Jak stworzyć własnego linux'a?

(Gegi2) #1

Cześć!

Chciałbym zainstalować jądro linuxa na czystym dysku.

Przeszukałem w googlach duzo stron i nic pisze tylko jak zastępować je w dystrybucjach.A tymczasem ja chcę stworzyć system narazie w formie tekstowej a później dodać kde albo gnome , x11 lub xwindow i takie tam.

Mógłby mi ktoś poradzić jak mam to zrobić?

No tak ale mi chodzi o zainstalowanie tylko jądra linux-2.6.16.56 a potem żebym sam sobie ściągał różne bajery.Taki mój system Linux. oto mi chodzi

(Myregistryaccount) #2

Nie wiem jakiego linucha chcesz instalować bo np. w przypadku Mandrivy można sobie wybrać co chcesz podczas instalacji np. sam system w postaci tekstowej bez żadnego oprogramowania.

Spróbuj może zainstalować sobie Debiana wg. tego opisu:

http://debian.linux.pl/viewtopic.php?t=819

Tak zainstalujesz sam system bazowy bez niczego więcej.

(matiit) #3

Tak sobie możesz Gentoo postawić.

Jeśli to Cię nie satysfakcjonuje to jest taka książka (darmowa) Linux From Scratch. Poczytaj

(Gegi2) #4

No tak ale mi chodzi oto aby samemu stworzyć se pingwina.Mam już jądro - linux-2.6.16.56 tylko niewiem jak je wgrać mając czysty dysk (pracuję na wirtualnym komputerze vmware

(matiit) #5

oprócz jądra są potrzebne także inne rzeczy...

w książce

Jest to opisane

(Dodo1122) #6

LFS to piekna zecz :wink:. Ale system bardziej do nauki niz uzywania; z kazda nowa wersja ksiazki trzeba od poczatku robic aby toolchaina zupdate'owac, bo inaczej moga sie zeczy ladnie zwalic. Dla tego wole gentoo :wink:.

dodo

(Soren) #7

zainstaluj system bazowy debiana...

budowa dystrybucji to nie jest takei hop siup dla przeciętnego kowalskiego. Do tego wymagana jest nie mała wiedza z wielu dziedzin...

(Dodo1122) #8

Nom, dosyc czesto przydaje sie wiedza z fizyki kwantowej i teorii samolubnych genow. Nie warto nawet zaczynac twozyc swojego wlasnego systemu bez obeznania w anatomii czlowieka :wink:. Mozna rowniez natrafic na problemy, jezeli sie nie ma kodeksu karnego w małym palcu.

A teraz tak na powaznie; najpierw zainstaluj gentoo. Jak zainstalujesz, to sie z nim obeznaj. Potem sprubuj zainstalowac lfs. :wink:.

dodo

(moongoose) #9

A oprócz Gentoo polecam ArchLinux - jest mniej "mordęgi" przy instalacji tzn. jest o wiele krótsza a pakiety skompilowane juz masz pod procek 686 i szybszy - i sam decydujesz co będziesz chciał mieć.

Pozdrawiam

(Dodo1122) #10

Arch jest fajny, ale imho PKGBUILD'y nie sa dopracowane; brakuje im funkcjonalnosci ebuild'ow :wink:. Poza tym niektore z oficjalnych PKGBUILD'ow sa zle przemyslane; ale to prewnie przez fakt ze ta dystrybucja jest jeszcze młoda. Ogulnie fajny system, mam go na 2 partycji :wink:.

dodo

(Asterisk) #11

Zapoznaj się proszę z tą stroną i zmień tytuł na konkretny, używając

funkcji icon_edit.gif