Jak sprawdzić ułożenie drugiego końca kabla LAN


(si@tk@rz) #1

Mam tester FLUKE networks MicroScanner PRO i w mieszkaniu w bloku mam kabel LAN poprowadzony gdzieś z górnego mieszkania.

Problemem, który zmusił mnie do sprawdzania tego kabla, jest brak możliwości korzystania z prędkości większej niż 10Mb/s. Jeśli karta w komputerze (jakimkolwiek) jest ustawiona na Auto, wówczas nie ma już połączenia. Trzeba zmieniać zawsze na Half/Full Duplex 10Mb/s.

Wracając do kabla:

zacisnąłem skrętkę zgodnie z oba standardami, gdzie:

Z - zielony, białoZ - białozielony i analogicznie pozostałe.

  1. Standard A

białoZ+ Z+ białoP+ N+ białoN+ P+ białoB- B-

  1. Standard B

białoP- P- białoZ+ N- białoN- Z+ białoB+ B+

Tam gdzie są plusy, tam mam brak możliwości zmierzenia żyły, ponieważ odbywa się na niej transmisja. Bynajmniej tak wywnioskowałem.

Widząc jak jest w standardzie A i B czy możecie mi powiedzieć jak mam zacisnąć końcówkę.


(Pablo_Wawa) #2

Miałem tak (brak szybkości 100 Mbps) jak źle zacisnąłem kabel - w sensie nie parami sygnałowymi, tylko jak leci (a to przy 100 Mbps ważne), a kabel miał więcej niż 15 metrów.

Wracając do pytania: zaciskasz obie końcówki w tym samym standardzie, tj. obie wtyczki w takiej samej kolejności kabelków (kolorów).

Ważne jest jedynie, by parę (kolor i biało-kolor) tworzyły żyły 1 i 2 oraz 3 i 6, oraz 4 i 5 oraz 7 i 8:

http://pl.wikipedia.org/wiki/8P8C

Robisz kabel prosty (nie skrosowany).


(si@tk@rz) #3

Rozumiem, tylko nie mam dostępu do tej drugiej końcówki, stąd nie wiem jak ułożone są tam żyły.


(manieKMP) #4

Ciężko coś doradzić, ponieważ nie wiadomo, czy po drugiej stronie zachowano jakiś standard, czy może zrobiono to po swojemu. Drugą sprawą jest to, czy kabel nie jest w którymś miejscu uszkodzony.

W takim wypadku -obrabianie kabla na ślepo- pozostaje Tobie metoda prób i błędów, najpierw według standardów (choćby według tabeli, z podanego przez Pablo_Wawa odnośnika -z tego co napisałeś niekrosowane już sprawdziłeś, pozostają jeszcze “krosy” a i b, być może z drugiej kabel jest skrosowany…), a następnie na chybił-trafił, “modląc” się przy okazji o sprawność kabla.


(si@tk@rz) #5

W takim razie sprawdzę krosy a i b i będę na ślepo próbował. Kabel jest dobry, bo jak próbowałem już na chybił-trafił, sprawdzałem długość par i była cały czas taka sama tj. ok. 64 stóp.


(Pablo_Wawa) #6

Obawiam się, że to robota bez sensu. Mówisz, że na początku w tym kablu miałeś internet, ale ograniczony do 10 Mbps. Jest duża szansa, że to ograniczenie jest spowodowane niezgodnym ze standardem zaciśnięciem kabelków (odpowiednie pary jak na schemacie). Powinieneś mieć w ręce tę drugą wtyczkę i możesz się jej przyjrzeć (co z nią, bo nic nie napisałeś?). Jeśli zaciśnięcie po niedostępnej stronie jest niezgodne, to za nic nie przeskoczysz tego ograniczenia 10 Mbps. Bo jakby było zgodne, a kabelki nie są uszkodzone, to nie byłoby tego problemu z ograniczeniem transmisji.