnej bazie firm i jestem tam wpisany bo mam firmę. Odpowiadam że nie mam firmy. Ona na to że pewnie miałem. Zaprzeczyłem i zapytałem jeszcze raz skąd ma te dane. Rozłączyła się.
Zacząłem się zastanawiać czy ktoś nie założył na mnie firmy. Szukałem siebie po imieniu i nazwisku tutaj: https://prod.ceidg.gov.pl/CEIDG/CEIDG.Public.UI/Search.aspx i nic nie znalazłem. Nie wiem gdzie jeszcze szukać żeby się upewnić na 100%.

Jak sprawdzić czy ktoś założył na mnie firmę?

W krajowym rejestrze sądowniczym?
https://ekrs.ms.gov.pl/web/wyszukiwarka-krs/strona-glowna
Ale przecież to niemożliwe, żeby ktoś na ciebie założył firmę… Takiego chwytu u telemarketerów jeszcze nie słyszałem :smiley:

1 polubienie

Daj sobie na luz - nie jesteś sam: to naciagacze.
https://www.nieznanynumer.pl/numer/684197038

Sprawdzałem już ten telefon na stronie nieznanynumer.pl. Mam kilka takich telefonów w miesiącu ale nikt z dzwoniących nie znał mojego imienia i nazwiska i to mnie zaczęło zastanawiać.

W krajowym rejestrze sądowniczym nie mogę wyszukiwać tylko po imieniu i nazwisku więc nie sprawdzę.

Nikt nie założył na Ciebie firmy. Te telefony to przekręty.

Ostatnio dzwoniła do mnie kobieta i mówi mi, że wygrałem odkurzacz i muszę go odebrać osobiście, bo oni nie wysyłają. Jak powiedziałem, że nie brałem udziału w żadnym konkursie, to babka ściemniła, że to urząd miasta zorganizował taki konkurs (gdyby tak było, taka informacja byłaby w BIP) i że wylosowali sobie mój nr telefonu (telefon służbowy, więc imię i nazwisko wzieli sobie ze strony firmowej). Gdy zapytałem skąd ma moje dane, usłyszałem tylko “od wróżki” i się rozłączyła, bo wyczuła, że nie dam się wkręcić.

Sprawdziłem w googlu pod hasłem “co to za numer” i trafiłem na serwisy zbierające takie informacje i są to telefony mające na celu wyłudzenie danych osobowych lub wciśnięcie lewego kredytu.

Jest małoprawdopodobne, że ktoś założył na Ciebie firmę, więc możesz to po prostu olać.

O, KRS już działa, a wczoraj mieli padakę :stuck_out_tongue:

Jak pisałem, moje dane wzieli sobie ze strony firmowej. Pozyskanie imienia i nazwiska dziś to nie jest jakiś wielki problem. Możesz się nie ujawniać na FB, na forach, ale nigdy nie będziesz w stanie upilnować innych, aby Twoje dane nie wypłynęły. Twoje imie i nazwisko skądś musiały wypłynąć lub je gdzieś podałeś lub zwyczajnie strzelali na chybił trafił.

Pewnie gdy padło pytanie “czy rozmawiam z panem XY” odpowiedziałeś “tak”. Gdybyś odpowiedział “a kto pyta” lub “o co chodzi”, to pewnie tor rozmowy byłby inny :wink:

O prywatność danych mógł zadbać, ale wystarczy jeden znajomy z appką na telefonie do identyfikacji dzwoniących (lub inną) z dostępem do książki adresowej i baza danych dla telemarketerów i innych grup pięknie się powiększa :wink:

A wskazówką do tego, że te bazy nie pochodzą z legalnych źródeł niech będzie to, iż pomimo prawa do wglądu, edycji, wycofania zgód, czy usunięcia swoich danych z takiej bazy, dziwnym trafem za każdym razem połączenie telefoniczne się zrywa, kiedy próbujemy z tych praw skorzystać :wink:

1 polubienie

Lepiej się zastanów gdzie podawałeś numer telefonu z danymi. Zapewne wyraziłeś odpowiednią zgodę i ktoś sprzedał twoje dane.

Akurat na punkcie udostępniania danych jestem bardzo ostrożny. Chyba że bank lub jakiś urząd sprzedał moje dane lub jak ktoś wyżej napisał jestem zapisany u kogoś w smartfonie w jakiejś aplikacji która udostępnia kontakty firmom.

2 polubienia