Jak sprawdzić ułożenie drugiego końca kabla LAN

Mam tester FLUKE networks MicroScanner PRO i w mieszkaniu w bloku mam kabel LAN poprowadzony gdzieś z górnego mieszkania.

Problemem, który zmusił mnie do sprawdzania tego kabla, jest brak możliwości korzystania z prędkości większej niż 10Mb/s. Jeśli karta w komputerze (jakimkolwiek) jest ustawiona na Auto, wówczas nie ma już połączenia. Trzeba zmieniać zawsze na Half/Full Duplex 10Mb/s.

Wracając do kabla:

zacisnąłem skrętkę zgodnie z oba standardami, gdzie:

Z - zielony, białoZ - białozielony i analogicznie pozostałe.

  1. Standard A

białoZ+ Z+ białoP+ N+ białoN+ P+ białoB- B-

  1. Standard B

białoP- P- białoZ+ N- białoN- Z+ białoB+ B+

Tam gdzie są plusy, tam mam brak możliwości zmierzenia żyły, ponieważ odbywa się na niej transmisja. Bynajmniej tak wywnioskowałem.

Widząc jak jest w standardzie A i B czy możecie mi powiedzieć jak mam zacisnąć końcówkę.

Miałem tak (brak szybkości 100 Mbps) jak źle zacisnąłem kabel - w sensie nie parami sygnałowymi, tylko jak leci (a to przy 100 Mbps ważne), a kabel miał więcej niż 15 metrów.

Wracając do pytania: zaciskasz obie końcówki w tym samym standardzie, tj. obie wtyczki w takiej samej kolejności kabelków (kolorów).

Ważne jest jedynie, by parę (kolor i biało-kolor) tworzyły żyły 1 i 2 oraz 3 i 6, oraz 4 i 5 oraz 7 i 8:

http://pl.wikipedia.org/wiki/8P8C

Robisz kabel prosty (nie skrosowany).

Rozumiem, tylko nie mam dostępu do tej drugiej końcówki, stąd nie wiem jak ułożone są tam żyły.

Ciężko coś doradzić, ponieważ nie wiadomo, czy po drugiej stronie zachowano jakiś standard, czy może zrobiono to po swojemu. Drugą sprawą jest to, czy kabel nie jest w którymś miejscu uszkodzony.

W takim wypadku -obrabianie kabla na ślepo- pozostaje Tobie metoda prób i błędów, najpierw według standardów (choćby według tabeli, z podanego przez Pablo_Wawa odnośnika -z tego co napisałeś niekrosowane już sprawdziłeś, pozostają jeszcze “krosy” a i b, być może z drugiej kabel jest skrosowany…), a następnie na chybił-trafił, “modląc” się przy okazji o sprawność kabla.

W takim razie sprawdzę krosy a i b i będę na ślepo próbował. Kabel jest dobry, bo jak próbowałem już na chybił-trafił, sprawdzałem długość par i była cały czas taka sama tj. ok. 64 stóp.

Obawiam się, że to robota bez sensu. Mówisz, że na początku w tym kablu miałeś internet, ale ograniczony do 10 Mbps. Jest duża szansa, że to ograniczenie jest spowodowane niezgodnym ze standardem zaciśnięciem kabelków (odpowiednie pary jak na schemacie). Powinieneś mieć w ręce tę drugą wtyczkę i możesz się jej przyjrzeć (co z nią, bo nic nie napisałeś?). Jeśli zaciśnięcie po niedostępnej stronie jest niezgodne, to za nic nie przeskoczysz tego ograniczenia 10 Mbps. Bo jakby było zgodne, a kabelki nie są uszkodzone, to nie byłoby tego problemu z ograniczeniem transmisji.