Jak to się mogło stać ? Win XP a Win 98

Moi drodzy… Sprawa jest następująca…

Hdd mam podzielony na 2 partycje… Na partycji C zainstalowany był system Windows XP , a na dysku D rozmaite programy , muzyka itd.

Niestety pewien program zmusił mnie do rezygnacji z Win XP (ponieważ nie chciał z nim współpracować) i powrotu do poczciwego Win 98…

Startując komputer z dyskietki - w DOS-ie wydałem polecenie formatowania dysku C na którym zainstalowany był syst.XP i oczywiście pozwoliłem na kontynuację procesu… Po ponownym uruchomieniu kompa (już bez dyskietki) - OKO MI ZBIELAŁO !!

URUCHOMIŁ SIĘ WIN. XP !!

Sprawdziłem wówczas zawartość dysku D i … okazało się iż jest on PUSTY… Jak to się stało że wydając polecenie format C - sformatowany został dysk D ???

Po tym doświadczeniu już było mi bez różnicy… Usunąłem parytcje dysku , system XP i zainstalowałem potrzebny mi 98…

Wszystko było ok. ale podczas instalacji sieci… kolejne schody !!

Nie mogę za żadne skarby zmusić komputera do połączenia sieciowego !!

Oczywiście się mocno wkurzyłem i … Od nowa… FORMAT - INSTALKA XP… Co robić by było ok ???

Co wy na to ??? jest jakieś racjonalne wytłumaczenie na takie problemy???

Na pierwsze pytanie moge ci odpowiedzieć:

po prostu masz partycje systemowa w NTFS, dos jej nie widzi, więc pierwsza partycja któą widział to d (czyli dla niego c) i ją sformatował.

Zrób sobie dwie partycje i na pierwszej zainstaluj 98 a na drugiej xp i wten sposób programy które nie działają na xp będziesz instalował na partycji z 98. Win 98 nie posiada sterowników do kart sieciowych ani też protokołów potrzebnych do działania sieci i trzeba je doinstalować.

Taki właśnie miałem zamiar… ale po tym wszystkim - teraz XP nie widzi mi dysku D !!

Poza tym - oczywiście… mam dyskietkę ze sterownikiem do sieciówki (Realtek 8139D) ale niestety nie mogę zainstalować gdyż pojawia mi się komunikat iż nośnik nie zawiera takowych…

DZIWNE JAK …

Ja już nie wiem od czego znów zacząć… znudziło mi się trochę siedzenie przy tym gracie…

Zbych po co instalować 2 windowsy ?? o ile mnie pamięć nie myli w XP`ku można ustawiać zgodność systemu. teraz jak to zrobić : kliknij prawym klawiszem na program ( exe ) i wybeirz właściwości, przejdź do zakładki zgodność i ustaw tryb zgodności z windowsen 98 :smiley: Powinno działać

Oki Mati… wypróbuję twój sposób…

W każdym razie panowie udało mi się odzyskać dysk D (tylko system oznaczył go jako G - ale to nie istotne).

Dysk G ma system plików NTFS , natomiast C (gdzie jest Winda XP) - oczywiście FAT 32…

Jak teraz zriobić by wpisując komendę format C - nie został ponownie sformatowany G ???

Najlepiej zacznij od początku włóz dyskietke startową i uruchom kompa i kiedy dyskietka sie załaduje wpisz fdisk następnie 4 i powinny wyświetlić sie informacje o partycjach jeżeli system plików jest pod NTFS to coś mi sie zdaje że informacji o tej partycji nie wyświetli ale nie jestem pewien może mnie ktoś poprawi ale możesz pousówać wszyskie partycje zaczynając od konca czyli z poza DOS-a jak usuniesz wszyskie partycje to restart kompa i znowu fdisk i 4 i zobaczysz czy dysk jest tej wielkosci co powinien jeżeli tak to możesz podzielić go na partycje ale to zależy od Ciebie lub pozostawić go w całosci jeżeli podzielisz na dwie partycje to 1 musisz zrobić aktywną a jeżeli zdecydujesz sie na instalacje dwóch systemów to 98 zainstaluj na pierwszej a XP na drugiej. Podczas instalacji XP masz do wyboru system plików FAT lub NTFS też zależy od Ciebie który wybieżesz jedni wolą FAT inni NTFS nie ma regóły który lepszy. A co do sterowników do Realteka sciągnij sobie coś z neta zanim Ci jeszcze działa. Powodzenia Aha a co do tej zgodności to nie wszyskie programy chcą prawidłowo działać

Nie … No to wszystko jasne … Tylko zanim udało mi się odnależć dysk G - istniały niby 2 partycje … z czego 1-sza w formacie pliów Fat 32 …

A 2-ga UNKNOW… HEH

Także chyba masz rację że nie pozostaje mi nic innego jak usunięcie partycji , - całkowity format dysku - ponowne dzielenie na partycje - i wreszczie instalka systemów…

HE… A miało być tak pięknie…

POZDROWIONKA