Jak stworzono pierwszy system operacyjny i język programowa?

Przecież potrzebny był do tego już system operacyjny. Więc jak go napisano? Przecież język programowania był potrzebny ale znowu jak stworzono język programowania z niczego?

Asembler http://pl.m.wikipedia.org/wiki/Asembler … ected=true jest językiem który działa na podstawowych instrukcjach procesora, czyli istniał od stworzenia pierwszego programowalnego procesora.

Poczytać http://pl.wikipedia.org/wiki/System_operacyjny :wink:

Pierwsze komputery były programowane językiem maszynowym, wykonywanym przez procesor, nie miały systemu operacyjnego. Programy i dane wprowadzało się najpierw przekładając kabelki (jak na starych centralach telefonicznych), później na kartach i taśmach perforowanych (dziurkowanych), w latach 70-tych zaczęto stosować taśmy magnetyczne.

Na każdy typ komputera trzeba było pisać nowy program.

Później pojawiły się systemy operacyjne, wykonujące programy. Do tych systemów dołączano kompilatory, rozumiejące języki programowania (było ich kilka, w zależności od zastosowania) i generujące pliki wykonywalne. Takim popularnym językiem programowania był Algol 60, na jego podstawie powstały inne języki (Pascal jest dosyć podobny). To producenci komputerów wymyślali języki programowania, nie było ich wtedy zbyt wielu - amerykański IBM i brytyjski ICL.

Z reguły komputery mogły wykonywać jeden program jednocześnie, wielozadaniowość pojawiła się gdzieś w drugiej połowie lat siedemdziesiątych. Nie było wtedy jeszcze graficznych interfejsów użytkownika.

Po programowaniu kabelkami nastała era kart perforowanych,ładując program,trzeba było za koleją wrzucać karty do odczytania,nie można było się pomylić,pierwsze systemy operacyjne elektronicznych komputerów były jednozadaniowe i były obsługiwane z linii komend,pierwszy graficzny interfejs użytkownika wymyślił Xerox,to oni pierwszy raz pokazali okienka,pierwszy język wysokiego poziomu to Fortran,wymyślony do obliczeń numerycznych,składnia podobna do BASICa