Jak sprawdzić ile maksymalnie pamięci RAM obsługuje płyta główna w laptopie?

Jak sprawdzić ile maksymalnie pamięci RAM obsługuje płyta główna w laptopie (na Windows 7). W Win10 jest komenda w CMD, ale nie działa w Win7.

W danych technicznych laptopa powinna być zawarta informacja w tej sprawie…

Możliwe, że się nie zachowały nawet w web.archive.org ani archive.today :wink:.

Napisać nam, jaki to konkretnie laptop, ile ma cali i jaki jest kolor pokrywy… :wink:

Jakim laptopie, bo wdzę oczami wyobraźni core duo i plan rozbudowy do 16GB, dla lepszego działania. :wink:

1 polubienie

Jak nie wiadomo o co chodzi, to chodzi o wJenkShy kLaDkaRz w Ceesie_Goł PILNE! :joy:

Dane techniczne znam. Ale czy jest możliwe, że po aktualizacji BIOSu można dorzucić więcej RAMu niż mówi manual kompa?

Zaraz się włamię na stronę Intela i poprawię ci jeszcze statystyki procesora, to ile Mega Herców ci dodać do specyfikacji?

Jasne, możesz włożyć dowolną kość, ale kontroler obsłuży to co w manualu i laptop nie wstanie, lub wstanie i będzie tyle co wcześniej. Czyli kiepski pomysł.

To po co zakładasz temat, skoro dane znasz?

Założyłem temat, bo na moim komputerze jest rozbieżność pomiędzy danymi z manuala z tym co pokazuje Windows 10. Wg manuala mogę zainstalować max 32 GB RAMu, a Win10 pokazuje że 64 GB RAMu. I chciałem się dowiedzieć o co chodzi, bo może to właśnie aktualizacja BIOSu zwiększa max ilość RAMu do zainstalowania.

Zakładając, że nie jesteś programistą/grafikiem, to do gier wystarczy 16, a różnica 32 i 64 jest pytaniem na za minimum 5 lat. :wink:

Zdarza się że występuje rozbieżność między tym co mówi instrukcja, a jak jest w rzeczywistości.
Np. w momencie wprowadzenia sprzętu na rynek w powszechnym użytku nie było modułów o danej pojemności więc producent wpisał do specyfikacji maksymalną dostępną wtedy ilość.

Wpisz model procesora w wyszukiwarkę i sprawdź na stronie intel ark ile pamięci dany układ obsługuje. Jeżeli jest to wartość większa niż podaje producent laptopa możesz spróbować zamówić pamięć i zobaczyć czy wszystko będzie działać stabilnie.

a różnica 32 i 64 jest pytaniem na za minimum 5 lat.

Zależy od zastosowań, w niektórych przypadkach i 5 lat temu mogło to być mało.

Może po aktualizacji BIOSu zmieniła się specyfikacja…

Dziękuję wszystkim za konstruktywną pomoc. Jednak czegoś się dowiedziałem :slight_smile: