Jak stworzyć sieć bezprzewodową - laptop i komputer

(luigi0) #1

Mam internet wi-fi w komputerze stacjonarnym. I chcę też podłączyć do laptopa. No tak żeby w miare niedrogo wyszło.

W komputerze mam kartę TP-Link TL-WN551G oraz drugą D-Link Airplus G520+. Do laptopa w jaką kartę mam sie zaopatrzyć?

No i jak je połączyć żeby dostęp do internetu był na obydwu komputerach?

Internet jest na adres mac karty… (jeśli to ma jakieś znaczenie).

Nigdy się tym nie zajmowałem…

Proszę o pomoc

(Maximsyndicate) #2

Jest to absolutnie możliwe… zwłaszcza, że masz dwie karty sieciowe w komputerze stacjonarnym. Należy teraz ustanowić połączenie lokalne pomiędzy stacjonarką a laptopsem, a następnie ustanowić połączenie internetowe. Chyba, że byś chciał mieć internet bezprzewodowy na laptopie, to już wymaga dodatkowego routera.

Najlepiej byłoby abyś dokładnie określił skąd masz internet, do czego on jest podłączony itd. Bo np. jeśli masz router tepsy, to najlepiej byłoby go wymienić na jakąś bezprzewodową adeeselkę (ADSL) - taki bezprzewodowy router do podziału łącza tepsy. I wtedy podłączasz się jak chcesz, przez kabel czy przez wi-fi.

(Adax22) #3

Aby podzielić neta z Radiówki dostawcy WISP kabel od anteny zewnętrznej odkręcamy od karty WLan w komputerze i przykręcamy go w miejsce uprzednio odkręconej antenki dookolnej Urządzenia które będzie pracowało w tyrybie klienckim (Infrastrukture Sieci) takie urządzenia spełniające to zadanie to np Planet WAP-4033, Planet WRT 414 (bardzo ciekawe urządzenie po odpowiedniej konfiguracji działa jako klient i Router 2in1) , EDIMAX 7206, Air Live WL-5460AP, TP-Link TL-WR543G takie urządzenie ustawiasz w trybie klient Mode, ogólnie klient wyszukujesz dostępną sieć i jeżeli to ta żądana przez Ciebie to się z nią łączysz jeżeli to ma być podłączenie do jednego komputera to po zatwierdzeniu zmian kończy się Twoja praca z konfiguracją tego kompa jeżeli chcesz ten internet od dostawcy WISP dzielić na kilka komputerów bezprzewodowo to potrzebujesz Router DSL taki jak m.in do podziału neta z kablówki z portem WAN RJ-45 router ten łączysz kablem LAN o końcówkach RJ-45 z wcześniej skonfigurowanym urządzeniem klienckim jedna końcówkę kabla wpinasz do portu Lan wcześniej skonfigurowanego urządzenia pracującego w trybie Client a druga końcówkę do portu WAN routera DSL przykład takiego routera DSL to np D-Link DI-524, TP-Link TL-R460 (nie dotyczy ten opis Planet WRT-414 tam można zastosować inne rozwiązanie opisane na stronie producenta) resztę konfiguracji tzn wybór trybu pracy tj wprowadzenie ustawień nadanych przez dostawce wpisujemy w konfiguracji routera Jeżeli twój dostawca usług internetowych (provider) ma przypisane MAC adresy kart sprzydałby się AP lub router z możliwością zmiany MAC adresu Ale jak administrator jest spoko dzwonisz i w 30 sekund masz zmieniony MAC i dopusczony aktualny sprzęt

Jeżeli byś miał internet doprowadzony do komputera kablem skrętką o końcówce RJ45 np po blokach się ciągnie skrętką , internet z sieci TV Kablowej lub DSL złącze RJ 45 (kabel tel. ma RJ11) to potrzebujesz Jeżeli masz internet z sieci TV Kablowej lub DSL złącze RJ 45 (kabel tel. ma RJ11) to potrzebujesz Router DSL z portem WAN RJ-45 np D-Link DI-524,DI-624, TP-Link TL-R460, TP-Link WR340GD z portem WAN RJ-45 np: http://allegro.pl/item351359260_tp_link … ntena.html

http://allegro.pl/item356805166_pentagr … _5lat.html

http://allegro.pl/item353178588_tp_link … n_hit.html

http://allegro.pl/item350361099_d_link_ … witch.html

http://allegro.pl/item354032589_d_link_ … i_524.html

Ja Ci napisałem aby mieć neta niezależnego od komputera serwera dzielonego przez router

