Jak sprawdzić telefon pod kątem wirusa?

Witam
Tak jak w temacie, jak sprawdzić telefon pod kątem wirusów? Czy programy antywirusowe na androida wystarczą? Skanowałem avastem, nic nie wykrył, ale szczerze mówiąc tak krótko skanował, że nie wiem na ile jest to wiarygodne? Czy jedna opcja żeby zwiększyć pewność w sprawie czystości telefonu, to przywrócenie ustawień fabrycznych, czy faktycznie takie działanie wyczyści telefon?
Ogólnie nie wiem czy coś może u mnie być, telefon ostatnio spowolnił i szybciej się rozładowuje, ale też nie ma co od niego oczekiwać cudów :slight_smile:

Co to za telefon? Wolniejsze działanie i szybsze rozładowanie może być wynikiem np. padającej baterii i występuje często w przypadku starszych już smartfonów czy tabletów. Reset do ustawień fabrycznych usunie wszystkie dane i może na jakiś czas przyspieszyć działanie urządzenia, co do ewentualnej infekcji to takie działanie pomoże jeżeli nie doszło do infekcji „wewnątrz systemu”. Jeżeli doszło to zawsze można wgrać na nowo ROM. Na początek sugeruję abyś zrobił pełny skan za pomocą Malwarebytes Mobile Security.

1 polubienie

Telefon z 2018-2019 roku, jakiś huawei, chyba y5. Wiadomo, że to nie specjalnego, więc bardzo możliwe, że po prostu tak jak piszesz pada bateria, albo ogólnie już nie daje rady :slight_smile: Jednak i tak bym chciał sprawdzić pod kątem wirusa, ten Malwarebytes jest darmowy, bo jakoś wczoraj próbowałem pobrać, to mi się coś nie udawało, ale spróbuję jeszcze raz.

1 polubienie

Huawei Y5 (wg serwisu telepolis) na rynek został wprowadzony w lipcu 2015. Posiada 1GB RAM i procesor Qualcomm Snapdragon 210 8909 - czyli słabiak na dzisiejsze czasy. Sam mam jeszcze gdzieś Alcatel One Touch Idol, który już dawno przestał nadawać się nawet do dzwonienia. Tutaj też bym cudów nie oczekiwał. Malwarebytes powinien być darmowy jako skaner, a przynajmniej był niedawno gdy z niego korzystałem. Pełny skan na tym urządzeniu może zająć dłuższy czas.

Przeskanowałem, najpierw coś strasznie muliło, chyba zajęło to ponad godzinę. Nic nie wykryło, z ciekawości potem zrobiłem skan jeszcze drugi raz i zaskoczyło mnie, że trwało to dosłownie chwilę, parę minut, więc duża różnica w stosunku do poprzedniego skanowania, ale też nic nie wykryło.
Tak więc jeśli idzie o wirusy, to raczej będzie czysto czy coś mogło się schować przed tym skanem MB? Wiadomo sprzęt jest jaki jest, trzeba będzie pewnie niedługo wymienić. Nie wiem czy w takim razie warto wracać do ustawień fabrycznych, czy można jednak uznać, że telefon jest czysty?

Pytanie jeszcze mam czy warto mieć jakiś antywirus zainstalowany na stałe? Miałem ostatnio avasta, ale w sumie nie wiem czy on coś robił i w jakiś sposób chronił telefon.

Ponizej masz testy oraz co owe AV potrafia.

1 polubienie

Ok, w takim razie jeśli avast i mb nic nie znajdują, to zakładać, że jest czysto, czy jednak warto przywrócić telefon do ustawień fabrycznych żeby mieć większą pewność, że nie ma jakichś wirusów?

Jak ktos przeczulony na punkcie bezpieczeństwa, to czemu nie.
Ale to raczej stosuje sie gdy telefon nie nalezy do „mocnych” a aktualizacje aplikacji „pożarły” sporo pamieci i sprzet juz nie „wyrabia”.

1 polubienie

Możesz przywrócić do fabrycznych jeżeli konfiguracja wszystkiego od nowa nie będzie problemem i jeżeli zrobisz kopię danych. Na pewno w jakimś stopniu i przez jakiś czas urządzenie odżyje. Powinno działać nieco sprawniej, natomiast jak pisałem ten sprzęt to raczej powoli do wymiany jeżeli zależy Ci na płynności działania.

1 polubienie

Android uniemożliwia wykonywanie kodu, który nie pochodzi ze sklepu. A przeglądarkowy kod (JS) działa tylko w przeglądarce. Jeżeli powyższa ochrona „przecieka”, to znaczy że soft jest nieaktualny (dziurawy). Antywirusy smartfonowe więc nie znajdą nic, nigdy - jeżeli nie zainstalowano dziadostwa i/lub nie wykorzystano dziury w starym systemie.
Oczywiście, dziurawych systemów jest mnóstwo, bo android musi być przygotowany przez vendora (Windows Phone ogarnął to poprawnie BTW :wink: ) To teoretycznie usprawiedliwia istnienie antywirusów, ale jeżeli w systemie są dziury - to raczej przed takim antywirusem da się schować.

Więc nie robiłbym sobie nadziei

1 polubienie

Nie robić sobie nadziei, w sensie, że pewnie telefon jakiegoś wirusa ma?

nie - nie robić sobie nadziei, że ten AV cokolwiek robi/w czymkolwiek pomaga/cokolwiek mówi :smiley:

Ale w takim razie nie da się wykluczyć, że jakiś wirus może być skoro antywirus w niczym nie pomaga i nic nie mówi :slight_smile: Czyli ogólnie jest jakiś sposób by dobrze sprawdzić telefon?

Nieprawda.
Do wersji 7.1 wystarczyło wejść do Zabezpieczenia i ustawić Nieznane źródła na właczone.
Od wersji 8 jest troche trudniej.
Ustawienia->Aplikacje->Dostęp specjalny->Zainstaluj nieznane aplikacje .

A kopia danych w takiej sytuacji jest konieczna? Szczerze mówiąc nie mam pojęcia jak się ją robi :slight_smile:

Ale by JS schackował Android to by potrzebował nieaktualizowanej wersji przeglądarki.

A tak konkretnie to do czego ta twoja wypowiedź się odnosi?
P.S. Poprawnie pisze się „zhakował”

Kopia kontaktów, zakładek w przeglądarce itp. przez synchronizację z kontem Google. Natomiast jakieś zdjęcia przez synchronizację np. w aplikacji zdjęcia Google lub poprzez skopiowanie ich na komputer za pośrednictwem kabla USB. Metod jest sporo, tylko Ty sam wiesz co masz na telefonie i czy jest to na tyle istotne aby robić tego kopię :slight_smile:

Ależ prawda :slight_smile:
Sam piszesz, jak widzisz, że trzeba to ręcznie umożliwić ^^

@gizmo21 nigdy nie da się tego wykluczyć, to zawsze jest kwestia rachunku zysków-strat i analiza ryzyka. Oprogramowanie antywirusowe wymaga bardzo dużo i daje bardzo mało, z definicji.

Wyobraź sobie ze po to sa „ręczne” ustawienia systemu lub aplikacji by można była ją przystosować do własnych preferencji.
Twoje okreslenie jest jednoznaczne i „wykręcanie kota ogonem” niewiele pomoże.

:man_facepalming: