Są generatory tak zwanych “dummy file” - tworzą one pusty plik o prawie dowolnym rozmiarze. Spróbować podglądnąć zawartość pliku można np w HxD z tym że oczywiście nie ujrzymy radośnie tego co jest “w pudełku” - ale zobaczymy nagłówek - może dowiemy się jaki to plik/format, dla pliku TXT poniekąd zobaczymy zawartość.
Pierwszy raz słyszę coś takiego, windows zawsze pokazuje faktyczną rzeczywistą wielkość pliku.
Nieco inaczej jest z folderami, możne być tak że windows pokazuje ci jakiś rozmiar foldera (załóżmy przykładowo 100MB) a gdy wejdziesz w ten folder, zaznaczysz wszystkie pliki w nim i windows pokaże ci że łącznie one zajmują mniej (np. 50MB).
Ale taka sytuacja może być tylko wtedy gdy w tym folderze są pliki z atrybutem ukryty lub systemowy i masz w windows ustawione aby nie wyświetlał tych plików (to jest standardowe domyślne ustawienie), rozmiar foldera uwzględnia pliki ukryte i systemowe w nim zawarte niezależnie czy są widoczne czy nie.
Nie tylko uTorrent ale większość programów do pobierania potrafi tworzyć takie pliki.
Nazywa się to rezerwowaniem miejsca na dysku i polega to na tym że ten plik choć nie zawiera właściwych danych ale ma właśnie taki rozmiar jak docelowo bo jest wypełniony pustymi zerami (chodzi o 00 w zapisie szesnastkowym; w informatyce 0 też jest wartością i zajmuje bajt a całkowity brak wartości który nie zajmuje miejsca to tzw. NULL) i w miarę pobierania zera są zastępowane właściwymi danymi.
Taki plik mimo że pusty to faktycznie ma taką rzeczywistą wielkość.
Trudno mi się do tego odnieść bo nie spotkałem się z tym ale podejrzewam że to był po prostu plik zawierający dokładne odwzorowanie bitowego zapisu który udało się odczytać z dysku.
Albo był to plik wypełniony po części rzeczywistymi danymi a po części zerami.
Ale bez dokładnej analizy tego bit po bicie nie da się tego stwierdzić ile w tym pliku jest faktycznych danych.
Niemniej i tak ten plik naprawdę ma taką wielkość (tyle zajmuje miejsca na dysku), chyba że program do odzyskiwania w wyniku jakiegoś błędu podaje ci nieprawdziwą informację o wielkości pliku.
Ciekawy temat z tymi alternatywnymi strumieniami w NTFS.
Ale kopiując plik z takimi strumieniami na dysk z systemem plików FAT32 zostanie skopiowany tylko sam plik (strumień główny) a pozostałe strumienie zostaną pominięte.
Wiem że program FileAlyzer też ma możliwość wyświetlania listy alternatywnych strumieni i wielkości.