Jak to jest z wydajnością Radeonów

Witam

Jestem w fazie przemysleń nad zmianą sprzętu komputerowego i ciągle napotykam na niejasności związane z kartami graficznymi Radeon a konkretnie ich wydajnością. Na stronie PC WORLD KOMPUTER przeczytałem taki tekst odnośnie pracy kart grafiki w trybie CrossFire:

“Najtańsze karty z X1600 XT kosztują mniej więcej 750 zł, czyli dwie to wydatek rzędu 1500 zł. Za tę ceną można kupić Radeona X850 XT, a dokładając około 100 zł, nawet nowego Radeona X1800 XL.”

Czy mam zatem rozumieć że dwa radeony X1600XT są wolniejsze od jednego radeona X850XT? Chciałem złozyć taki zestaw do którego za jakiś czas będę mógł dołożyć druga kartę graficzną ale powoli gubię się w tej plątaninie oznaczeń modeli ATI.

One są szybsze, ale według tego lepiej kupic 1 X850XT,a potem dokupic i wydajnośc będziejeszcze wieksza.

Domyslam się więc że chodzi o to że te z X850 zapewniająwiększą wydajność dzięki posiadaniu odpowiedniego chipu składającego grafikę z obu kart z pominięciem szyny PCI-Express? Jeszcze jedno - czy w Polsce mozna gdzieś kupić Radeona X1800XT właśnie w wersji CrossFire z wbudowanym chipsetem składającym grafikę?

Sprawa jest taka, że nie wiele gier “obsługuje” CF i SLI. Wydajność w takich przypadkach będzie niewielka, czasem może nawet spaść, tak więc lepiej kupić jedną porządną kartę :wink:

Z tego co mi wiadomo nie jest wymagane wparcie CrossFire po stronie gier bo całość zadań wykonuje sterownik kart graficznych.

"CrossFire ma jednak kilka przewag, które mogą przychylić szalę zainteresowania użytkowników na jego korzyść. Jedną z najistotniejszych zalet rozwiązania ATI ma być kompatybilność z wszystkimi grami jakie wyprodukowano. SLI przyspiesza jedynie w tych grach, które ujęte są w profilach zawartych w sterownikach ForceWare.

Rodzaje możliwych trybów renderingu realizowanego przez dwie karty ATI

Takich gier jest ok 70-80, a niestety wiele kultowych wręcz tytułów pomimo swojego młodego rodowodu wciąż z SLI nie korzysta (np. Kroniki Riddika, Medal of Honor - Pacific Assault, Unreal Tournament 2004 czy seria gier Star Wars)."

żródło

W sterownikach ATi też musi być zawarta optymalizacja do gry aby obłsugiwana była w Crossfire, tylko ATI to ukrywa. :wink:

Lepiej wziąć jedną pojedynczą karte, niż dwie. Wydajnośc napewno nie wzrośnie o 100%, mniej sprzętu do chłodzenia, i mniej prądu!

W sumie zamierzam kupić jedną kartę graficzną z obsługą CrossFire i włożyć ją w płytę Asus A8R32-MVP Deluxe ATI XPress 3200 CrossFire pozostawiając sobie otwartą furtkę na przyszłość. Obecnie kupno dwóch Radeonów x1800XT lub 1900 byłoby finansowym samobójstwem :wink: