Jak sprawdzić czy raid działa

Cześć mam serwer do którego mam podłączone 2 dyski i skonfigurowane w RAID 1 , w jaki sposób moge zdiagnozować że jeden dysk padł i jest do wymiany??? a jeśli juz zdiagnozuje to jak to się robi wyłączam serwer wkładam nowy dysk o takiej samej pojemności odpalam serwer i on sobie już poradzi? czy trzeba wchodzić w ustawienia raid i robić jakieś operacje?

Pod jaki system masz zrobionego raida? Jeśli pod windowsem to pobierz sobie Intel RST. Będziesz miał tam wszelkie informacje o sstanach dysków w macierzy

Pod linuxem :frowning: i nie jest to systemowy raid tylko sprzetowy.

Zawsze jest sprzętowy skoro to RAID. Jak zdiagnozować dysk? Przeskanowac programem pod linucha do tego😝 jeśli 1 padł to tak, komp sobie poradzi.

A w locie (czyli podczas działania systemu) taki dysk też można wymienić ?

Z tego co ja kojarzę to nie, przecież system startuje tylko z jednego dysku, a drugi kopiuje tylko pliki, chyba że wiesz, który to który.

Ty rozumiesz jak działa RAID?

A coś więcej? Jaki sprzętowy? Jaki kontroler? Jakie dyski?

RAID DELL PERC 6/i , 2 dyski SSD 480GB Kingstona

Jeżeli to jakiś gotowiec to pewnie zapali się ostrzegawcza lampka na obudowie lub obok dysku. Jeżeli karta włożona jest do PC, to ostrzeżenie (komunikat na ekranie) zobaczysz najprawdopodobniej podczas bootowania, gdy załaduje się bios karty raid.

No ale coś więcej? To jakiś komputer od Della? To są zwykłe dyski SATA? Masz na tyle wygodnie, aby je wymieniać w czasie pracy komputera? Taka jest właśnie idea RAID redundantego, aby można było wymieniać dysk w czasie pracy. Jaki OS? Zainstalowałeś dedykowany program pokazujący status pracy kontrolera i podpiętych dysków?

Zwykłe SATA, dużo lepsze byłby SAS nie? ale cena za ilość gb powala … z wygoda ciezko bo to obudowa Tower ale jakby zgasił serwer wymienił dysk i uruchomił to będzie trwało za nim on na nowy przekopiuje dane? czy on to robi w tle a system się uruchomi normalnie??? Nie mam żadnego programu do statusu pracy zapodasz mi jakiś na windowsa i linuxa??? + co się wydarzy jak się rozładuje bateria raidu bo też jest dość leciwa ? wszystko szlak trafi?

  • raid się odbudowuje w locie (jak to RAID redundanty np. RAID1) ,
  • program dedykowany do Twojego kontrolera,
  • bateria jest na 99% do cache kontrolera, nie mam komputera teraz, żeby poczytać o Twoim kontrolerze

W zależności od kontrolera, pod Linuksem masz soft do podglądu dysków w RAID i stanu macierzy, np. MegaCLI dla kontrolerów LSI, hpacucli dla kontrolerów HP.

Wszelkie problemy z dyskiem lub macierza zobaczysz w dmesg.

Wiesz co oznacza w ogóle RAID i czego wziął się ten skrót. O RAID programowym nigdy nie słyszałeś (MDADM, ZFS RAID)?