Najtańszym jednak rozwiązaniem jest połączenie dwóch komputerów kablem sieciowym skrosowanym (z przeplotem) i wtedy konfigurujesz sobie sieć na 2 kartach LAN laptop ma taką zintegrowaną komputer stacjonarny w przeważającej obecnie większości też a jak nie ma to kupujesz taką kartę LAN używaną za 10 zł lub mniej Wadą takiego rozwiązania jest to że na drugim komputerze masz internet wtedy jak masz włączony komputer zwany w tym przypadku serwerem do którego to masz doprowadzone łącze internetowe od providera.

Możesz też w komputerze w serwerze tzn tym do którego masz doprowadzonego neta zastosować kartę Wifi do i rozsyłać neta bezprzewodowo

Jak już wspomniałem wcześniej takich rozwiązań musi pracować komputer serwer tzn ten do którego masz doprowadzone łącze internetowe.

(luigi0) #4

Aha.

A jak sie zmieni mac karty, żeby obie (w laptopie i komputerze) miały takie same… to w routerze czy ap też coś trzeba ?

(luigi0) #5

Bo na innym macu nie będe miał dostępu do internetu? :o

(Maximsyndicate) #6

To rzeczywiście bardzo ciekawe urządzonko… Kiedyś już takie coś szukałem…

(Adax22) #7

Tak kolego Planet WRT-414 to ciekawe urządzenie zgadzam się zastępuje dwa bo może działać po odpowiedniej konfiguracji prosze oto link http://www.planet.pl/laboratorium_plane … mozliwosci jako Client i router mankament to będzie to sieć kablowa na 3 komputery Odnośnie D-Link ja nie reklamuje żadnego urządzenia ani D-Link czy też Pentagram ja zamieściłem to jako przykład Routera DSL, routera który posiada port WAN RJ45 znam problem D_Linka przy współpracy z Sieciami WISP gdzie mają dzielić sygnał radiowy odebrany przez antenę zewnętrzną przy słabym sygnale i małym ruchu mają duże pingi i się wieszają, ale nie jest to reguła bo znam wiele osób które wykorzystują router D-Link DI-524 do podziału neta dostarczanego przez providera drogą radiową WISP i sobie chwalą zero problemów. Są też inne czynniki wpływające na dziwną prace D-Link-a w takim zestawieniu.

(Adax22) #8

Kolego zgadzam się z Tobą ten tryb dlaczego nie działa za dobrze to Ty wiesz i ja wiem bo odbiera i wysyła sygnał tą sama antena widziałem “patent” gdzie gość odbierał internet na zasadzie WISP ustawił sobie UniversalRepeater i zastanawiał się dlaczego w ogrodzie akurat na wprost anteny na ścianie ma super zasięg a w domu mizernie, Godne polecenia urządzenia to jeszcze AirLIve, Edimax Planet

(luigi0) #9

Hmm, w access poincie czy w ruterze jest antenka (ona chyba do czegoś służy?)… Jak w miejsce tej antenki przykręcę kabel od anteny zewnętrznej to karty od kompów będą sie z nim łączyć… ? czy powinienem zaopatrzyć się w sprzęt z dwoma antenkami czy co zrobić?

(luigi0) #10

Aha.

No a skoro mam dwie karty w stacjonarnym to jak umożliwić połączenie z laptopa przez stacjonarny?

(Adax22) #11

Tak możesz utworzyć połączenie bezprzewodowe pomiędzy dwoma komputerami tzw ad-hoc tylko ze wyjaśnijmy sobie jedną rzecz w komputerze stacjonarnym rozumie ze masz karte wifi i do niej biegnie kabel od anteny zewnętrznej od dostawcy internetu?? czy jest ona z antenką a internet jest odbierany przez inną kartę?

(luigi0) #12

Do jednej karty wi-fi w komputerze stacjonarnym biegnie kabel od anteny zewnętrznej z której mam internet na stacjonarnym. A druga karta wi-fi w stacjonarnym ma antenkę, którą łączy sie z kartą wi-fi w laptopie.

