Jak starzeją się karty graficzne(laptopy)?

Witam,
Nie znam się na rynku gier i kartach graficznych i przez to nie wiem jak szybko się one starzeją (chodzi o wydajność na nowszych grach). Czy laptop z gtx1060 max-q na którym obecnie w większości gier jest 60 fps na wysokich, na przykład za dwa lata również będzie sobie radził podobnie czy znacznie gorzej?

Podobnie, jest to karta z wysokiej półki mobilnej i raczej ciężko będzie znaleźć tytuł, który będzie na nim zmulać w najbliższym czasie.

Teraz postęp technologiczny zwolnił, tzn. większą wagę przykłada się do zmniejszenia zużycia energii niż do zwiększania osiągów (bo układy graficzne coraz częściej używane są do obliczeń, a tam różnica kilkunastu watów na pojedynczym GPU może oznaczać tysiące dolarów w rachunkach za pobór energii klastra). Dlatego topowe karty graficzne spokojnie pociągną gry na wysokich detalach przez kolejne 3 - 5 lat a potem na nieco niższych ustawieniach. Nawet na dzień dzisiejszy granie we współczesne tytuły na 8-letnich GPU wciąż jest możliwe.

a gtx 1050 ti też da sobie radę, różnica w cenie w dwóch laptopach o podobnych specyfikacjach jest 1100zł i jest to dla mnie trochę za dużo ( w sensie pieniądze bym miał, ale nw czy proporcje cana do jakości nie będą zachwiane) , tym bardziej, że interesuje mnie fifa i assassyn , a ta pierwsza gra radzi sobie na dużo słabszych kartach a druga jest podobno bardziej oparta na cpu niż gpu. Jak widzę testy to np. w assasynie jest tylko około 10fps różnicy

10 fps to może być tylko albo aż…
przy 30 fps gra jest grywalna. Przy 20 fps niezbyt :wink: A to tylko 10 fps różnicy :wink: Tak na przemyślenie. A czy warto dopłacić - to Twoja decyzja, ale… Ja bym chyba nie dopłacił. Nie ze względu na osiągi, tylko ze względu na przewidywany czas życia gamingowego laptopa. Dużo rzeczy może paść w taki sposób, że naprawa będzie nieopłacalna. Uszkodzenia mechaniczne, przegrzanie elementów spowodowane niewydajnym chłodzeniem, no i brak miejsca na modernizację, w przeciwieństwie do stacjonarnego kompa nie wymienisz procesora ot tak. Dużo lepiej byłoby kupić zwykły piec (i wtedy zalecałbym mocniejszą grafę), ale rozumiem, że czasem laptop to jedyne wyjście.

Obecnie potrzebuje laptopa, ale właśnie myślę tak samo, za 3/3,5 tys, mogę kupić kiedyś dobrego kompa a jednak 1tys to już 1/3 ceny

Poczekaj na GTX 1160 i wtedy kup to dłużej pociągną na ustawieniach powyżej średnich - tyczy się to tytułów AAA.

Niestety już i tak jestem spóźniony z zakupem. :slight_smile: