Jak stworzyć symulację routera?

Witam.

Będę organizować ze znajomymi pewien wypad za miasto w formie gamingowego bootcampu. Bierzemy sprzęt i gramy obok siebie razem. Kwestia jest jedna: kolega na miejscu ma router, do którego podepnie się tylko 1 lub 2 osoby. Z tym nie ma problemu akurat bo będzie nas 4 i ktoś sobie zahostuje z telefonu. Jednak jak sprawdzić czy na jego necie pociągną 3 komputery? Może konkretniej: jak zasymulować coś takiego np. w LoL’a byśmy mogli zobaczyć jaki będzie ping. Dodam, że kolega ma wg. speedtestu 20Mbps jednak w rzeczywistości wynosi około 2,5Mbps (Download).

Dziękuję za odpowiedzi i pozdrawiam.

Rozumiem że dostęp mobilny. Krótko - nie da się.

Znalazłem program NetSim i on umożliwia mniej więcej coś takiego tylko jest dość skomplikowany. Do czego dostęp mobilny? Czyli jedyną opcją jest podłączyć 3 kompy do routera i wtedy sprawdzić jaki będzie ping?

Test rzeczywisty to raczej jedyna możliwość - jest zbyt dużo faktorów, które przy symulacji mogą zakłamać wynik.

Nie tylko szybkość łącza ma wpływ na opóźnienia, ale urządzenia sieciowe, medium sieciowe. Jeśli będziecie grali po lokalu, to opóźnienia powinny być na poziomie 5 - 10 ms. Najniższy będzie miał ten, u kogo będzie stał serwer, poniżej 5ms. Jeśli gracie po lokalu, to Areh ma rację z mobilnym netem nie pogracie. Jeśli gracie przez neta, to z mobilnym netem też kiepsko, prawdopodobnie będzie miał duże opóźnienia. Na to wpływ ma właśnie medium.

No dobra ale jeśli wszyscy na necie kabelkiem będziemy podpięci? Da się określić mniej-więcej wymaganą prędkość łącza by udźwignęło ono 4 komputery (TS + gra tylko)?

ts ewentualnie u siebie postawić chociaż jak będzie cie w kupie to po co wam ts ? na mobilnym nie da się grać… zbyt duża zmienność parametrów (innych klientów korzystających z tego samego bts’a) druga rzecz to wydajność pakietowa tego modemu. nie polecam. na łączu stałym można pograć ale nie na mobilnym.

Bez przesady… na internecie mobilnym da się grać choć oczywiście wszystko zależy od operatora, technologii i lokalizacji. Można przyjąć, że  bez problemu da się osiągnąć w miarę stabilne pingi do polskich serwerów w okolicach ~40 ms do europy około 60-70 ms, użycie łącza przy grze + TS to nie więcej jak 1-2 mbps przy 4 PC’tach, wydajność pakietowa nie ma tutaj znaczenia, przecież nie będą pobierali torrentów…

MatX_ jedna z sensowniejszych odpowiedzi tutaj. Pytałem też na innych forach i specjalistów i są zgodni z twoim komentarzem. Dzięki :wink: