Jak tworzy się dziś strony i aplikacje internetowe?

To że coś jest popularne nie znaczy, że jest dobre lub lepsze od innego. Ja mówię tylko na podstawie własnych doświadczeń. Laraver pozwala wprowadzać złe praktyki w kodzie dlatego ma niższy próg wejścia. To jest chyba największa jego wada i dlatego Symfony które wymusza pewne rzeczy jest lepsze.
Oczywiście gdyby wymuszało pisanie kodu w zaciemniający sposób byłoby to wadą, ale akurat Symfony wymusza tworzenie projektu z uwzględnieniem pewnych standardów. Jest dużo lepszym frameworkiem pod względem przemyślenia i organizacji kodu niż pozostałe jakie miałem możliwość sprawdzić. Powiedziałbym, że przypomina pod pewnymi względami asp.net wcale bym się nie zdziwił gdy był on inspiracją do stworzenia Symfony. W laravel szybko można uzyskać jakiś efekt, ale kosztem kodu. Ja nie patrzę na frameworki przez pryzmat ofert pracy, nawet nie wiem jak to wygląda w tym temacie w Polsce i na świecie bo nie chciałbym pracować z php na stałe.

Dobiera się narzędzie do projektu dlatego nie istnieje coś takiego jak najlepszy framework. Ja do stron gdzie nie chce zaprzęgać wordpressa używam Fat Free Frameworka (F3) i jestem zachwycony. Wp to jednak kobyla a na dodatek często targetowana przez hakerów ze względu na swoją popularność. Więc strony typu wizytówki często robię nawet bez cmsa. Jak trzeba będzie coś zmienić raz do roku to można to ogarnąć z poziomu kodu.

Zgadzam się, ale gdy nie masz poinstalowanej masy pluginów i na bieżąco aktualizujesz ryzyko jest jak w przypadku customowych rozwiązań. Największe ryzyko to są pluginy, które często są marnej jakości.

Najlepszy będzie ten którego znasz i umiesz wykorzystać. To prawda, że trzeba dostosować narzędzia do problemu, dlatego jak ma być prosta strona z CMS to wybieram WP, jak aplikacja lub strona bazująca na jakiejś customowej funkcjonalności symfony o ile ma być napisana w PHP. Generalnie coraz bardziej skłaniam się w stronę C++ zwłaszcza tam gdzie liczy się wydajności. Stawiasz serwer WebSocket a front robisz w MVVM. Zresztą jak robisz apkę gdzie klient niekoniecznie musi być webowy i jest on tylko dodatkiem to warto mieć bardzie uniwersalny entry point niż taki napisany w phpie.
A teraz nawet odkąd webassembly staje się coraz popularniejsze to nawet część frontu w C++ możesz napisać więc modele wystarczy napisać raz i będą wspólne dla backendu i klienta w jakiejkolwiek formie by on nie był.

Ostatnio robiłem aplikację desktopową, pisałem ją w C++, a interfejs w HTML, CSS i JS. Muszę przyznać, że bardzo fajnie się to pisało, przede wszystkim szybko spinało się UI z backendem. No i sam UI szybko się implementowało i do tego był responsywny - co miało znaczenie. Fakt Qt WebEngine bazujący na chromium miał kiepską wydajność bo przy przeskalowaniu okna widać było, że ma problemy z renderowaniem interfejsu, ale to się da obejść. Ogólnie całość jako eksperyment wypadła świetnie.

A właśnie znaczy ze względu popularność i wymagania u niektórych pracodawców. Lecz w Polsce widzę mniej niż Symfony.

I znowu mylisz się, może czas przyznać się, że nie odnalazłeś się w tym frameworku lub nie poradziłeś sobie. Ja nie boje się przyznać, że nie ogarniam Javy, czy C++. Znam tylko podstawy z C++ i nie wychylam się w tym języku (znaczy, aby o tym rozmawiać).

Mam wrażenie, że bardzo ograniczasz się, bo php ten zły język a np: python, ruby jest lepszy. To znależy od projektu jaki tworzysz, ale nie należy pisać autorowi, że nie warto uczyć się php, bo słaby. To tak jak by mi ktoś powiedział, nie ucz się sgl, bo jest słaby. Ucz się NoSql.
Dziś liczy się szybkość i nie wykluczone jest, że będę musiał bardziej ogarnąć framework oparty na JS niż sam php. Jedno nie wyklucza drugiego.

Dlatego warto przemyśleć jakie dodatki instalujemy do WP oraz jaki motyw sobie wybierzemy.
Najlepiej, aby każdy wybrał sobie język, w którym czuje się najlepiej i pisał w tym swoje aplikacje, ale też poznawal inne technologie webowe, jak JS, Node.Js, React itd.