I chciałem zrobić tak jak kolego mówiłeś -

. :))

(luigi0) #13

Zrobiłem ad-hoc, tylko że połączyły się jedynie komputery… jak udostępnić połączenie z internetem drugiemu komputerowi… ?

adres ip: 192.168.0.158

maska: 255.255.255.0

brama: 192.168.0.1

serwery dns: 192.168.0.1, 194.204.159.1

(Adax22) #14

Czyli połączenie miedzy dwoma komputerami na zasadzie Ad-hoc Poszukaj na googole wpisz np Ad-hoc = Windows XP

Proszę oto kilka linków:

http://www.wifi-live.pl/node/166

http://www.pcworld.pl/artykuly/45527.html

http://daniel-dudek.spaces.live.com/blo … !299.entry

http://www.google.pl/search?hl=pl&clien … XP&spell=1

(system) #15

i tu sie mylisz jest wiele takich urzadzeń tylko sa drozsze ale znowu nie tak bardzo zeby o nich nie wspomniec

jak pisałem wyżej zalezy od urządzenia

Jeśli mial bys kupowac 2 ap to napewno juz taniej kupisz takie urzadzenie

Jesli chodzi o 2 antenki to zazwyczaj konfigurujemy soft na antene a lub antene b zwiazane nie jest to z niczym innym jak tylko z tym ze 90% producentow kart sieciowych bezprzewodowych urzywanych w routerach/wapach stosuje 2 wyjscia antenowe (dla wyjasnienia glownym zastosowaniem tego jest jedno wyjscie na antene zewnetrza a drugie na wewnetrzna ale przy wapach sie tego nie stosuje wiec zazwyczaj sa to dwa wyjscia zewnetrzne) a to o czym prawdopodobnie czytales to ustawienia z MT gdzie podpinamy do jednego urzadzenia 2 anteny do 2 kart sieciowych i do drugiego urzadzenia tak samo i spinamy je w nstreme dual czyli zwiekszamy przepustowosc wapa (jedna karta z antena tylko nadaje 2 tylko odbiera a po 2 stronie jest tak samo tylko karta nadajaca jest na tym samym kanale co tam odbierajaca i odwrotnie) ale to juz sa zabawki powyzej 3k za sztuke zeby to fajnie chodzilo bo nie mowi ze nie mozna zrobic tego taniej.

teraz dla przykladu pare linkow do takich urzadzen moze wybiore takie tansze rozwiazania

http://www.interprojekt.pl/katalogw.aspx?p=wiki-Sparklan%20WX-7800A&k=SPAR-AP-WX7800A

urzadzenie z 2 niezaleznymi torami antenowymi z tym ze jedno pracuje na 5G wiec do laptopa czy stacjonarki tez musial bys miec karty 5g ale przynajmniej to chodzi tak jak trzeba i malo kto ci sie doczepi do sieci nawet malo zabezpieczonej. kazdy z torow mozesz ustawic zarowno jako nadajnik jak i jako odbiornik niezaleznie od siebie.

drugie rozwiazanie 2 razy 2,4 lub 2,4v5G wg uznania i konfiguracji :wink:

plyta: http://www.interprojekt.pl/katalogp.aspx?p=mikrotik_routerboards133.aspx&k=RTB-BOARD-RB133%2bWISP-AP

karty (2 sztuki) http://www.interprojekt.pl/koszykMagazynShow.aspx?f=K_RADIO_MINIPCI

jak nawet da sie zauwazyc na zdjeciach kazda z kart ma wlasnie 2 wyjscia antenowe antena a i b

przyklady zaczerpnolem tylko z jednej hurtowni ale jest jeszce mikrotik.org, czy np technologic.pl i wiele innych handlujacych podobnym sprzetem w roznych cenach.

jesli by ktos chcial zakupic taki sprzet na co powinien zwrocic uwage szukajac oszczednosci:

  • licencja level 3 - nie mozna skonfigurowac urzadzenia jako nadajnik (wiec zakup co najmniej licencji 4)

  • przy przykladzie kart RB133 jak naprzyklad na koncu bedzie literka C oznacza to ze jest to ubozsza wersja pod wzgledem slotow (tylko jeden rj i jeden miniPCI wiec nie wsadzisz 2 kart)

  • jako karte odbierajaca od providera polecam karte z wieksza moca odbiorczo/nadajaca np 400 czy 600 mW a ta co ma nadawac na dom slabsza (nadajnik domowy nie bedzie tak zakucal sygnalu providera bedac kilka kanalow obok)

to chyba tyle moich spostrzezen w tym poscie

Pozdrawiam :lol: