Jak sprawdzić zainstalowane fonty na komputerze klienta?


(Whizz Kid) #1

Witam,

Pracuję ostatnio nad stroną internetową (PHP/HTML). Niby jest prosta, ale do prawidłowego wyświetlania wymaga posiadanie zainstalowanego konkretnego fontu. Zastanawia mnie - czy jest jakaś możliwość, np. przez Ajax czy JS, aby sprawdzić, czy klient ma zainstalowany dany font na swoim komputerze? Chciałbym, aby PHP wyświetlał sugestię o jego pobraniu w razie negatywnej odpowiedzi.

Googlanie tego tematu szło mi dość opornie i liczę na jakieś wskazówki, jak można zdalnie sprawdzić zainstalowane na komputerze klienta fonty.

Pozdrawiam,

WhizzKid


(Fiołek) #2

Z tego co wiem, nie ma możliwości sprawdzić jaka czcionka jest aktualnie używana. Rozwiązaniem jest wyświetlanie takiej sugestii zawsze, albo poczekać aż przeglądarki zaczną wspierać formaty typu WOFF.


(Whizz Kid) #3

Hmm, ok, dzięki za informację w takim razie :slight_smile:


(Tomek Matz) #4

Generalnie w JavaScript nie ma funkcji, która zwróci Ci informację o tym, czy dana czcionka jest zainstalowana, czy też nie (a przynajmniej nie znam takiej, jeśli jest to będzie pewno zaimplementowana na wzór kodu z poniższego linku). Coś takiego pewno można sprawdzić przy użyciu VBScript, bo ten pozwala na większą interakcję z OS użytkownika (no ale niestety VBScript działa tylko w IE, a poza tym raczej każdy VBScript ma wyłączone, bo zezwolenie na wykonywanie skryptów w tym języku to spore zagrożenie :P)

Żeby zrobić to co potrzebujesz w JavaScript możesz zaimplementować u siebie coś na wzór kodu z ostatniego posta z tego linka http://www.webmasterworld.com/forum91/1796.htm

W alercie będzie wyświetlony true, gdy czcionka Verdana nie jest zainstalowana na komputerze użytkownika, a false, gdy jest zainstalowana.


(Xwars) #5

http://panopticlick.eff.org/ do wyciągnięcia listy zainstalowanych fontów wymaga Flasha lub apletu Javy, więc prawie na pewno w samym JS się nie da.