Jak sprawdzić i sformatować dysk twardy ATA?

Witam.

Posiadam dysk twardy Maxtor 40GB ATA. Dostałem go w prezencie. Z tego co wiem, to jest sprawny, ale nie mam pojęcia czy coś się na nim znajduje i jeśli tak, to co to jest… Pomyślałem, że wystarczy podłączyć go do kompa i tak też zrobiłem. Pierwotny dysk tego kompa był ustawiony na master, tego Maxtora ustawiłem na slave, podłączyłem ATA, zasilanie i odpaliłem kompa. Bios pokazał, że widzi ten “nowy” dysk, ale w Windowsie po wejściu w mój komputer go nie było. Następnie ustawiłem bootowanie z tego Maxtora, ale pojawiał się komunikat “Disk boot failure…”.

Wobec tego chcę ten dysk totalnie sczyścić, sformatować itd.

Jak mogę to zrobić? Da się z poziomu Windowsa XP? Czy z płytki instalacyjnej? Czy jak?

możesz wyzerować dysk programem MHDD, zerowanie dysku to całkowite czyszczenie, nawet usuwa partycje a nawet likwiduje niektóre bad sektory. programik można łatwo znaleźć na googlach i instrukcji tez jest kilka, dasz sobie radę. program ściągasz jako obraz .iso, wypalasz na płytce, ustawiasz botowanie na cd a później z niej odpalasz kompa

Po wyzerowaniu dysku muszę utworzyć na nim partycję, ustawić format plików (FAT lub NTFS). Czy można to zrobić też tym programem MHDD?

nie, musisz skorzystać np z instalatora systemu windows lub jak to dodatkowy dysk uruchomić go w systemie lub skorzystać z gparted bootującego sięz cd.

Ok. Dzięki za odpowiedzi. Będę “walczył” i w razie problemów będę pisał na forum. :wink: