Jak to zrobić? - Problem z odpowiednim łączeniem zdjęć

Witam,

może ktoś umiałby mi pomóc… Mój problem polega na tym, że chciałabym wkleić jedno zdjęcie w drugie, ale nie całe. Główne zdjęcie, które tworzyłoby tło nazwijmy fot.1, a to, które chce na nim wkleić nazwijmy fot.2. Otóż: fot.2 chcę żeby było np. okrągłe. Wykadrowałam je na okrągło, zapisałam, ale na fot.1 wkleja się nie tylko samo okrągłe zdjęcie, ale również białe “tło” stanowiące uzupełnienie okręgu do kwadratu (mam nadzieję, że ktoś zrozumie o co mi chodzi). W GIMP`ie owszem jest możliwość jako warstwy usunięcia tego białego pola, jednak jest to bardzo czasochłonne, bo trzeba gumką dokładnie dookoła, a przy edycji większej ilości zdjęć zajmie to całe wieki. Zna ktoś jakiś prostszy sposób wstawienia samego okrągłego zdjęcia bez tych białych rogów?

Zapisuj jako png24, wtedy tło będzie przeźroczyste.

Kadruję fotki w PhotoScape, on nie ma możliwości zapisywania w PNG, więc ściągnęłam IrfanView. W tym programie otwieram już wykadrowane fragmenty i z JPEG zapisuję jako PNG. Dopiero przed chwilą zobaczyłam opcję: zapisz kolor przezroczystości PNG. Jednak po zaznaczeniu tej opcji muszę podać kolor, któy ma być przezroczysty (w tym wypadku biały, bo te wszystkie rogi są białe). Owszem, udaje się (W KOŃCU! !!

w Gimpie kliknij te warstwe na którym masz okrag z białym tłem i “dodaj kanał alfa”, ewentualnie zaznaczasz “różdżką” to białe tło i prawym “dodaj kanał alfa na zaznaczenie”

loca20 , żeby w zdjęciu nie usunęły się biały kolor po prostu (na przykładzie GIMP’a i różdżki) zaznacz to czego nie chcesz usunąć kołem, lub zaznaczeniem prostokątnym z wciśniętym CTRL’em.

I tu pojawia się problem, bo za nic w świecie nie mogę znaleźć tej różdżki :expressionless:

a wystarczyło chwilę poszukać…

http://jakub-kaminski.com/index.php?opt … &Itemid=61

szukaj:

2.3.1.1. Krótka charakterystyka narzędzi okna głównego

[...]

Zaznaczenie rozmyte (inaczej: magiczna różdżka

Uwierz, szukałam, dlatego odpisałam dopiero po kilku godz :wink: Na tę stronę, którą podałeś akurat nie trafiłam. Dziękuję. Mam nadzieję, że uda mi się zrobić pożytek z tego narzędzia :wink: