Jak stworzyć własną dystrybucję Linuksa?

Na Wiki piszą o gdisku, cfdisku i parted. Ogólnie, jeżeli jeszcze nie widziałeś, to odsyłam do świetnego wiki: https://wiki.archlinux.org/index.php/Beginners%27_Guide_%28Polski%29

Dawno nie używałem WmWare ale o ile pamiętam to ma ona swój bios (F2, F10 albo coś podobnego) i tam wybierasz sekwencję bootowania.

Cfdisk, to prawie jakby używał GParted, równie intuicyjny :wink:

 

Z tą równą intuicyjnością to trochę przesadziłeś :slight_smile:

 

Generalnie główną różnicą jest to że cfdisk działa w konsoli (ncurses), a gparted wymaga Xów (gtk).

Oj tam, czepiasz się szczegółów. Przecież wiem, że GParted wymaga Xservera, miałem bardziej na myśli, że mniej doświadczonemu użytkownikowi łatwiej będzie ogarnąć Cfdisk, niż Fdisk.

 

Źle się zrozumieliśmy. Miałem na myśli, że gparted jest zdecydowanie bardziej intuicyjny (graficzne przedstawienie podziału partycji z suwakami) niż cfdisk.

Z VMware nie miałem styczności - ale jeśli nadal masz problem użyj Virutalbox - tam na pewno zadziała.

Według mnie, łatwiej zainstalować Linuksa Archa z ISO z początku 2011 roku (był wtedy jeszcze instalator i zaktualizować go):

pacman -Syu

Chyba nic z tego nie wyjdzie - na serwerach lustrzanych, najstarsza wersja pochodzi z końca 2013 roku (sprzed kilku miesięcy). Trzeba by było znaleźć starsze ISO.

Akurat w tym przypadku nie chodzi o to żeby sobie życie ułatwiać :P, instalując Arch z “palca” można się dużo nauczyć ;), jeśli za pierwszy razem pojmie się co robi każde polecenie to następny razem to już będzie bułka z masłem.

@dragonn, skoro jest tak ciekawie jak piszesz, to sobie chyba dziś postawię Archa i zoabczę co tam autorzy za niespodziankę wymajstrowali :wink:

Nie ma żadnej niespodzianki. Wczoraj instalowałem z iso z 1 grudnia :]

Dla ciebie to raczej żadnej wyzwanie nie będzie :D.

Spoczko, więc dziękuję wszystkim za rady jesteście mega! :slight_smile: Będę kierował się waszymi radami ale w pierwszej kolejności zainstaluję VirtualBox. :stuck_out_tongue: Więc jeszcze raz wszystkim dziękuję.

 

Pozdrawiam :) 

Jeżeli autor dalej jest zainteresowany to tutaj jest bardzo fajny poradnik do Archa: http://linuxiarze.pl/arch-linux-2013-instalacja/.

Właśnie z niego korzystam :smiley: