Jak sprawdzić czy padła mi karta sieciowa?

(paranoise) #1

Witam, mam następujący problem z laptopem. Niedawno (chyba z dwa tygodnie temu) mój laptop połączony przez wifi stracił łączność bez widocznego powodu. Inne urządzenia względnie w porządku radzą sobie z wykrywaniem mojego routera wifi, a poza tym laptop nie wykrywa żadnej sieci, których w bloku mam kilka. Przez kabel laptop łączy się z Internetem normalnie. Sprawdziłem w menedżerze urządzeń i sterownik karty sieciowej wygląda na działający poprawnie, ale przy kontrolerze sieci pisze, że sterownik nie jest zainstalowany. Spróbowałem jeszcze raz odinstalować  i zainstalować sterowniki: ethernet i wireless modem. Nie pomogło. Zrobiłem formata i na nowo zainstalowałem wszystkie sterowniki i wszystko wygląda tak samo, Internet działa przez kabel, ale karta nie odnajduje sieci bezprzewodowych. Czy w tym wypadku, znaczy to tyle że karta sieciowa padła i powinienem kupić jakąś na usb? A jeśli tak, to jaką polecilibyście w rozsądnej cenie, tak żeby obsługiwała bez problemu nieduże mieszkanie?

(JoteS) #2

Nie podałeś jaki masz model laptopa. Zacznij od sprawdzenia czy nie masz wyłączonej karty WIFI wyłącznikiem mechanicznym jeśli taki posiadasz lub klawiszem funkcyjnym :slight_smile:

Karta zewnętrzna na USB np. Asus N-10.

(paranoise) #3

Packard Bell Easy Note LK-11 BZ. Przepraszam, że nie wspomniałem o tym, ale tak, sprawdzałem klawiszem funkcyjnym, wifi jest włączone. 

Spróbuj jeszcze uruchomić z livecd jakiegoś linuxa i sprawdź,czy na nim nie będzie działać.

(paranoise) #5

Chyba nie kumam. Na ten model lapa sterowniki są tylko pod windows 7 albo 8, tak więc dlaczego by miało zadziałać pod jakimś linuxem?

(mktos) #6

Obsługa wielu kart sieciowych jest wbudowana już w jądro Linuksa (podobnie zresztą jak w Windows) i możliwe, że zadziała bez jakiejkolwiek dodatkowej konfiguracji.

(paranoise) #7

W porządku. Zainstalowałem ubuntu i odpaliłem przy starcie. Nie wiem jak to sprawdzać, bo nie ma tam z tego co wiem menedżera urządzeń, ale na razie wygląda to identycznie jak na windzie, tj. łączy się normalnie przez kabel, ale już nie odnajduje żadnych sieci bezprzewodowych. :frowning:

(lukasz.jachimowski) #8

Witam,
Chce wrócic do tego wątku sprzed paru lat. U mnie zadziała sie identyczna sytuacja, tzn. w pewnym momencie wi-fi i Bluetooth pzrestały działać. Do komputera internet mogę podłączyć przez kabel, wtedy nie ma żadnych zastrzeżeń.
Niestety, ale w tym problemie nie znalazłem ostatecznej naprawy i rozwiązania. Dlatego prosze o pomoc.
Czy może pomóc format? Dla mnie to ostateczność, gdyż mam za dużo programów jako narzędzi pracy do ponownej instalacji.

(paranoise) #9

Nie odpisałem wtedy na końcu gdy problem został rozwiązany, ale wyglądało to chyba tak, że koniec końców karta zadziałała kiedy zrobiłem reinsalację z systemowej partycji czy jak to się nazywa na laptopie. Chodzi mi o to, że przywracam cały system do stanu w jakim był przy zakupie. I chyba można to zrobić bez utraty danych. Tzn. przywracane są tylko Windows do wersji, która była na kompie w momencie zakupu, testowe wersje programów, które próbują Ci wcisnąć, tapeta itd., a reszta jeśli masz na innej partycji powinna być nieruszona. No ale dla pewności pokopiuj sobie swoje rzeczy i może spróbuj z tym Ubuntu na pendrive. Nie pamiętam dokładnie jak to było u mnie, ale chyba jednak wykryło mi w końcu tą kartę.

(kuba.borzencki) #10

Moja karta wifi w laptopie nie działa i nie ma w laptopie wgl internetu czy jesli kupie zewnętrzną karte usb tp link internet będzie chodził? Jak mogę to naprawic

(kuba.borzencki) #11

Szybko błagam odp!!!

(paranoise) #12

Jak kupujesz z neta, to masz chyba 14 dni na oddanie więc możesz sprawdzić, ale chyba i tak najlepiej upewnić się najpierw czy to nie wina software’u.