@anon46610587 W takim razie powiedz mi czemu Laravel jest lepszy od Symfoy. Bo jak na razie poza ogólnym stwierdzeniem, że się nie znam nie padły żadne konkretne powody. Ja podałem czemu uważam Laravel za gorszy względem symfony, ale nie twierdzę, że mam rację i może się mylę. Jeśli tak to słucham.

Niestety nie trafiłeś, python dla mnie to tragedia, ruby tutaj tak 50/50. Zniechęca mnie do niego to, że go nie znam i że to kolejny język skryptowy, ale z drugiej strony są w nim pisane fajne projekty i naprawdę dobrze działają, a od strony komercyjnej są ciekawe oferty pracy i chwilami zastanawiam się czy się go nie zacząć uczyć. Jednak mam wrażenie, że nic lepszego, ani gorszego niż php nie zaoferuje. Python to tragedia tylko dla mnie, ze względu na pewne elementy składni języka, które dla mnie są po prostu głupie (a może to kwestia przyzwyczajeni, kto wie :wink:).

Nie napisałem też nigdzie by się php nie uczyć, napisałem tylko, że dla mnie php bez Symfony to straszna lipa i zanim odkryłem Symfony to mocno rozważałem zostawienie całego web debu choć lubię to robić, ale język mi nie leży. Na pythona nie chciałem przechodzić, a ruby to już też wyżej napisałem - po prostu już i tak w zbyt dużej ilości technologi siedzę by dokładać kolejny język i środowisko. Poza tym wyraźnie zaznaczyłem, że to co piszę odnośnie php, że jest zły i mogłoby go nie być to moje prywatne zdanie. Nie wiem jak Ty, ale ja jak ktoś mi powie swoją subiektywną opinię to wysłucham, ale nie oznacza to dla mnie, że jest to regułą i cały świat tak myśli.

@Fizyda, to będzie twoja praca domowa:) Ale powiem, że na pewno w konfiguracji, w zapytaniach itd.
Tu masz link do strony i dużo wyjaśnia: https://www.merixstudio.com/blog/laravel-vs-symfony-clash-frameworks/

Owszem, Autorowi nie napisałeś, ale pisząc takie zdanie, to można odnieść wrażenie, że jak coś jest lipą, to nie warto uczyć się.

To jest unikanie odpowiedzi na pytanie. Nie mógłbym mówić, że coś jest lepsze lub gorsze gdybym nie zorientował się choć minimalnie w temacie. Link który dałeś tylko uświadczył mnie w przekonaniu że laravel jest gorsze, tam gdzie autor daje punkt laravel uważam to za błąd i wady laravel. To, że autor twierdzi inaczej, no cóż ja nie jestem od nawracania świata, dodatkowo to co dobre dla mnie nie musi być dobre dla inny.

Mocna nadinterpretacja. Jeśli żyjesz według tego to Ci współczuję, bo to oznacza, że jeśli przeczytasz o czymś negatywne opinie to się tego nie będziesz z automatu uczył.

Symfony jest trudniejsze od laravel przez to, że narzuca sporo rzeczy co osobą które nie rozumieją sensu dlaczego coś powinno się zrobić tak a nie inaczej jest wielkim problemem i wolą wybrać takiego laravel który jest bardziej libelarny. Dla mnie to jest wada dlatego preferuję Symfony, ale nikomu go na siłę nie wciskam w przeciwieństwie do ludzi którzy preferują Laravel.

Po pierwsze, nie unikanie, ale podanie przykładu, że Laravel jest lepszym od Symfony, co jest prawdą. Po drugie, zrozum, że Symfony nie jest we wszystkim dobry, na pewno nie lepszy od Symfony!

Według czego mi współczujesz? Bo jestem za PHP? Chyba nie wiesz o czym piszesz.

I tym komentarzem pokazałeś, że Symfony jest gorsze, bo wg.Ciebie, gdzie jest więcej klepania kodu, to musi być lepszym frameworkiem? Błąd! Jeszcze raz błąd! Dziś liczy się nie tylko ile kodu piszesz, ale też liczy się, aby mniej kodu dać a dawało ten sam efekt. Przykładowo: Napisałeś w czystym JS rozwijanie menu oraz zrobiłeś osobną apke z Jquery. I teraz pisałbyś, że lepiej napisać rozwijane menu w czystym JS niż użyć JQuery, czyli utrudniać sobie pracę, zadanie i życie! To twoje podejście jest nie na miejscu i to ja Ci współczuje, że tak podchodzisz.

