Jak sprawdzić czy zostało przydzielone IP Publiczne Zewnętrzne

Witam. Tak jak w temacie. Wykupiłem w INEA płatną usługę „Publicznego zmiennego IP” czyli zewnętrzne IP. W związku z tym jak mogę zweryfikować czy rzeczywiście przydzielili mi publiczne zewnętrzne IP? bo jak wchodzę na ipconfig/all to w zakładce IPv4 adress widnieje: 192.168.x.x Proszę o pomoc. Pozdrawiam.

Spróbuj na Windows 10 Pro uruchomić zdalny pulpit, na routerze przekierować wysoki dostępny port Inei na lokalny 192.168.x.x:3389 i jak z telefonu się włączy zdalny pulpit to masz bez podwójnego NAT-u.

Nowszy:

Starszy:

Alternatywa:

Nie jest to przypadkiem usługa za 5 zł miesięcznie polegajaca na tym ze twój dotychczas zewnętny IP, widziany np. przez Speedtest był stały a teraz po dodatkowej opłacie jest co jakiś czas zmieniany?.
Zajrzyj do ustawień routera czy tam adres nie zaczyna sie przypadkiem od 100

Jeśli tak to jesteś za NAT-em operatorskim.

Yaki. Dokladnie tak.I nie 5 zł a 10 miesiecznie. Zobacz jak to wygląda u mnie. Co prawda w tej chwili podłączony mam tylko telefon ale to bez znaczenia.

Co o tym sądzicie?

Adres na zrzucie to jest adres z najpopularniejszej puli prywatnych adresów, klasy C zakresu 192. , który otrzymuje telefon w domowej sieci LAN (WLAN).

Chodzi o to jaki pod jakim adresem widziany jest ruter ZTE od strony internetu - adres WAN (WWAN) - być może zakładki „Topology” lub „Internet”.

Wchodzisz na stronę https://www.whatismyip.com/ .
Klasy adresów prywatnych:
Klasy adresów IP - co to jest i jakie są ich rodzaje? .

Raczej będzie publiczny, kwestia jest taka na jaki czas ruter dostaje dzierżawę - takie informacje mogą być w zakładce „Management & Diagnosis”. Po odłączeniu rutera od zasilania na czas dłuższy niż czas dzierżawy (lub pozostały do końca dzierżawy) dostaniesz nowy IP, choć przez pomyłki, błędne zrozumienie albo jakieś dziwne konfiguracje operatora może to być jeszcze inaczej poustawiane.

Przypuszczam ze jest tak jak napisałem. Musiałbys poszukać w regulaminach usług twojego operatora na czym polega usługa zmiennego iP.
Sadze ze jestes za typowym NAT-em operatorskim, plus NAT z routera a adres publiczny jest „końcowym” „oknem” (zalezy z której strony patrzeć) przez który wygladasz na świat z wewnętrznej sieci operatora a cała zabawa polega na tym ze ten bedzie przydzielał ci co jakiś czas inne zewnętrzne okno.
Z tego co wiem to pula adresów IPv4 wyczerpała się 11-12 lat temu a IPv6 to jak narazie głównie komórki sieci 4G, wiec nie sadze by typowy ISP miał mozliwośc komuś przydzielić indywidualne IP publiczne.

Wow! Mega czarna magia dla mnie to co mówicie :hear_no_evil::sweat_smile:. Podsumowując: co trzeba zrobić żeby nie być za podwójnym NATem tylko mieć NAT otwarty i swobodnie konfigurować rputer w tym porty? Zgłaszałem problem podwójnego nat i w poniedziałek technik ma przyjechać…yyy…tylko nie wiem po co skoro oni operują netem u siebie.

Poniżej wideo (nie mojego autorstwa) objaśnień zakladek routera podobnego jak mój (mój to ZXHN H298Q V7.0) Gdzie szukać tego ip w an routera? Czyli jak jest widoczny z ZEWNĄTRZ?

Chłop na filmie na publiczne IP.

Zobacz w routerze w zakładce - na filmie od 5:29:

https://youtu.be/NZop4KBAjc8?t=329 .

Internet → Status → Ethernet → Ethernet Connection Status

Adres IP, który dostaje router to IP Address
Czas dzierżawy (pozostały): Remaining Lease

W teorii ten sam adres powinna wyświetlać strona https://www.whatismyip.com/ .

Tak to u mnie wygląda

Nie widzę żeby ip ze strony było takie jak ip routera.

No i to jest sytuacja, którą opisał @Yakii .

Nie widzę żeby ip ze strony było takie jak ip routera.

Technicznie dostajesz publiczny adres IP, ale za nim / przed nim (zależy z której strony) stoi jeszcze NAT. Adres twojego rutera jest więc de facto prywatny.

Dostałeś sporo linków, poczytaj, zdecyduj się co chcesz mieć. Rozmawiaj z infolinią jakie są możliwości technicznego tego co chcesz mieć, itd.

Chłopaki, powiem o co chodzi już bez zakładania nowego tematu (chyba, że moderator zdecyduje inaczej) otóż:

Mam internet po światłowodzie INEA. Idzie do domu następnie ze ściany do ich ONT z niego do wspomnianego wyżej routera. Z routera kablem ethernet połączyłem xboxa sxs. Przy próbie połączenia na xbox wywala mi: NAT: ZAMKNIĘTY. Wykryto PODWÓJNY NAT.
Czytałem dużo i ludzie też mieli takie problemy. Ale dzwonili do ISP, dostawali publiczne zewnętrzne ip i wsztstko grało. Nat był otwarty i normalnie nie było żadnych blokad. Facet z infolini mówił że trzeba „wyłączyć blokadę”. No więc zadzwoniłem, powiedziałem jaka sytuacja i powiedzieli że trzeba aktywować PUBLICZNE IP 10 zł/mies. Zapewniali że to rozwiąże problem. Niestety. Po aktywacji dalej nat podwójny. Zgłosiłem problem i w poniedziałek ma technik przyjechać.

