Jak to się mogło stać ? Win XP a Win 98

(Emailnet) #1

Moi drodzy... Sprawa jest następująca...

Hdd mam podzielony na 2 partycje... Na partycji C zainstalowany był system Windows XP , a na dysku D rozmaite programy , muzyka itd.

Niestety pewien program zmusił mnie do rezygnacji z Win XP (ponieważ nie chciał z nim współpracować) i powrotu do poczciwego Win 98...

Startując komputer z dyskietki - w DOS-ie wydałem polecenie formatowania dysku C na którym zainstalowany był syst.XP i oczywiście pozwoliłem na kontynuację procesu.... Po ponownym uruchomieniu kompa (już bez dyskietki) - OKO MI ZBIELAŁO !!

URUCHOMIŁ SIĘ WIN. XP !!

Sprawdziłem wówczas zawartość dysku D i ...... okazało się iż jest on PUSTY.... Jak to się stało że wydając polecenie format C - sformatowany został dysk D ???

Po tym doświadczeniu już było mi bez różnicy... Usunąłem parytcje dysku , system XP i zainstalowałem potrzebny mi 98....

Wszystko było ok. ale podczas instalacji sieci.... kolejne schody !!

Nie mogę za żadne skarby zmusić komputera do połączenia sieciowego !!

Oczywiście się mocno wkurzyłem i ..... Od nowa... FORMAT - INSTALKA XP... Co robić by było ok ???

Co wy na to ???? jest jakieś racjonalne wytłumaczenie na takie problemy???

(Kefas) #2

Na pierwsze pytanie moge ci odpowiedzieć:

po prostu masz partycje systemowa w NTFS, dos jej nie widzi, więc pierwsza partycja któą widział to d (czyli dla niego c) i ją sformatował.

(Zbych ) #3

Zrób sobie dwie partycje i na pierwszej zainstaluj 98 a na drugiej xp i wten sposób programy które nie działają na xp będziesz instalował na partycji z 98. Win 98 nie posiada sterowników do kart sieciowych ani też protokołów potrzebnych do działania sieci i trzeba je doinstalować.

(Emailnet) #4

Taki właśnie miałem zamiar... ale po tym wszystkim - teraz XP nie widzi mi dysku D !!

Poza tym - oczywiście... mam dyskietkę ze sterownikiem do sieciówki (Realtek 8139D) ale niestety nie mogę zainstalować gdyż pojawia mi się komunikat iż nośnik nie zawiera takowych.....

DZIWNE JAK .....

Ja już nie wiem od czego znów zacząć.... znudziło mi się trochę siedzenie przy tym gracie.....

(system) #5

Zbych po co instalować 2 windowsy ?? o ile mnie pamięć nie myli w XP`ku można ustawiać zgodność systemu. teraz jak to zrobić : kliknij prawym klawiszem na program ( exe ) i wybeirz właściwości, przejdź do zakładki zgodność i ustaw tryb zgodności z windowsen 98 :smiley: Powinno działać

(Emailnet) #6

Oki Mati... wypróbuję twój sposób....

W każdym razie panowie udało mi się odzyskać dysk D (tylko system oznaczył go jako G - ale to nie istotne).

Dysk G ma system plików NTFS , natomiast C (gdzie jest Winda XP) - oczywiście FAT 32...

Jak teraz zriobić by wpisując komendę format C - nie został ponownie sformatowany G ???

(Zbych ) #7

Najlepiej zacznij od początku włóz dyskietke startową i uruchom kompa i kiedy dyskietka sie załaduje wpisz fdisk następnie 4 i powinny wyświetlić sie informacje o partycjach jeżeli system plików jest pod NTFS to coś mi sie zdaje że informacji o tej partycji nie wyświetli ale nie jestem pewien może mnie ktoś poprawi ale możesz pousówać wszyskie partycje zaczynając od konca czyli z poza DOS-a jak usuniesz wszyskie partycje to restart kompa i znowu fdisk i 4 i zobaczysz czy dysk jest tej wielkosci co powinien jeżeli tak to możesz podzielić go na partycje ale to zależy od Ciebie lub pozostawić go w całosci jeżeli podzielisz na dwie partycje to 1 musisz zrobić aktywną a jeżeli zdecydujesz sie na instalacje dwóch systemów to 98 zainstaluj na pierwszej a XP na drugiej. Podczas instalacji XP masz do wyboru system plików FAT lub NTFS też zależy od Ciebie który wybieżesz jedni wolą FAT inni NTFS nie ma regóły który lepszy. A co do sterowników do Realteka sciągnij sobie coś z neta zanim Ci jeszcze działa. Powodzenia Aha a co do tej zgodności to nie wszyskie programy chcą prawidłowo działać

(Emailnet) #8

Nie ... No to wszystko jasne .... Tylko zanim udało mi się odnależć dysk G - istniały niby 2 partycje ... z czego 1-sza w formacie pliów Fat 32 ....

A 2-ga UNKNOW.... HEH

Także chyba masz rację że nie pozostaje mi nic innego jak usunięcie partycji , - całkowity format dysku - ponowne dzielenie na partycje - i wreszczie instalka systemów......

HE.... A miało być tak pięknie....

POZDROWIONKA