Według Twojego wnioskowania. Nie wiem skąd Ty jeszcze coś o PHP tam dokleiłeś, ale już nie chce mi się wnikać.

Nie porównywałem gdzie jest więcej klepania kodu a gdzie mniej, sorry ale nie w ten sposób mierzę jakość rozwiązania.

Nigdy więcej kodu nie da tego samego efektu choćby ze względu na wydajność. Do tego czasami kilka linijek więcej kodu oznacza mniej kodu pod spodem, a tym samym lepszą wydajność.

Jak używasz jQuery tylko po to by zrobić rozwijane menu to współczuję, ładujesz całą bibliotekę po to by mieć kod krótszy o 5 linijek, ale cała strona wazy więcej więc to żadna optymalizacja ani zysk. Pomijam już fakt, że proste rozwijane menu bez problemu zrobisz w css bez użycia ani linijki JS.
Nie wiem też w jaki sposób utrudniałoby mi napisanie menu w JS zamiast jQuery. Jak używam biblioteki jQuery do wielu rzeczy to wykorzystuję jQuery, a jak mam ładować bibliotekę na stronę po to by zaimplementować jedną funkcję to nawet nie wiem jak to skomentować. Dodam jeszcze, że właśnie w celu ułatwienia sobie życia w nowych projektach całkowicie rezygnuję z jQuery bo niczego on już nie ułatwia.

Dla mnie żyjesz w jakimś dziwnym świecie gdzie jakość jest mierzona w linijkach kodu, ale gorsze jest to, że poza krytykowaniem odmiennego od Twojego zdania innych nie umiesz tego uargumentować i rzucasz jakimiś dziwnymi przykładami. Do tego ciągle odchodzisz od tematu, nadinterpretujesz moje słowa i przyklejasz do nich zupełnie inne znacznie. Z takimi zdolnościami to bardziej bym powiedział, że jesteś dziennikarzem niż programistą.

A i zapomniałbym, najzabawniejsze zdanie w tym temacie :smiley: :

Jest to prawdą bo tak uważasz i uważa tak wiele innych osób? Bardzo śmieszne podejście do świata, idąc tym tokiem rozumowania to prawdą jest, że Symfony jest lepsze od Laravel bo tak twierdzą ludzie. Jest też prawdą, że ziemia jest płaska bo i od tego mamy ekspertów.

Więc jak chcesz mnie przekonać, że Twoja racja jest właściwa i Laravel jest lepszy i powinienem zmienić framework to proszę o konkretne argumenty, a nie artykuł który jest subiektywną opinią autora. Jak mogę traktować na poważnie argument, że symfony jest gorsze bo nie ze wszystkiego da się zrobić service :smiley:. No sorry, ale to jest śmieszne nie wiem czemu miałbym na siłę z Entity robić service :smiley: przecież to głupie. Inny argument gdzie symfony jest gorsze to, że trzeba tworzyć reposytoria :smiley:. No to niestety, ale nie trzeba, jedynie w przypadku bardziej skomplikowanych struktur i relacji, co ma sens i daje kontrolę nad działaniem aplikacji.

2 polubienia

Ja ci tylko podałem przykład.

Z jakimi zdolnościami? Prawda kole w oczy? Ty mi nie mów, kim jestem, bo to jest z twojej strony żałosne!

Fizyda, skoro lubisz wmawiać osobom kim są, bo mają inne zdanie i inaczej podchodzą(lepiej) niż ty, to napisz do twórców laravela, że ich framework jest kiepski i wklej tu odpowiedź od twórców. Dla mnie, po prostu nie umiesz obsługiwać laravela, czy poruszać się. I koniec rozmowy na ten temat. Aha, mówisz, że ja jestem dziennikarzem anie programistą, to samo mogę o tobie napisać. Zero konkretów! Skoro przykłady innych autorów nie przekonuja ciebie, to żadnego pojęcia nie masz o laravel, czy CodeIgniter.
Symfony może wymagać większego nakładu od programisty, ale nie znaczy, że jest lepszy.

Ja pokrótce napisałem, czemu uważam laravel za gorszy. Ty tylko odwracasz kota ogonem, a argumenty są takie, że mógłbym je skopiować zmienić laravel na symfony, symfony na laravel i byłby “prawdziwe” tylko pozbawione argumentów.
W ogóle średnio 50% treść Twoich postów to cytowanie moich wypowiedzi przez co brak w nich merytoryki i argumentów o jakie proszę od X postów.