Żeby się upewnić czy rzeczywiście aktywowali publiczne ip. Podłączyłem konsolę BEZPOŚREDNIO omijając router do ONT, gdzie teoretycznie NAT powinien być otwarty i co? Dupa…dalej podwójny.

Na koniec olałem połączenie po kablu i zrobiłem hotspota z telefonu (internet komórkowy mobilny PLAY). Łączę się bezprzewodowo i wiecie co? NAT OTWARTY. Wszystko działa. Ale to nie o to chodzi bo chcę mieć neta z Inei po kablu a nie mobilny limitowany. Przykład ten pokazał że wina (wg mnie) w 95% leży po stronie ISP. A co Wy o tym sądzicie? Za pomoc będę niezmiernie wdzięczny. Pozdrawiam i mam nadzieję, że wspólnie rozwiążemy ten problem.

To z pozoru wydaje sie skomplikowane.
Masz router, do tego routera masz podłaczonych wiele swoich odbiorników. Laptop, smartfon, smartTV.
Kazdy z nich ma swój adres, prywatny. To twoja własna, prywatna sieć.
Ten router jest poprzez modem fizycznie podłaczony do „węzła” twojego dostawcy internetu.
Oprócz ciebie, jest do niego podłaczonych jeszcze wielu innych uzytkowników, Kazdy z nich też ma swój prywatny adres.
Ci wszyscy uzytkownicy (ich routery) tworza prywatną sieć dostawcy internetu.
Ta prywatna sieć ma techniczne „wyjscie na świat” pod postacia publicznego adresu IP dzięki czemu uzytkownicy tej prywatnej sieci dostawcy internetu, maja dostęp do innych sieci.
Z tego jednego publicznego adresu IP poprzez konfiguracje NAT, PAT moze jednocześnie korzystać bardzo wielu uzytkowników.
Co to oznacza? Ano tylko to ze jesli w tym samym momencie uzytkownicy INEA wejda na stronę https://whatismyipaddress.com/ to kazdy z nich zobaczy taki sam publiczny adres IP.
Jest to taki skrótowy obraz tego jak to jest z siecia i adresem publicznym.
Rzeczywistość jest bardziej skomplikowana bo ta prywatna siec dostawcy składa się podsieci a Dostawca ma wykupiony nie jeden publiczny IP a wiecej.

P.S.Odpowiedź na twój post dotyczacy Xbox. Ale skoro będzie technik to zostaw to mu.
trzeba było od razu pisać o co chodzi.

Yaki. To co należałoby zrobić aby OTWORZYĆ NAT i żebym mógł sobie przekierowywać normalnie porty na powyższym routerze? Bo teraz to po prostu nie działa.

Nie mam Xbox ale autor artykułu sugeruje ze jedna z metod jest ustawienie routera jako punktu dostepowego.
Na moim routerze wykonuje sie to tak.

To mozesz spróbowac w oczekiwaniu na technika

Nigdzie nie widzę takiej funkcji

Przybuszczam ze dostałes ten router od INEA
Nie mam pojecia jaka jest jego zaawansowana konfiguracja bo instrukcje sa ubogie w tresc.
Poczekaj na faceta od INEA.

Dokładnie. To router od INEA. Dzięki za dotychczasową pomoc. Odezwę się po wizycie technika.

Yaki jeszcze mam pytanie: ten sprzęt mój ZXHN H298Q V7.0 to router czy brama i czym wizualnie to się od siebie różni? Dlaczego pytam? Bo w tym artykule co zamieściłeś. Autor mowił że brama i router też mają kilka wyjść LAN. Więc czym one się rożnią z wyglądu?

Brama to jak modem i router w jednym ale to zalezy takze od sprzetu i jego konfiguracji.
Ja mam sprzet Arris od dostawcy który moze być brama ale jest skonfigurowany jako modem.
Operator dał mi sygnał a to co z nim dalej zrobie to juz moja sprawa, czyli musiałem kupić router by to rozdzielić na wiecej urzadzeń.
Według tej specyfikacji ten sprzęt to brama

Router i brama to synonimy. Router to fizyczne urządzenie. Brama to wirtualne określenie miejsca którym wchodzą i wychodzą dane, czyli także router. Możesz to porównać do drzwi.wejściowych do domu. Niezależnie z którego pokoju (urządzenia korzystającego z internetu) w domu startujesz to by dojść do restauracji musisz użyć drzwi wejściowych (routera).

Jeżeli twoje drzwi wejściowe do domu są w bloku to zewnętrznym IP jest brama klatki budynku. Jeżeli jesteś w budynku to jesteś „za podwójnym NAT-em” i nie możesz manipulować ogólnym domofonem.Teraz jeżeli twoje drzwi wejściowe wychodzą bezpośrednio na ulicę to masz „publiczny zewnętrzny IP”. Możesz ustawić własny router by poszczególne urządzenia były widoczne z zewnątrz. To nazywa się przekierowanie portów, lub UPnP. To dwie osobne techniki robiące w zasadzie to samo, dla ciebie łatwiejsze jest UPnP na routerze.

1 polubienie