Jak to było na naprawdę? Historia Linuksa


(fedora24x) #1

Jak googlowałem, ile stron odwiedziłem to tyle wersji. Niemal każdy to przedstawia po swojemu.

Na początku powstał UNIX w bell labs, potem jak to było? Za pare lat Torvalds przerobił kod ...

i zaczął sie kreować kernel linuxa wraz z gnu? ?? Byłbym wdzięczny za linki.

 

http://kik.pcz.pl/soold/mainpage/subject6_2/chapt1.html

http://www.soisk-me.cba.pl/index.php?k=3&nr=20

http://pl.wikibooks.org/wiki/Linux/Historia

http://www.linuks.friko.pl/olinuksie.html

http://www.flug.org.pl/Historia_Linuxa.html

http://it-partner.biz.pl/?p=362


(Odyniec_Stary) #2

Nie dowiesz się jak było naprawdę. Pewne jest tylko jedno: Rok Linuksa się zbliża!


(pocolog) #3

http://allegro.pl/linus-torvalds-po-prostu-dla-zabawy-linux-i5117786770.html

http://www.ubucentrum.net/2011/08/szczegoowa-historia-powstania-linuksa.html


(Kpc21) #4

GNU to nie Torvalds. Torvalds stworzył Linuksa. A Linux to nie system operacyjny. To jedynie kernel. System operacyjny to GNU. GNU to Stallman, nie Torvalds. GNU miało mieć swój własny kernel (i nadal ma mieć, ale jakoś nikt się do jego rozwoju nie pali), który nazywa się Hurd, ale że pojawił się Linus ze swoim Linuksem, to wykorzystano jego dzieło, i w ten sposób mamy teraz system GNU/Linux, zwany potocznie Linuksem.

 

Linux ma tyle wspólnego z Uniksem, że spełnia stworzony na jego podstawie standard - POSIX. I dlatego mówi się, że jest systemem uniksopodobnym. Co ciekawe, szczątkową zdolność z POSIX-em da się włączyć również w Windowsie w panelu sterowania - wtedy w wierszu poleceń dostępne są niektóre typowo “linuksowe” komendy, np. można używać “ls” zamiast “dir”. Czy to wprowadza cokolwiek pożytecznego z punktu widzenia funkcjonalności - nie mam pojęcia.

 

Polecam polską Wikipedię i hasła takie jak Unix, GNU, Linux, GNU/Linux, POSIX itp.


(pocolog) #5

Świetna wiadomość dla mnie. Szukałem takiego rozwiązania pod Windows. Pamiętasz może jak włączyć taką funkcjonalność bo strasznie mi się mylą komendy :wink:


(Kpc21) #6

Panel sterowania, opcja “Dodaj lub usuń funkcje systemu Windows”. Ale z tego co czytam, usunęli to od wersji Windows 8.1. Można zawsze zainstalować Cygwina.


(fedora24x) #7

 

 

Wiem że Linux to tylko kernel, a wraz z softem GNU to system ,OS, -> potocznie zwany Linux. Wikipedia - nic wartego uwagi, napisana przez tych którzy tak jak ja szukają informacji. Są strony bardziej rozbudowane niż Wikipedia, ale jak wspomniałem wcześniej informacje nie są zbieżne :confused:


(Kpc21) #8

Ale tam jest całkiem sporo informacji, wyglądających mi na wiarygodne. Jak by nie było, Wikipedia jest także przedstawicielką “wolnego” ruchu. Z tym że tu nie mamy wolnego oprogramowania, a wolną wiedzę.


(system) #9

Po prostu Linus Torvalds stworzył uniksopodobne jądro nowego systemu operacyjnego. GNU było wcześniej (Richard Stallman w 1984 r.). I to poprzez połączenie GNU i Linuxa powstał system operacyjny Linux.


(fedora24x) #10

 

Tylko wiadome jest że Wikipedia też mieszą i jak inni, my tworzymi Wikipedie a czasem też sami nie wiemy. Są jakieś filmiki dokumentalne np. na YouTubie?

Coś z wyższej półki np. z Discovery, ??


(roobal) #11

Z tego co kojarzę, Linux Torvalds napisał na liście dyskusyjnej, że planuje stworzyć własny system. Spróbuj odszukać te listy dyskusyjne i będziesz miał wiarygodne źródło. Co do samego Uniksa kiedy co i jak, to tak naprawdę wiedzą tylko Ci co w tym uczestniczyli, o ile pamiętają szczegóły, to najlepsze źródło, bo nawet Discovery może przekręcić lub przeoczyć pewne rzeczy.

Poza tym nie szukaj na polskojęzycznych stronach, chociażby Wiki, bo na anglojęzycznych często znajdziesz więcej informacji i jeśli wpisy tworzyli ludzie, którzy brali udział przy rozwoju Uniksa lub Linuksa, może być bardziej wiarygodnym źródłem.