Jak stworzyć drukarkę sieciową

Czy ktos mógłby mi napisac jak w najprostszy sposób sprzegnąc do pracy - drukarke sieciowa z 4 komputerami ( 3 pracuje na XP i 1 na W98)

Sterowniki trzeba instalować na każdym z komputerów wtedy gdy drukarka jest sieciowa.

Jeżeli jest podłączona do jednego komputera i udostępniona, to tylko na tym jednym komputerze trzeba zainstalować sterowniki.

Udostępniasz tą drukarkę w sieci a na pozostałych komputerach dajesz panel sterowania -> drukarki i faksy -> dodaj drukarkę -> drukarka sieciowa lub podłączona do innego komputera, i wyszukujesz tą drukarkę w sieci.

Na Win98 wykrywanie tej drukarki działa na podobnej zasadzie.

Gdy jest sieciowa, serwer wydruku/bufor wydruku znajduje się na tym co ją udostępnia i sterowników nie trzeba. Jedynie komputer wysyła, że chciałby to i to wydrukować, serwer wydruku to przyjmuje i za pomocą sterowników do drukarki, które posiada wysyła polecenia drukarce.

Drukarkę lokalną, która jest podpięta do dajmy routera przez RJ-45, a nie żaden komputer to wtedy na każdym komputerze musi być intsalowane przez drukarka lokalna(najlepiej bez automatycznego wyszukiwania) i utwórz nowy port>standard tcp/ip i sterowniki musisz podać na każdym komputerze do tej drukarki.

waldemar58 , popraw tytuł tematu, używając przycisku ac7a4cd89050aa6e.gif

Drukarka lokalna to taka, która jest podpięta do bufora i udostępniona z jego poziomu, a sieciowa jest podpięta do sieci za pomocą RJ-45. Poza tym przy drukarce lokalnej (udostępnionej) nie ustawiasz portu tcp/ip. Robisz to w przypadku drukarki sieciowej. I tylko w tym wypadku instalujesz sterowniki do tej drukarki na każdym komputerze.

Bolo ma 100% racji. Mam taki układ w domu/firmie: drukarka HP LaseJet 5n przyłaczona bezpośrednio do switha w LAN. W w2k i xp instaluje się ja jako drukarkę lokalną na porcie tcp/ip podając przy tym jej adres sieciowy. W tej sprawie koniec :wink:

Mam problem z jej skonfigurowaniem w systeme GNU/Linux dystrybucja Ubuntu wersja 9.04. Albo dawcy wersji nie przewidzieli powyższego układu, albo ja nie mogę się doklikać do stosownych ustawień. Znajdę tu pomoc?

Sylwek

Dodane 01.05.2009 (Pt) 15:13

Oto rozwiązanie problemu: http://ubuntuforums.org/showthread.php?t=369972