Jak to jest z akumulatorkami?

Chciałbym zaczerpnąć nieco info w tym temacie.

Posiadam ładowarkę GP PowerBank, która może łądować akumulatorki AA (100mA) i AAA (45mA)

Moje 2 sztuki akumulatorków AA o oznaczeniu GP 1300 nie satysfakcjonują mnie, ponieważ mają się ładować 16 H, pozatym wystarczają na około miesiąc przy niewielkim użyciu w latarce.

Mam również akumulatorki AA GP 1000 które są już wydajniejsze, ale także trzeba ładować 16H.

I tu moje pytanie, czy występują takie które ładują się krócej??? I o co chodzi z tymi oznaczeniami 1000 czy 1300???

100 mA i 45 mA to jest prąd jakim będą ładowane akumulatorki w tej ładowarce (ta jednostka to miliampery)

Natomiast oznaczenie na akumulatorkach to jest pojemność i podana jest w mAh (miliamperogodziny)

Czyli ładowarka teoretycznie ładuje prądem 100 mA akumulator 1000 mAh przez około 10 godzin (w rzeczywistości trochę dłużej - 12-14)

A czasy, które masz podane dla danych akumulatorów dotyczą ładowania pradem o natężeniu 1/10 pojemności akumulatora.

Czyli Twój akumulator 1300 mAh należy ładować prądem 130 mA przez minimum 16 godzin, natomiast prądem 100 mAh proporcjonalnie dłużej (ładowania prądem większym niż 100 mA nie umożliwia Twoja ładowarka)

Mam nadzieję, że to zrozumiesz… :wink:

PS. Gdzie byłeś na lekcjach fizyki w szkole? :wink:

Oczywiście że występują, tylko pytanie czy jest to dobre dla akumulatora :?

Najlepiej zaopatrzyć się w ładowarkę procesorową, która automatycznie kontroluje poziom naładowania akumulatora, sygnalizuje że akumulatory są już naładowane i po naładowaniu zmniejsza prąd ładowania do takiego, który utrzymuje je w ciągłej gotowości do użycia.

cedar

Dzięki, zrozumiałem, jednak moje zdolności z przedmiotów ścisłych są marne. Więc czy moje akumulatorki AA 1300 powinienem ładować 19 H ?

Natomiast 32 godziny ładowania AAA to raczej odpadają. Czas kupić lepszą ładowarkę.

I jeszcze jedno. Ile w przybliżeniu takie ładowanie mnie kosztuje? Dajmy na to 16h dla AA czyli prądem 100 mA w moim przypadku. Kwestia taka czy koszt cyklu ładowania, nie jest aby przybliżony do ceny standardowych baterii?

P.S W szkole na fizyce często tworzyło się listę meczów do obstawienia i inne raczej nie powiązane z przedmiotem rzeczy :slight_smile:

Z perspektywy czasu trochę szkoda, że tak to było .

Cena jednego ładowania kompletu 4 akumulatorów nie przekroczy nawet połowy ceny jednej znośnej baterii alkalicznej.

Czas ładowania zależy od ładowarki, posiadam 2 ładowarki o różnych napięciach ładowania, jedna ładuje baterie AAA 900 3h druga 6h. Są ładowarki tzw. szybkoładujące, które kiedyś widziałem w sklepie elektronicznym, które ładują w ok. 30 - 60 minut, jednak wymagane są specjalne akumulatorki, które wytrzymają takie napięcie, zwykłe po prostu by się przegrzały i mogłyby wybuchnąć.

Pozdrawiam!

nie napięcie tylko prąd, są łądowane dużym prądem 500mA/800mA a nawet 1000mA dla pojedynczego ogniwa,

moim zdaniem to jest masakra, i takie akumulatorki mają krótszą żywotność…

Tak racja tylko sprzedawca sam mi gadał o napięciu i tak mi w pamięci zostało a to o czym piszesz to jest natężenie i tu masz rację :slight_smile:

Pozdrawiam!

Z tego co wyliczyłem, to moja ładowarka pobierająca 10 W, w trakcie 20h pracy, zużyje 1 kWh, czyli około 0,39 gr

1h-1000W-1kWh

10h-100W-1kWh

20h-10W-1kWh

Czy ten sposób liczenia jest w porządku?

A pozatym właśnie znalazłem instrukcje obsługi ładowarki i jest tam tabela czasu ładowania. Są one sprzeczne z informacją na dostarczonych do ładowarki akumulatorach.

Z instrukcji wynika że:

Dla AA 1300 mAh podają 9 h

Dla AAA 1000 mAh podają 15 h

z informacji na akumulatorku wynika że

Dla AA 1300 mAh (Standard Charge 16hrs at 130 mA)

Dla AAA 1000 mAh (Standard Charge 16hrs at 93 mA)

Więc jak je ładować :D?

Tu masz napisane jakim natężeniem ile czasu powinny byłą ładowane te baterie, widocznie ładowarka posiada inne natężenie i dlatego jest inaczej w instrukcji.

Z doświadczenie, wg mojej ładowarki powinienem ładować 6h, ja ładuje czasami 2h, bo nie mam czasu czekać i potrzebuje baterii, których głównie używam do mp3 i działa dokładnie tyle samo godzin niezależnie czy były ładowane 2h czy 6h. Czas pracy baterii sprawdziłem w pracy, gdy podłączyłem moje mp3 do wieży i bateria działa niezależnie od czasu ładowania prawie 8h (baterie AAA 900 zwykłe, najtańsze z Lidla, których używam z dobre 3 - 4 lata).

Pozdrawiam!