Argument, że nie znam laravel i dlatego uważam go za gorszego jest bezsensowny, to samo mogę Tobie powiedzieć, że nie znasz Symfony i dlatego uważasz go za gorszego. Owszem znam laravel gorzej niż symfony, ograniczyłem się do jego poznania tylko do tego by móc w miarę świadomie i samodzielnie podjąć decyzję co dla mnie jest lepsze, a nie na bazie tego co piszę jacyś blogerzy w internecie.

Nie rozumiem, dlaczego usilnie chcesz mi wmówić, że nie mam racji i Symfony jest gorsze. Ja Ci nie wmawiam, że laravel jest gorszy i że nie masz racji. Mówię tylko, że według mnie Symfony jest lepsze i podałem argumenty dlaczego. Twoim jedynym argumentem jest “bo ja tak twierdzę i tak jest napisane na stronach XYZ”. Tyle, że mogę podobne artykuły znaleźć na korzyść symfony i co z tego? Nic, żadna z nich korzyść. Są też ludzie którzy twierdzą, że ziemia jest płaska, znajdziesz tez artykuły z bezsensownymi argumentami potwierdzającymi tą tezę i co z tego? Dopóki sam nie polecę w kosmos to mogę tylko wierzyć w teorię za którą moim zdaniem stoją solidniejsze argumenty, z którymi się zgadzam i których nie mogę bez problemu podważyć.
Ja wybierając framework nie posiłkowałem się artykułami w sieci (w przeciwieństwie chyba do Ciebie) tylko starałem się je w jakimś stopniu poznać by samemu móc zdecydować co uważam za lepsze.

Zrozum, że oba są dobre, ale według mnie w laravel pewne rzeczy realizuje się gorzej dlatego wybrałem symfony i nic Ci do tego. Nie rozumiem w dalszym ciągu czemu usilnie przeszkadza Ci moja odmienna od Twojej opinia i dlaczego jest ona dla Ciebie tak wielkim problemem.

Powiem tak, pisałem w symfony jak i w Laravel, ale bardzo krótko, i nie boję się do tego przyznać. I pisanie apki, bardziej spodobała się używając Laravel niż Symfony. Ale, pisząc usilnie, że Laravel jest lepszy, to wiem, nie tylko od siebie, tematów, które i daję, ale też od programistów, tych lepszych ode mnie, tych którzy wiedzą dużo lepiej niż ja( też nie boję się przyznać) i każdy z nich woli Laravel a pisali w Symfony, Zen Framework, CodeIgniter i w Laravel. Dlatego przystałem przy tym frameworku.
Przyczepiłem się do Ciebie nie z powodu Symfony, ale z powodu pisania, że PHP to kiepski język, słaby, to tak jak by mi ktoś dal w twarz. Ja nie ograniczam się do PHP, poznaję i to na razie w teorii biblioteki JS’a, które mile mnie zaskakują. Tak jak bazy nierelacyjne.
I na koniec, nie lubię, jak ktoś mi wmawia bzdury, że nie daję argumentów, bo nie znam, nie piszę. Lub jestem dziennikarzem a nie programistą. Ja jestem taki, który woli mieć swoje zdanie a nie podlizywać się.

Gdybyś znał inne języki programowania, zwłaszcza kompilowane to byś miał porównanie i mógł powiedzieć, że masz jakąś opinię w temacie języka. PHP jest miejscami mocno upośledzony i wielu podstawowych rzeczy w nim zwyczajnie brakuje i nie mówię tutaj o egzotykach jak przeciążanie operatorów, ale choćby podstawach jak przeciążanie nazw funkcji. Sam fakt, że jest to język słabo typowany już daje do myślenia. Popatrz jakie bzdury przez to jaki ten język jest ludzie wymyślają - określanie typowania przez adnotacje … co jest też w laravel. Jeśli tak wygląda dobry język programowania to polecam zobaczyć C#. To jest język tak dobrze przemyślany, że strasznie żal jest mi, że można w nim pisać praktycznie tylko na windowsa (w teorii da się na inne systemy, ale nie jest to już tak samo przyjemne i częsci wydajnościowo też odbiega).
Uwierz mi, że jeśli uważasz że nie ograniczasz się do PHP i masz porównanie do innych języków bo jeszcze znasz JS to uwierz mi to jest tragiczny punkt odniesienia do tego by stwierdzić czy PHP jako język i technologia jest dobry czy nie. Co do JS to tak naprawdę gdyby nie aktualizacja go do ECMAScript 6 to by był tragiczny i szybko zostałby wyparty przez TypeScript. A tak dzięki tej aktualizacji jest przyzwoity i w końcu nadaje się do bardziej zaawansowanych rzeczy.

