Jak sprawdzic obiektyw? Co to za obiektywy?

Witam, dostałem dzisiaj dwa obiektywy. Niestety nie znam ich przeszłości ani stanu. Nigdy nie miałem lustrzanki wiec nie potrafię nic na ich temat powiedzieć. Czy możecie powiedzieć coś po tych zdjęciach? Wydaje mi się, ze ten obiektyw z czerwona obwódka jest do Nicona a ten drugi możne być do Canona. Jak mogę ocenić ich kondycje? Jestem laikiem. Dziękuje za pomoc.

Obiektyw 1

http://i49.tinypic.com/ohspqb.jpg

http://i48.tinypic.com/2howfo9.jpg

http://i50.tinypic.com/35chevp.jpg

http://i45.tinypic.com/2gtoyde.jpg

Obiektyw 2

http://i47.tinypic.com/351guw7.jpg

http://tinypic.com/r/32znl0o/6

http://tinypic.com/r/33limvo/6

Wpisz nazwę w google, to nie jest trudne, np. wpisując nazwę z pierwszego obiektywu:

Sigma 70-300 F4-5.6 DG OS - Do jakiego aparatu pasuje to zależy od mocowania. - I już wiadomo co to.

Wpisz nazwę drugiego i zobacz, trochę wysiłku stary… Mogę Ci powiedzieć, że “na oko”, wyglądają OK, ale bez sprawdzenia i pomacania ciężko powiedzieć czy wszystko działa.

Dodane 22.07.2012 (N) 14:29

PS. To dwa teleobiektywy. Drugie zdjęcie, drugiego obiektywu… Co to? Rozłożyłeś go?

Drugi już taki dostałem w takim stanie jakim jest. Nic nie rozkładałem. Środek jest luźny i wypada. Domyślam się, ze pewnie coś jest nie tak.

W pierwszym pierścień do regulacji ostrości się nie obraca. Najlepiej będzie oddać je do serwisu fotograficznego, wtedy pewnie wszystkiego się dowiem.

Najpierw od razu zapytaj czy coś się opłaca robić, bo jak środek wypada, to raczej dobrze nie jest i naprawa może trochę kosztować… W pierwszym może być np. ziarnko piasku. Tanie one nie są, więc tak myślę, że jak dostałeś je za darmo, to naprawa może być ciężka.

Na dole jest przełącznik do ustawiania albo manualnie ostrości albo automatycznie dlatego możne pierścień nie chodzić jeżeli przycisk jest ustawiony na automat. Dość ciężko jest go przestawić na pozycje manualna wiec nie chce kombinować. Obiektywy odstałem od kolegi który przywiózł je z Anglii wie nie znamy ich przeszłości. Podejdę do jakiegoś serwisu żeby ktoś zobaczył co da się z tym zrobić albo ewentualnie co im dolega. Naprawiać raczej mi się nie uśmiecha. Dzięki za pomoc.