Jak sprawdzić ile rzeczywiście ramu pobiera dane środowisko?

Witam

Nie wiem co wybrać -gnome (które niby -tak mi pokazuje) dużo ramu zżera czy wybrać xfce. W systemie niby mi pokazywało że gnome+opera pobierało 700mb pamięci ! (z 2 GB)

a XFCE 430! (najnowsze xfce i gnome) To jest coś nie tak bo wymaganiach xfce ma 256 a gnome 384 ;/

proszę o podpowiedz

Program htop sobie instaluj i zobacz.

polecam zapoznać się z tym newsem: http://osnews.pl/kde-sc-4-4-0-kwestia-p … zebskiego/ w tym newsie są opisane dokładne sposoby mierzenia pamięciożerności

/// edit

oczywiście nie jestem autorem newsa, ani nie czerpię żadnych zysków z działalności osnews.pl etc

Bierz pod uwagę, że Linux inaczej wykorzystuje pamięć RAM niż Windows, przynajmniej Windows Xp jak jest obecnie to się nie orientuję. Linux z Gnome czy KDE zajmuje tyle RAMu ale tak na prawdę wykorzystuje tylko połowę z tego a resztę buforuje, czyli bierze sobie “na zapas” a to przyczynia się do tego, że programy uruchamiają się znacznie szybciej. Tak na prawdę to że Gnome bierze 700MB to nie znaczy, że tyle wykorzystuje, jak pisałem system bierze sobie ile może po prostu “na zapas”.

Ile tak na prawdę RAMu jest w danym momencie wykorzystane sprawdzisz przy pomocy, np. polecenia free -m i sam zobacz:

total used free shared buffers cached

Mem: 2004 1225 778 0 97 757

-/+ buffers/cache: 370 1633

W moim przypadku wynika, ze w systemie dostępne jest 2GB RAMu (total - 2004MB) system z tego bierze sobie 1,2GB (used - 1225MB), wolnej pamięci pozostaje 778MB (free - 778MB) a z tego wszystko tak na prawdę użyte jest nie 1,2GB a tylko 370MB (-/+ buffers - 370MB) i reszta “wolnej” pamięci 1,6GB (-/+ cache - 1633MB).

Tak poza tematem, osobiście używam na co dzień Gnome ale od kilku dni testuję KDE4 i mam wrażenie, że jednak KDE działa szybciej i jest w moim odczuciu wydajniejsze niż Gnome nawet z włączonymi wszystkimi wodotryskami :slight_smile:

Dokładniejsze wyniki uzyskasz jak sobie zrobisz taki sam test jak Korneliusz Jarzębski, o którym pisał na swoim blogu :slight_smile:

Pozdrawiam!

też polecam htop linux

Fajny ten htop, choć ja korzystam z reguły z zwykłego top lub pidstat i mpstat

np. dla Xów

pidstat 3 -C X

lub dla wszystkich Oper

pidstat 3 | grep -i opera

A jeśli chodzi o szybkość to XFCE jest na pewno szybsze, ale to w sumie głównie uruchomione programy decydują o wolnym RAMie. Ja odpalałem kilka kombajnów i na XFCE miałem prawie tyle samo co w GNOME. Jedynei KDE troche odstaje, ale to prawdziwy kombajn garficzny więc nie ma się co dziwić.

KDE może i kombajn ale chyba zaczęli optymalizować kod, bo mam wrażenie że KDE płynie podczas gdy Gnome chodzi jakby chciało a nie mogło :wink:

Pozdrawiam!

W GNOME zależy czy się korzysta z Compiza (efekty) czy z Metacity (przeciwinie), choć pewnie jest bardziej różnica na Procku niż na RAMie.

A i tak jak odpalisz np. czołg Firefoxa to na każdym środowisku będzie podobną ilość pamięci zżerał.

Na GNOME nie narzekam, XFCE nie mam czasu instalować, a KDE na Fedorze to chyba nieporozumienie:) Fakt Faktem że na GF4 przy odpalonych efektach mam w Win 7 masakrę sprzętową, Win 7 bez efektów jest tak samo dobijający jak Linux z efektami.

Nie ma co bić o 50MB przy 1GB RAMu lub więcej, nie ma sensu. Lepiej patrzeć wtedy na wygodę użytkowania nawet kosztem niewielkiego spadku szybkości. Wyjątki to ok 512MB gdzie 50MB robi różnicę i to znaczną.

BTW. I tak RAM na Linuchu jest szybszy niż na Windzie gdzieś prawie dwukrotnie. Jak ktoś nie wierzy to dam prosty dowód - GTA San Andreas pod WINE, misja odpala się ponownie około 4 sekund, w Windowsie 8. No i pewnie pod Linuxem zajmuje więcej RAMu. To akurat najbardziej masakrujący Winde program (gra) odpalany po Linuxem jaki wykryłem.