Małe jeszcze wyjaśnienie, ja nie stwierdziłem, że jesteś dziennikarze, ja tylko napisałem, że na podstawie tego co piszesz, zwłaszcza jak piszesz, gdybyś nie napisał, że programujesz to bardziej obstawiałbym, że mam do czynienia z dziennikarzem.

Ja osobiście nie znam żadnego programisty PHP, ale znam niewielu, którzy pomimo iż pracują od lat w tym języku stwierdziliby, że PHP to dobry język programowania. Wszyscy zgodnie twierdzą, że jest kiepski i powoduje wiele problemów na które trzeba szukać dziwnych rozwiązań, ale których nie ma w innych językach. W PHP pisze się zazwyczaj dlatego, że: jest w nim już napisanego dużo kodu; często nie ma lepszej alternatywy, jedynie takie same; zna się ten język i nie chce się przechodzić na coś innego co nie jest lepsze od php.
Żeby było śmiesznie to takie same rzeczy usłyszysz od osób odpowiedzialnych za rozwijanie naprawdę dużych projektów. Jeśli PHP byłby tak dobry to fb by z niego nie zrezygnował. Twórca WP sam przyznał w jednym z wywiadów, że najgorszą rzeczą jaką miałby wskazać w WP jest PHP.

Uwierz mi że znajomość PHP i bibliotek JS to za mało by stwierdzić, że PHP to dobry i przemyślany język. Robiłem projekty w C++, PHP, mały w pythonie, kilka też małych w Java, do tego apka na Androida, pisałem też w C# aplikację, w PAWNie naklepałem tyle kodu, że sam się sobie dziwie, do tego znam JS w standardzie ES6 i uwierz mi mam porównanie do innych języków i z całą świadomością uważam go za słaby język. Gdyby była lepsza alternatywa dla niego to by nie umarł, a to dlatego, że jest to język programowania bardzo łatwy w nauce i wielu programistów nigdy nie będzie w stanie przesiąść się z niego na coś innego. Dlatego szybko nie umrze bo będą oni klepać w nim tani kod, który ktoś później będzie musiał poprawiać.

TL;DR :smiley:
Powiem jeszcze, że korzystałem także z Yii. Miałem okazję pisać w wersji 2 i też całkiem przyjemnie się z tym frameworkiem pracowało :slight_smile: Dużo ułatwień, np. Gii https://www.yiiframework.com/doc/guide/2.0/en/start-gii czyli generator kodu do Yii. Można sobie łatwo wyklikać klasy zgodne z wymaganiami Yii.

A co do PHP - to jest język który chciał zrobić dobrze wszystkim. Bo był trochę bashem, trochę C++'em, trochę Javą, a obiektowy jest dopiero od wersji 5. Nie był projektowany jako język obiektowy, nie jest językiem silnie typowanym (elementy silnego typowania pojawiły się bodajże od wersji 6 czy 7), ale to wciąż półśrodki.
Jego największa zaleta, tzn. możliwość pisania jak komu wygodnie, to także jego największa wada - bo potrzebne są dodatkowe ograniczenia czy to przez framework, czy to przez konwencję czy stosowanie wzorców, żeby ujarzmić ten język. I to jest powód dla którego on nigdy nie będzie stosowany w dużych projektach. Ciągnie się za nim cały czas widmo przeszłości i kompatybilność wsteczna.

Nie jest jakoś specjalnie wydajny ale jak się go umiejętnie używa to robi co ma do zrobienia. No i ma bardzo niski próg wejścia. Wystarczy jakiś XAMPP i nawet debugować wystarczy notatnik, przeglądarka i komendy print_r, echo i die()

2 polubienia

Znam, ale podstawy:) I mam na koncie małe programy w C++, C#, też robiłem w .Net, ale znudziło mi się. Choć spodobał mi się język C#. Javę jak wyżej też znam, ale bardzo mało, nawet podstaw do końca nie znam, więc nie będę pisał, że znam podstawy.
Fizyda, tu nie chodzi, czy wierze Ci, czy nie, choć z naszej kłótni o frameworki, może tak wynikać. Widzę, że masz duże, ba! większe doświadczenie niż ja. Ja jak pisałem, niektóre biblioteki JS, poznaje w teorii, a co spodoba mi się, to zacznę pisać.
Przekonywano mnie, co nie udało się, abym VB programował, ale nie za bardzo mi się to podobało. Prędzej wolę C a to za sprawą Arduino i projektów, a to jest interesujące, przynajmniej dla mnie;)
Mimo, że lubię php i programuję, to wiem, że większy krok w przód zrobił JS niż PHP, to widać.
I na koniec, każdy ma swoje zdanie i niech się tego trzyma.