Jak starzeją się karty graficzne(laptopy)?

laptop

(Leon7) #1

Witam,
Nie znam się na rynku gier i kartach graficznych i przez to nie wiem jak szybko się one starzeją (chodzi o wydajność na nowszych grach). Czy laptop z gtx1060 max-q na którym obecnie w większości gier jest 60 fps na wysokich, na przykład za dwa lata również będzie sobie radził podobnie czy znacznie gorzej?

(panicagaming) #2

Podobnie, jest to karta z wysokiej półki mobilnej i raczej ciężko będzie znaleźć tytuł, który będzie na nim zmulać w najbliższym czasie.

(hindus) #3

Teraz postęp technologiczny zwolnił, tzn. większą wagę przykłada się do zmniejszenia zużycia energii niż do zwiększania osiągów (bo układy graficzne coraz częściej używane są do obliczeń, a tam różnica kilkunastu watów na pojedynczym GPU może oznaczać tysiące dolarów w rachunkach za pobór energii klastra). Dlatego topowe karty graficzne spokojnie pociągną gry na wysokich detalach przez kolejne 3 - 5 lat a potem na nieco niższych ustawieniach. Nawet na dzień dzisiejszy granie we współczesne tytuły na 8-letnich GPU wciąż jest możliwe.

(Leon7) #4

a gtx 1050 ti też da sobie radę, różnica w cenie w dwóch laptopach o podobnych specyfikacjach jest 1100zł i jest to dla mnie trochę za dużo ( w sensie pieniądze bym miał, ale nw czy proporcje cana do jakości nie będą zachwiane) , tym bardziej, że interesuje mnie fifa i assassyn , a ta pierwsza gra radzi sobie na dużo słabszych kartach a druga jest podobno bardziej oparta na cpu niż gpu. Jak widzę testy to np. w assasynie jest tylko około 10fps różnicy

(hindus) #5

10 fps to może być tylko albo aż…
przy 30 fps gra jest grywalna. Przy 20 fps niezbyt :wink: A to tylko 10 fps różnicy :wink: Tak na przemyślenie. A czy warto dopłacić - to Twoja decyzja, ale… Ja bym chyba nie dopłacił. Nie ze względu na osiągi, tylko ze względu na przewidywany czas życia gamingowego laptopa. Dużo rzeczy może paść w taki sposób, że naprawa będzie nieopłacalna. Uszkodzenia mechaniczne, przegrzanie elementów spowodowane niewydajnym chłodzeniem, no i brak miejsca na modernizację, w przeciwieństwie do stacjonarnego kompa nie wymienisz procesora ot tak. Dużo lepiej byłoby kupić zwykły piec (i wtedy zalecałbym mocniejszą grafę), ale rozumiem, że czasem laptop to jedyne wyjście.

(Leon7) #6

Obecnie potrzebuje laptopa, ale właśnie myślę tak samo, za 3/3,5 tys, mogę kupić kiedyś dobrego kompa a jednak 1tys to już 1/3 ceny

(FXJ) #7

Poczekaj na GTX 1160 i wtedy kup to dłużej pociągną na ustawieniach powyżej średnich - tyczy się to tytułów AAA.

(Leon7) #8

Niestety już i tak jestem spóźniony z zakupem. :slight_smile: