Jak to jest z monitorami IPS?

Pytanie do osób mających styczność z monitorami IPS. Czy problemy z równomiernym podświetleniem matrycy to coś, z czym należy się pogodzić kupując taki typ monitora czy może jest jednak jakiś model, w którym taki defekt nie występuje? Czy obecna technika nie pozwala na zrobienie dobrego monitora czy to tylko kwestia ceny? Miałem już jeden monitor na oku (Dell UP2516D), ale że nie bardzo były dostępne opinie w języku polskim na jego temat to poszukałem na stronach anglojęzycznych i niestety ten model też nie jest dobry pod tym względem wedle części oceniających. Co ciekawe inni twierdzą, że podświetlenie jest równomierne. Czy jest to kwestia konkretnej sztuki, na którą się trafi czy jest to na tyle subtelna cecha, że każdy może odebrać to inaczej? Ja mam stary monitor z matrycą TN i dlatego nie mam za bardzo  pojęcia, o co chodzi z matrycami IPS.

  1. Nierównomierność nie wynika z zastosowania matrycy IPS, to cecha krawędziowego podświetlenia LED.

  2. Nawet w przypadku monitorów podświetlanych świetlówkami występują pewne nierównomierności.

 

Zdarza się że w obrębie jednego modelu różne sztuki zachowują się inaczej.

 

 

Ok. Dzięki.