Jak sprawdzić, czy z komputerem wszystko ok?

Hej,

mam do was takie małe pytanko - mój komputer ma już pięć lat (tak, nadal stoi na zasilaczu no-name - zdechnie to zdechnie, przeżyje to przeżyje :wink: ). Chciałem sprawdzić wiecie - czy dysk poprawnie działa, czy procek się zbytnio nie przegrzewa, czy karta graficzna jest ok :wink:

Coś w stylu skan HDTune, obciążenie OTHROSEM i pomiar temperatury :wink:

Jakie są wasze jakieś sposoby na sprawdzenie, czy wszystko jest w miarę OK?

Wiem, dla niektórych no-name to samobójstwo, ale żal mi kasy na zasilacz, bo to stare, a pozatem nie opłaca się inwestować (bo co, wszystko bym musiał wymienić :stuck_out_tongue: jedynie nie obudowa oraz napęd i stacja dyskietek ;] ew. dysk mógłby zostać, chociaż 80GB to w dzisiejszych czasach nic.

Miałem kręcić (ryzykować ;d) ale niech sobie dziadek jeszcze pochodzi :wink:

Dzięki, pozdrawiam :wink:

Co do procesora to jego temperaturę sprawdzisz w BIOSIE, a jak działa karta graficzna sprawdzisz na dosyć wymagajacej grze w stosunku do twego kompa.

Myslę że jak nie zauwazyłeś (aś) żadnych problemów to chyba wszystko jest OK

Życzę mu 100 lat :smiley:

Kartę graficzną możesz sprawdzić programem Furmark , a dysk twardy tak jak sam wspomniałeś HD Tune i zakładka HEALTH.

SpeedFan 4.4PL

Po latach eksploatacji pewnie wypadało by go rozkręcić ,wyczyścić z kurzu,zmienić pastę na procesorze.

Co do tego zasilacza,to nie jest znowu tak duży koszt.Fortrona można kupić już za 60-70 zł,będzie bezpieczniej dla komputera i na pewno ciszej w pokoju. Sam mam taki stary komputer i po kilku zabiegach służy z powodzeniem rodzicom i myślę że jeszcze trochę pochodzi :slight_smile:

Jeśli chodzi o zasilacz to możesz go wymienić na jakiś nowoczesny tylko zamiast 24 pinów do zasilania płyty głównej podłączysz 20 pinów. Te 4 piny idzie łatwo odczepić. A w przyszłości przełożysz go do nowego kompa.

panoramix88 , możesz rozwinąć swoją myśl?

60_1261496800.jpg

To jest 24-pinowa wtyczka, która idzie z zasilacza i służy do zasilania płyty głównej (zwanej też MoBo przez uzytkowników tego forum). Kolorem białym oznaczono 20 pinów, a zielonym pozostałe 4 piny. Starsze płyty główne do zasilania potrzebowały 20 pinów. Obecnie standardem są 24 piny. W nowych zasilaczach z 24 pinami jest możliwość odczepienia 4 zamalowanych na zielono pinów by była mozliwość podłaczenia pod ten zasilacz starszej płyty głównej z 20 pinami. Z tej mozliwości ma skorzystać kolega /koleżanka, który/a temat napisał (a). Może kupić nowy zasilacz i zamontowac go pod warunkiem że wypnie te 4 piny z wtyczki o której w tej chwili piszę.

Ale jeżeli już z góry założyłeś że autor tematu ma płytę główną zasilaną wtyczką 20 pin to z czego ma wypiąć tą wtyczkę 4 pin ?

Hah, marzenia… :wink: Zjarałem płytkę główną z AS-Rocka i teraz mam jakieś wielkie gie od Fujitsu Siemens, które tego nie oferuje :wink:

Nie muszę, na filmach 720p się zacina obraz trochę :wink:

Też mu tyle życzę, tyle z nim przeżyłem :smiley:

Pasta na procesorze ;)? Zabieram się do tego od roku, ale tak jakoś nigdy ‘nie ma czasu’ :wink: Po zatem boję się, że jak go rozłożę to już go nie poskładam do kupy :smiley:

Muszę Ci powiedzieć, że ten chłam co mam nie jest aż taki głośny - widziałem głośniejsze :wink: Ale nad zasilaczem się zastanawiam też od roku :wink:

A co do tych wtyczek będę się martwić, jeśli ew. się w końcu zdecyduję :smiley: