Jak sprawdzić stan dysku twardego?

Witam.

Z komputerem było wszystko OK. Od pewnego czasu po przejściu logo windows XP wyskakuje BSOD:

unmountable_boot_volume. Nie działa tryb awaryjny.

Postanowiłem spróbować naprawić system z płyty instalacyjnej, załadowało płytę doszedłem do wyboru partycji i miałem:

C - nieznane (tu był system)

D NTFS xxx

E NTFS xxx

Jako, że nie dało się naprawiać, bo C jest nierozpoznana, chciałem wrócić do konsoli i dać CHKDSK.

Niestety po restarcie komputera, wczytaniu wszystkich plików z płyty pojawia się czarny ekran z migającym białym kursorem i nic się nie dzieje.

Próbowałem uruchomić z kilku płyt, różne wersje Windowsa ale wszystkie mają ten sam problem. Nawet XP live CD.

W jaki sposób mogę teraz sprawdzić/naprawić dysk przez CHKDSK?

Albo co innego teraz zrobić?

Jeżeli chcesz przetestować dysk to od tego jest hiren’s boot, jest tam też opcja naprawy dysku.

SPRAWDŹ KABLE I ZASILACZ ORAZ PŁYTĘ GŁ.

przywracamy format plików na partycji C

  1. uruchomić instalkę windows xp lub inną

  2. nie instalować systemu tylko wcisnąć “R” napraw

  3. wpisujemy FIXMBR

  4. save

  5. możemy zrobić jeszcze CHKDSK

dysk działa i ma wszystko co na nim było.

Kable są dopięte, sprawdzałem. Poza tym nie miały jak się odpiąć - komputer jak stał tak stoi :wink:

Kondensatory wyglądają dobrze…

Witaj, popraw proszę tytuł tematu tak aby wstępnie informował o problemie, użyj przycisku EDYTUJ , który znajdziesz w prawym górnym rogu Swojego posta. Dobrze zatytułowany temat daje szansę na szybszą pomoc. Dziękuję za uwagę.

Tip: Unikaj słów: “problem”, “help”, “pomocy” i.t.p. Tego typu słowa nie spowodują szybszej reakcji a mogą odnieść odwrotny skutek od oczekiwanego, tytuł tematu ma być skróconym opisem Twojego posta- powodzenia.

pozostaje sprawdzić czy da się partycję zamontować lub naprawić na linuxie… Niezastąpiony jak dla mnie gparted ma opcje naprawy systemu plików

@jacekk90 możesz napisać w jaki sposób to uczynić?

Jeszcze nie wiadomo czy w ogóle linux pójdzie, skoro XP LiveCD nie idzie.

Chciałem to uczynić, ale niestety odkąd wyłączyłem instalację systemu, żeby wrócić właśnie do linii komend nie mogę przejść do tego momentu. Jak pisałem - płyta normalnie bootuje, ładują się wszystkie sterowniki (ma się w tym momencie pojawić ekran z możliwością naprawy systemu - przejścia do linii komend), ale pojawia się czarny ekran i migający kursor w lewym górnym rogu.

Nagraj CD,test dysku i wrzuć tu zdjęcia ze smart dysku funkcja F8 i ze scanu powierzchni funkcja F4.

http://www.fixitpc.pl/topic/141-mhdd-po … a-obslugi/

Może trzeba wyzerować dysk i dopiero świeży system. Przy zerowaniu dysku stracisz wszystkie dane.

Hmm… czyli z zachowaniem danych już się nie uda naprawić?

Jak wrócę do domu to sprawdzę co i jak.

To może cdrom ci się zepsuł? Linuxa na pendrive wgraj przez UnetBootIn to się okaże czy to napęd, albo spróbuj uruchomić instalator Windows 7 z usb jak masz… uruchom jakiś system z USB :slight_smile: