Jak szybko sformatować dysk

Sprzedaję dysk twardy 80Gb.

W kompie mam włożony 500gb

I teraz tak, jeżeli podłącze teraz ten drugi dysk (80gb) do mojego kompa, w celu sformatowania… to czy nic się stanie z windowsem?

Windows jest na tym i na tym dysku

Czy może odłączyć ten 500gb i podłączyć 80 aby sformatować tylko.

I jaką najlepszą metodę formatowania byście wybrali?

podłącz dysk 500 GB jako master,dodatkowo podłącz 80 Gb na slave i jeśli była tam tylko jedna partycja to sformatuj ją bezpośrednio wchodząc do mój komputer-klikamy prawym na danej partycji -> formatuj … , a jak jest więcej jak jedna partycja to najlepiej usunąć partycje w narzędziach administracyjnych i utworzyć jedną dużą.

a jak podłączyć jako master i jako slave…

a ta druga opcja z tym że wyjąć 500gb i wsadzic ten 80, jest zła?

Zworkami,w 500 Gb zworkę ustaw na pozycji 1(czyli maksymalnie po lewej) a w dysku 80 Gb ustaw zworkę na pozycji 2 czyli ( czyli druga od lewej) ,czyli to wygląda tak [1 2 3 4] ,oczywiście one nie będą ponumerowane:P ,a z wsadzeniem samego dysku 80 gb,to wtedy będziesz musiał formatować go albo przez Dos albo używając Hirenboot i tam narzędzi do formatowania jak np:( partition magic bądź Acronis).

w samsungu F3?

@Autor - jesli dysk 80gb jest ATA, to podlacz jako master (ustawiajac zworke odpowiednio) a cd (jesli tez na tym zlaczu) jako slave, sciagnij i wypal na plytce MHDD i odpal z niej komputer, wybierz odpowiedni dysk - najlepiej spisz numer - i wyzeruj go, czyli zapisz samymi zerami… kilkukrotne ‘zerowanie’ wyeliminuje mozliwosc odczytania danych z dysku metodami domowymi 8)

w przypadku usuniecia partycji lub tzw. formatu, dane dalej sa na dysku i mozna je w prosty sposob odczytac/przywrocic…

Najlepiej odepnij tą 500GB, podłącz sam 80GB na ustawiony na Master i wyzeruj go za pomocą bootowalnego MHDD.

jak to zrobić??

Skopiuj na dyskietkę DOS i zbootuj ją,a następnie odpal narzędzie FDISK i sformatuj,oczywiście jeśli w to się nie bawiłeś,to tłumaczenie czy wszystkiego krok po kroku zajmie nam trochę,więc polecam sposób nr 1 ,czyli ze zworkami,bo jest to najszybszy,najłatwiejszy sposób lub poczytaj sobie o formatowaniu z pod poziomu DOS i o narzędziu FDISK.

Naprawdę najszybciej będzie jak wypalisz sobie płytkę z MHDD i wymażesz całkowicie wszystkie dane z tego dysku, jakie kiedykolwiek na nim zapisano. Nie wpłynie to w żaden sposób na fizyczne właściwości nośnika - a i sumienie będziesz miał czystsze, bo nikt nie będzie miał możliwości odzyskania Twoich poufnych danych, nie dysponując odpowiednim sprzętem.

Szkoda tylko, że nie każdy dysk będzie miał taki układ zworek.

Osobiście nie formatowałbym też z użyciem FDISK-a bo jedyne co zrobi to wymaże tabele partycji, a taki zabieg jest dość łatwo odwrócić.

A jak sformatuje dysk zwykłym “formatuj” czy dane będą do odczytania??

Jeśli chcesz mieć jaką taką pewność, że dane nie zostaną przywrócone, zainteresuj się “zerowaniem dysku”. Ważna jest ilość tzw. przebiegów. Teraz pytałem Google i wyszło na to, że można to zrobić proponowanym już tutaj programem MHDD. Tutaj jest także tutorial, jak to zrobić:

http://forum.pclab.pl/topic/256595-Tuto … yciu-MHDD/