Jak sprawdzić czy procesor jest sprawny?

Witam, mam problem z płytą główną MSI ms-7295 i procesorem Athlon x2 Black Edition. Komputer dostał piorunem, płyta główna jest nowa ale procesor jest z płyty która uczestniczyła w wypadku. Teraz nowa płyta po uruchomieniu nie daje nie daje sygnału na monitor mimo że słychać jak pracuje chłodzenie i dysk twardy. Sprawdzałem RAMy, zmieniałem zasilacz, zmieniałem kartę graficzną ale to na nic się nie zdało. Zostaje tylko wina procesora. Jak mogę sprawdzić czy jest sprawny czy też spalił się przez piorun?

Resetowałeś bios?

Hej,

Odłącz wszystko od komputera - zostaw tylko i wyłącznie płytę główną, RAM i procesor. Podłącz monitor do karty zintegrowanej i uruchom kompa. Czy pojawia się obraz? Jeśli nie, wyjmij także procesor i spróbuj uruchomić. Przed tym upewnij się, czy systemowy speaker podłączony jest poprawnie. Czy słychać jakieś pikania?

Pozdrawiam,

Dimatheus

Co do speakera, mam mały problem. Nie wiem gdzie go podłączyć. Mój speaker ma wejście na 4 piny a takiego na płycie nie ma. Co do manuala, nie wiem czy istnieje do tej płyty, w internecie nie ma a z płytą niczego nie było. Znalazłem jedynie takie coś http://www.nec-computers.com/support2/pib.asp?platform=spec_motherboard_bogota&mode=default&source=1409, niby jest tam opisane wejście na speaker ale 2x3 pin, zupełnei inne niż moje

Hej,

Też szukałem i niestety na próżno…

A czy przy tym konektorze dla systemowego speakera są na płycie jakiekolwiek oznakowania? Może to troszkę pomoże w ustaleniu, jak poprawnie podłączyć ten głośniczek…

Pozdrawiam,

Dimatheus

Wejście jest opisane SPKR_OUT. Ale dopatrzyłem się chyba wbudowanego speakera, oznaczony AC-1205G. Jednak nadal nie wydaje on żadnych dźwięków, z procesorem czy bez. Także wszelki kombinacje z RAMem bez żadnego skutku

Hej,

Czyli niestety wiadomości nie są zbyt optymistyczne - prawdopodobnie uszkodzona płyta główna. Ewentualnie można zrobić jeszcze jedno, tyle że to wiąże się z wydatkami, aczkolwiek niedużymi - karta diagnostyczna na PCI do sprawdzania działania płyty głównej. Na allegro stoją one po 10 - 16 PLN. Karta taka wyświetla numer operacji, na której płyta zatrzymuje się. Dzięki temu można ustalić, co płycie dolega i czy da się coś z tym jeszcze zrobić.

Pozdrawiam,

Dimatheus