Jak sprawdzić czy "nowy" komputer był używany

Witam,

znajomy kupił mi ponoć nowy komputer po okazyjnej cenie, ale on jest tak spowolniony że zaczynam wątpić czy rzeczywiście jest nowy (nawet paragonu mi nie dał bo twierdzi że zmieniał viste na xp to i tak gwarancji juz nie ma)

Jest jakiś sposób aby sprawdzić i ewentualnie udowodnić że robi mnie w b…

Po pierwsze przy zmianie systemu nie traci się gwarancji. Po drugie spróbuj ściągnąć jakiś program który pokazuje różne info o kompie, w tym kiedy był zainstalowany system i takie tam… Jednym z nich bodajże jest Aida32 lub Everest, do pobrania na vortalu. Drugi sposób to wpisaie w konsoli (w uruchom wpisz cmd, potem wyskoczy Ci takie czarne okienko) i tam wpisz systeminfo. Wyskoczy Ci sporo danych o systemie w tym data pierwotnej instalicji i inne. Nie wiem czy o to dokladnie Ci chodzi :wink:

Już to, co napisałeś świadczy o tym, że Cię robi w b…

To nie kolega, tylko jakiś cwaniak…

Jeśli to laptop, to po numerze seryjnym na stronie producenta możesz się zorientować.

Jeśli stacjonarny składk, to po częściach w środu (mają małe naklejki z datami produkcji).

Możesz również dokładnie przyjrzeć się wentylatorm w zasilaczu i na procesorze oraz wszystkim radiatorom i najmniejszym zakamarkom.

Jesli będzie choć odrobina kurzu, do używany komputer.

Dzięki za podpowiedzi ale po zainstalowaniu programu aida32 dowiedziałam się co ma w sobie, ale bardziej interesuje mnie kiedy w ogóle komputer został włączony po raz pierwszy do użytku, wydaje mi się że on swój oddał a sobie kupił nowszy. tylko jak to udowodnić. a z tą gwarancją to przegiął w takim razie. czyli ma coś na sumieniu, potrzebuje dowodów.

aha to jest laptop acera.

Dzięki bardzo

zobacz tak:

start>uruchom>cmd wpisz systeminfo powinno pokazać kiedy był instalowany system

właśnie próbowałam to zrobić ale po otwarciu tego okna mam:

C\Documents and settings\właściciel> i tu jak wpisze systeminfo to pokazuje mi: nazwa “systeminfo” nie jest rozpoznawana jako polecenie zew lub wew, program wykonywalny lub plik wsadowy.

???

Ewerest i opcja Magazyn i SMART i pozycja 09 i zobacz ile godzin pracował dysk - też jest to jakiś wskaźnik pracy całego kompa.

Jak strzelisz format dysku ,to datę z instalacji systemu będziesz miał np.z wczoraj.Nie wiem ale chyba jest coś z czasem e BIOSIE ,tylko czy po formacie tam też się coś nie zmienia?

Możesz również spróbować odzyskać dane z dysku twardego. Jeśli tam coś znajdziesz to masz dowód.

możesz także sprawdzić kiedy np. został utworzony folder po prostu folder Windows na partycji systemowej, ale jeżeli wcześniej data nie była dobrze podana na nic będzie ten sposób, tak samo jak inne chyba