Jak to jest z linuksem i grami

no wlaśnie sie zastanawiam czy te gry co mi chodzą na xp będą chodziły na linuksie bo chciałem trochę skosztować linuksa i go sobie zainstalować i chciałbym wiedzieć jak to z tymi grami na linuksie jest, czy to już jakoś w miare funkcjonuje? bo pamiętam kiedś jak czytałem coś o linuksie i grach to nie ciekawie to wyglądało a jak jest teraz ???

nawet dobrze… tylko trzeba zainstalować stery i najnowsze wine :wink:

Nie liczyłbym na wiele. Ot, niektóre programy pod Windows działają, a niektóre nie. Lista jest tutaj wraz z opisem wersji wine oraz tym co działa/nie działa: http://appdb.winehq.org/ Jednak trzeba traktować tę listę z pewnym przymrużeniem oka - u ciebie rezultaty mogą być inne niż tam jest napisane. Ogółem jeżeli masz zamiar korzystać z programów pod windowsa to nie usuwaj go całkowicie.

Jeszcze jest płatana Cedega: http://pl.wikipedia.org/wiki/Cedega , http://cedega.pl/ ,za dużo się po niej nie spodziewaj.

wine + konfiguracja+wgranie bibliotek dx 9 na linuxa natywnych=granie jednak nie wszystko Ci pójdzie a część gier nawet jak pójdzie to mogą być drobne problemy-jednak możesz spróbować

“nie usuwać windowsa do końca” to znaczy ??? a czy grał ktoś na linuksie w np crysis lub wiedżmina ?? pujdzie to to?? a ta ‘cedega’ kożystał ktoś z tego i czemu mam się nie spodziewać po tym wiele skoro na wikipedij pisze że “Służy do uruchamiania gier i programów pod Linuksem napisanych dla systemu Microsoft Windows.”

Tutaj masz listę gier, które można odpalić za pomocą Cedega: http://games.cedega.com/gamesdb/ . Chodziło mi o to, że nie wszystkie gry działają.

Tzn przejście na GNU/Linux nie ma sensu jeżeli chcesz grać w gry. Szkoda czasu na akrobacje z odpalaniem. Tak naprawdę wine/Cedega/CrossOver starają się uruchomić programy napisane dla Windows. Z tego co pamiętam wine implementuje ok. 61% WinAPI. Niestety nie jest tak pięknie i wiele aplikacji nie działa, a jeżeli działają to o wiele wolniej (szczególnie gry). Może da się odpalić Crysisa z prędkością kilku klatek, ale na pewno o wiele szybsze i bezproblemowe będzie odpalanie aplikacji na systemie na który została napisana. To jak dana aplikacja działa znajdziesz na stronie którą podałem: http://appdb.winehq.org/

I np. Crysis i Wiedźmin o które pytasz:

http://appdb.winehq.org/objectManager.p … n&iId=9593

http://appdb.winehq.org/objectManager.p … n&iId=5880

działają niezbyt dobrze. Chociaż są też wyjątki i aplikacja działa niemal bezbłędnie jak np. Steam i Half-Life / Counter-Strike (ogółem gry na silniku GldSrc) - sam przeszedłem Half-Life Anthology na wine oraz z powodzeniem grałem w CS 1.6 oraz CZ. Source już zbyt zacinał na konfiguracji z podpisu.

Ogółem windowsowe aplikacje pod wine działają różnie.

aha czyli można powiedzieć wprost że LINUKS NIE JEST DO GRANIA !!

Nie tak do końca, ja sam przeszedłem Half-Life: Anthology i grałem długo w CS-a i to wszystko na wine. Ale w sumie tak, GNU/Linux nie jest do grania w nowe gry pisane pod windows. Sytuacja ta się zmienia na lepsze, ale i tak nic windowsa nie zastąpi do grania w nowe gry windowsowe.

no to chyba prawda ale linuxa i tak sobie zainstaluje bo zawsze mnie ciekawiło jak to wygląda ten system

P.S. jakiego linuksa na początek polecacie ??

viewtopic.php?f=14&t=188867