Jak sprawdzić kontrolery IDE (tryb transferu)

Zauważyłem, że dość długo kopiują mi się pliki. Poszperałem w necie i wyjaśnieniem moze być tryb transferu (PIO albo DMA) we właściwosciach kontrolerów IDE. Widziałem screeny z menedżera urządzeń i wszystko było u ludzi widać. Tymczasem u mnie jest tak:

http://i152.photobucket.com/albums/s182 … 90/ide.jpg

Tak musi być, czy to wina niedoinstalowania czegoś?

Mam Viste Home Premium 32-bit

Dysk zdaje się być na SATA ,więc tej opcji nie znajdziesz ,bo jest tak jakby wbudowana w kontroler i DMA jest odpalone domyślnie.

Everest podaje

jeśli chodzi o to czy SATA czy SATA II

(na dyskach za bardzo się nie znam)

No to będzie tak jak pisałem .Więc zajmijmy się tym

To znaczy jak długo ? Jakie rozmiary/czasy ?

Ja osobiście polecam Ci program Vista Meneger v4.0.4 który posiada program SuperCopy (robocopy) ,lub program TeraCopy szybkość kopiowania tym sposobem jest zauważalna.

Np:

film 700MB: dysk -> pendrive ok 4 min, szybkość stopniowo wzrastała do 3,2 MB/s, w odwrotnym kierunku troche ponad 1 min, szybkość 11MB/s

film 1,36GB dysk -> pendrive ok 7 min, szybkośc 3,2 MB/s, w odwrotnym kierunku 2 min, szybkość 11MB/s

kopiowanie z partycji na partycję jest dość szybkie

wydaje mi się, że na XP szybciej się kopiowało

Niezależnie, czy kopiujesz z dysku na pendrive czy z pendrive na dysk, w obu przypadkach pendrive jest tzw. wąskim gardłem, dużo wolniejszym od dysku twardego. Wg. mnie wyniki są w normie dla średniej jakości pamięci USB.

Podaj S.M.A.R.T. dysku z HD Tune jak tutaj http://forum.hotfix.pl/sprzet-komputero … 0-720.html

W HD Tune wykonaj benchmark i daj znać co powychodziło.

nie wiem czy robię coś źle, ale po włączeniu HD Tune i kliknięciu zakładki Health nic mi się nie wyświetla

dowiedziałem sie, że smarta może everest wyswietlić:

przy czym przy “05 Reallocated Sector Count” w evereście był żółty wykrzyknik

Mój pendrive ma ok 5mb/s kopiowanie na niego a z niego ok 15mb nie pamiętam dokładnie. Tanie peny mają to do siebie że mają słabe odczyty i zapisy danych:/

A najlepiej używać programu Total Commander, ja nim kopiuje z pena, z dysku na dysk czy nawet z dvd na dysk, bo “windowsowski” system kopiowania jest “ułomny”- mam na myśli że nie leci na maxa tylko potrafi lecieć 3/4 by mieć rezerwę jakby na system itp. To nie wina dysku raczej. Mi taki transfer leci na sata1 bo muszę mieć ograniczenie bo mam starą płytę z s-ata1. A dysk mam 250gb seagate 7200obr 16mb, a twój ma tylko 5400obr to jest wąskim gardłem, ale kopiowanie z pena powinno być takie jakie pen oferuje, a te słaby obroty to raczej odczuwa się przy nagrywaniu płyt x12/x16 ewentualnie kopiowanie z dysku na dysk czy między partycjami oraz z dvd na dysk.

I tak jak napisałem. Wszystko się zgadza.