Strony wizytówki robi się najczęściej na bazie gotowego CMSa, np. WordPressa. Czyli jest to PHP, JS, HTML i CSS. Tylko, że nie piszę się wszystkiego w PHP od zera tylko najczęściej wdraża się szablon pod danego CMS plus ewentualnie rozszerza jego funkcjonalności przez dedykowane pluginy (albo i gotowe).
Jeśli chodzi o bardziej złożone aplikacje (część rzeczy ma też zastosowanie w prostych stronach) to rozdziela się tutaj dwie warstwy, frontend i backend.
Na frontendzie mamy JS, HTML i CSS oraz masę bibliotek, frameworków, a co za tym idzie zastosowanych wzorców projektowych - co najmniej MVC lub MVVM.
Backend to zależy od założeń aplikacji, może być napisany w: PHP, Ruby, Python, Node.js, C#. Wszystko zależy od przeznaczenia, środowiska oraz tego w czym klient chce mieć napisaną pakę. Oczywiści to tylko język i w przypadku każdego stosuje się odpowiedni framework. I tak dla PHP może to być Symfony, Laravel lub coś innego, Ruby zazwyczaj z Ruby on Rails, Python to django, Node.js - nie wiem, a C# to asp.Net.
Skoro mamy framework to też z automatu wzorce projektowe.
Niestety to tylko wierzchołek góry lodowej. Do tego wszystkiego dochodzą jeszcze takie rzeczy jak webservery. Na Froncie też webworkery i cała masa API przeglądarki jak local storage.
Niestety nie mogę się zgodzić z @hindus, że do największych portali stosuje się asp.net, to nie jest prawdą. Asp.net stosuje się zazwyczaj w przypadku rozwiązań korporacyjnych, a to nie są największe portale wręcz małe tylko dla danej firmy lub partnerów. Podobnie jest z Java EE i Spring (o którym zapomniałem wspomnieć wyżej), jest to środowisko raczej korporacyjne. Powodem tego jest to, że korporacje mają kasę na potrzebne licencje. Startupy czyli często duże aplikacje wykorzystują inne technologie które zmniejszają koszta na samym początku tworzenia aplikacji, czyli będą szły raczej w kierunku Ruby/Python a ostatnio Node jest na fali niż asp.net i java ee.
Ok java jest darmowa, ale aplikacja potrzebuje więcej zasobów czyli potrzeba lepszy serwerów a to są koszty.
PHP jest obecnie w miejscu gdzie albo dalej będzie zyskiwał, albo zaraz zacznie się od niego odchodzić. Przetrwał tyle ile przetrwał tylko dzięki temu, że była w nim napisana masa kodu oraz był popularny na hostingach. Obecnie sytuacja się zmienia i bardzo łatwo bez dodatkowych kosztów znaleźć hosting pod aplikację w rubym, pythoneie czy node. PHP 7 wprowadził powiew świeżości i daje nadzieję, że będzie lepiej, ale ma silne alternatywy i tak jak powiedziałem w najbliższym czasie okaże się co z tym językiem będzie. Na pewno pracy na najbliższe lata będzie sporo, ale w najgorszym przypadku będzie to praca z legacy code.
Moje prywatne zdanie odnośnie php jest takie, że gdyby nie Symfony to dla mnie ten język mógłby przestać istnieć i byłbym w stanie przenieść się na Ruby lub Node.js. Ale, że jest Symfony, a ja znam całkiem nieźle php to jeszcze się go trzymam.