Jak szybko sformatować dysk


(Sicu (Final)) #1

Sprzedaję dysk twardy 80Gb.

W kompie mam włożony 500gb

I teraz tak, jeżeli podłącze teraz ten drugi dysk (80gb) do mojego kompa, w celu sformatowania.. to czy nic się stanie z windowsem?

Windows jest na tym i na tym dysku

Czy może odłączyć ten 500gb i podłączyć 80 aby sformatować tylko.

I jaką najlepszą metodę formatowania byście wybrali?


(Gural7) #2

podłącz dysk 500 GB jako master,dodatkowo podłącz 80 Gb na slave i jeśli była tam tylko jedna partycja to sformatuj ją bezpośrednio wchodząc do mój komputer-klikamy prawym na danej partycji -> formatuj ... , a jak jest więcej jak jedna partycja to najlepiej usunąć partycje w narzędziach administracyjnych i utworzyć jedną dużą.


(Sicu (Final)) #3

a jak podłączyć jako master i jako slave..

a ta druga opcja z tym że wyjąć 500gb i wsadzic ten 80, jest zła?


(Gural7) #4

Zworkami,w 500 Gb zworkę ustaw na pozycji 1(czyli maksymalnie po lewej) a w dysku 80 Gb ustaw zworkę na pozycji 2 czyli ( czyli druga od lewej) ,czyli to wygląda tak [1 2 3 4] ,oczywiście one nie będą ponumerowane:P ,a z wsadzeniem samego dysku 80 gb,to wtedy będziesz musiał formatować go albo przez Dos albo używając Hirenboot i tam narzędzi do formatowania jak np:( partition magic bądź Acronis).


(Jjoasz) #5

w samsungu F3?

@Autor - jesli dysk 80gb jest ATA, to podlacz jako master (ustawiajac zworke odpowiednio) a cd (jesli tez na tym zlaczu) jako slave, sciagnij i wypal na plytce MHDD i odpal z niej komputer, wybierz odpowiedni dysk - najlepiej spisz numer - i wyzeruj go, czyli zapisz samymi zerami... kilkukrotne 'zerowanie' wyeliminuje mozliwosc odczytania danych z dysku metodami domowymi 8)

w przypadku usuniecia partycji lub tzw. formatu, dane dalej sa na dysku i mozna je w prosty sposob odczytac/przywrocic...


(majcovsky) #6

Najlepiej odepnij tą 500GB, podłącz sam 80GB na ustawiony na Master i wyzeruj go za pomocą bootowalnego MHDD.


(Sicu (Final)) #7

jak to zrobić??


(Gural7) #8

Skopiuj na dyskietkę DOS i zbootuj ją,a następnie odpal narzędzie FDISK i sformatuj,oczywiście jeśli w to się nie bawiłeś,to tłumaczenie czy wszystkiego krok po kroku zajmie nam trochę,więc polecam sposób nr 1 ,czyli ze zworkami,bo jest to najszybszy,najłatwiejszy sposób lub poczytaj sobie o formatowaniu z pod poziomu DOS i o narzędziu FDISK.


(majcovsky) #9

Naprawdę najszybciej będzie jak wypalisz sobie płytkę z MHDD i wymażesz całkowicie wszystkie dane z tego dysku, jakie kiedykolwiek na nim zapisano. Nie wpłynie to w żaden sposób na fizyczne właściwości nośnika - a i sumienie będziesz miał czystsze, bo nikt nie będzie miał możliwości odzyskania Twoich poufnych danych, nie dysponując odpowiednim sprzętem.


(Dludwicki) #10

Szkoda tylko, że nie każdy dysk będzie miał taki układ zworek.

Osobiście nie formatowałbym też z użyciem FDISK-a bo jedyne co zrobi to wymaże tabele partycji, a taki zabieg jest dość łatwo odwrócić.


(Sicu (Final)) #11

A jak sformatuje dysk zwykłym "formatuj" czy dane będą do odczytania??


(marcin82) #12

Jeśli chcesz mieć jaką taką pewność, że dane nie zostaną przywrócone, zainteresuj się "zerowaniem dysku". Ważna jest ilość tzw. przebiegów. Teraz pytałem Google i wyszło na to, że można to zrobić proponowanym już tutaj programem MHDD. Tutaj jest także tutorial, jak to zrobić:

http://forum.pclab.pl/topic/256595-Tuto ... yciu-MHDD/