Jak sprawdzić działąnie dysku?

Od kilku dni mam kłopoty z działaniem stacjonarki. Otóż najpierw przestała działać karta sieciowa (chyba, bo zniknęło połączenie z netem).

Potem okazało się, że podczas zakładania systemu na nowo pojawił się błąd. Wywaliło mi informacje, że nie ma zainstalowanego żadnego dysku. No wiec HD Tune i co? o dziwo wszystko z dyskiem ok.

No to druga sprawa i zarzuciłem “skan dysku” Atto Disk Benchmark i tutaj pojawia się pytanie. Otóż po skanowaniu widzę, że kilka części dysku (oznacza to Atto jako 1;2;16;etc - nie wiem co to) jest oznaczone jako Write na czerwono, a dokładniej tego write jest wiecej niż read (na zielono).

Czym jeszcze sprawdzić dysk, bo wg mnie muszę wymienić ten nośnik. Ale wolę być pewny, bo po co wywalać 150zł do starego kompa?

Dysk Sata, 80GB, Segate, Płyta Asusa

Dysk łączy się z płytą poprzez kartę RAID?

Podczas instalacji systemu zainstaluj sterowniki do niej.

Jak możesz to pokaż SMART tego dysku z HD Tune z zakładki Health.

może panowie najpierw dowiedzmy się jaki system ma zamiar instalować?

jaki ma model płyty asusa i poarę innych podstawowych rzeczy co?

Jeśli masz jakiś problem z uzyskaniem Smartów z HD Tune. To proponuję skan powierzchni dysku oraz wyżej wymienione dane pozyskać za pomocą programu

MHDD - http://www.dobreprogramy.pl/MHDD,Progra … 20187.html

Instrukcja - http://www.fixitpc.pl/topic/7334-film-i … -do-skanu/

Skan powierzchni i Smarty to wszystko co potrzeba żeby określić co dzieje się z Twoim dyskiem.

SMART sprawdzało się bodajże F8 a skan powierzchni 2 x F4.

Ok, dzisiaj spróbuję to zrobić.

Pozostaje jeszcze pytanie czy to nie bateria na płycie :slight_smile:

Bo wczoraj wieczorem wywaliło mi error CMOS, wszedłem do Biosu a tam data 2002 r, godz. 00:20 etc

Sprawdzę najpierw baterię, zapodam zrzut z HD Tune i zobaczymy, ok?

System Win XP prof - licencja

Dodane 11.09.2012 (Wt) 8:30

A co ma rodzaj systemu do prawidłowego działania dysku? Co ma model płyty skoro dysk śmigał kilka ładnych lat na tej właśnie płycie?

być może konieczne jest zainstalowanie sterownika do dysku z poziomu inst

Dodane 19.09.2012 (Śr) 10:15

być może konieczne jest zainstalowanie sterownika do dysku z poziomu instalki windowsa?

No Pan kredens1967 , może mieć rację. Jak instalowałes system XP a dysk SATA i w biosie ustawione SATA jako SATA /ACHCI to taki komunikat instalatora XP może się pojawić bo nie ma sterów do sata. Chyba żebyś ustawił czy masz ustawione SATA native IDE albo jeszcze inaczej w zalezności od wersji biosu. A tak to zostaje integracja sata programemn-lite.Czego system przestał działać częściowo czy całkiem to może być wirus, usunięcie przypadkowe plikow systemowych, albo dysk się psuje na tyle że nie znikały dane i system działał coraz gorzej znikały programy nie chciały działać.

Jak dysk widoczny w biosie to przeskanować jego stan naprzykład programem mhdd czy nie ma badsectorów i od wyniku stanu dysku podejmować dalsze decyzje.

Dokładnie, te stery załatwiły sprawę.