Jak to jest z tymi bitami? Kiedy 32 bity a kiedy 64?


(janusz_pro) #1

Witam

Chciałbym jakoś w kilku zdaniach dowiedzieć się jak to jest z tymi bitami kiedy wybieramy Windows 32bity a kiedy 64bity? Czy to zależy jedynie od ilości ramu? Że powyżej 4GB to 64 bity czy też chodzi może o procesor?


(bachus) #2

W dzisiejszych czasach wybierasz w większości sytuacji system 64bit - 4GB i więcej to standard. Tak, ze względu na 32-bitowy OS nie będzie możliwości pełnej obsługi pamięci 4GB i większej.


(janusz_pro) #3

A mając 2GB to oczywiście 32bit?


(JNJN) #4

I tak i nie - bardziej 32 bitowy dla starych maszyn, bo problem ze sterami? do urządzeń w wersji 64.

Obecnie system 64 bitowy na luzie ma praktycznie takie samo zużycie pamięci co 32 bitowy.


(janusz_pro) #5

A dla laptopa z 2009 roku? :smiley:


(JNJN) #6

To wrzuć 32 bitowy i OK.


(bachus) #7

Napisz jaki… w większości sytuacji 32-bit. Ceny pamięci używanych nie są wysokie, może warto rozbudować o 2GB?


(klisza) #8

Instalując system 32-bitowy ograniczasz się do 32-bitowych aplikacji. 64-bitowy obsłuży i takie i takie. Teraz jeszcze może to nie taki wielki problem, ale niedługo może się to zmienić. Apple na przykład wycofało obsługę 32-bitowych aplikacji, a z premierą iOS 11 znikną również z telefonów.

Lepiej dokupić pamięci, chociaż kiedyś miałem PC-ta z C2D i 2GB ram i tam była Vista, różnica 32 vs 64 bity jeśli chodzi o wydajność jest praktycznie niezauważalna, a to stary szrot był. Wg. mnie nie ma sensu pchać się w starą architekturę, skoro bez problemu można uruchomić nową. Problem może być faktycznie ze sterownikami, ale musiałbyś mieć pecha dużego, poza tym piszesz, że sprawa dotyczy laptopa a tam raczej większe szanse na przepisane sterowniki. To nie 3dfx voodoo na Vesa Local Bus.


(qbpm) #9

Należy pamiętać o urządzeniach peryferyjnych typu starsze drukarki, skanery i inne urządzenia zewnętrzne, bo do tego najczęściej brakuje sterowników 64bit.