Jak uchronić się przed dialerem


(Lackymen5) #1

Osoby korzystające z połączeń modemowych narażone są często na zainstalowanie się w systemie nieproszonych gości pociągających za sobą znaczne straty finansowe związane z drogimi połączeniami . Instalacja w systemie dokonuje się bez wiedzy oraz wbrew woli użytkownika sieci , mowa oczywiście o dialerach . Jak podaje Wikipedia , Dialer to wyspecjalizowany rodzaj programu komputerowego do łączenia się z Internetem za pomocą modemu.

Oczywiście nie jest w tym kontekście mowa o zwykłym dostępie do internetu nawiązywanym za pośrednictwem firmy oferującej takie usługi z którą podpisaliśmy umowe. Jak definiuje dalej Wikipedia , '' dialer wykorzystuje nieświadomość użytkownika i łączy się poprzez numer dostępowy o kosztach wielokrotnie przekraczających typowe koszty dostępu do Internetu. Zwykle jest to numer w odległym i egzotycznym kraju. W wyniku tego nielegalnego i przestępczego procederu użytkownik jest zmuszony płacić wysokie rachunki telefoniczne. Przestępca, którego dialer zostaje zainstalowany w komputerze użytkownika, posiada umowę z egzotyczną kompanią telefoniczną, która dzieli się z nim zyskami''.

Można uchronić się przed kosztami dialerów blokując numery dostępowe do nich w firmie telekomunikacyjnej zakazując takich połączeń jak 0 700 oraz drogich połączeń międzynarodowych.

Innym sposobem jest zabezpieczenie się odpowiednim software w postaci antydialerów , programów jest wiele , chodżby zamieszczone w portalu w dziale programy-bezpieczeństwo-antydialery .

Aby skutecznie chronić się przed tego rodzaju niebezpieczeństwami , należy zrozumieć sam mechanizm infekcji tego rodzaju szkodliwym oprogramowanim .

Dialer w systemie może zainstalować się 3 drogami :

1) może zostać pobrany przez odwiedzenie określonej strony , zupełnie nieświadomnie bez naszej wiedzy zainstaluje się za pośrednictwem kontrolek aktiv X ( rozwiązaniem w tym wypadku może być wyłączenie activ X jeśli korzystamy z przeglądarki IE , jest to rozwiązanie niepraktyczne , można korzystać także z ochrony Spyware Blaster czy antywirusa z ochroną antydialerową .. Norton, AVK 2005, Panda ) .

W tym wypadku bezpieczna jest np. Opera bo ma tę funkcje wyłączoną i dialer nie ma możliwości zainstalowania się za pośrednictwem tych kontrolek.

2) do jego zainstalowania może dojść bez naszej wiedzy za pośrednictwem java skrypt ( działaność skryptów java dość często ujawnia się rozmaitymi okienkami ukazującymi się naszym oczom :slight_smile: ).

Dla ochrony można oczywiście wyłączyć skrypty java w IE ale niestety znowu zuboży to funkcjonalność tej przeglądarki .

Inaczej jest w przypadku alternatywnych przeglądarek , np. Opery , gdzie nie ma takiego ryzyka bo chodż ta ma dostępną tę opcje , mimo wszystko nie dopuści do zainstalowania dialera bo wszystko co ładuje się na stronach www. wędruje do folderu cache4 i jest tam bezpiecznie przechowywane , można też w każdej chwili łatwo go opróżnić lub nawet zautomatyzować ten zabieg w samej przeglądarce. Jest też prosta metoda deaktywacji java script w meni podręcznym : F12 - wyłącz obsługę java script , i w równie łatwy sposób odwrócić ten proces.

3) trzecią droge dialerom otwieramy własną nieodpowiedzialnością instalując szkodliwy program na własne życzenie :wink: .

Jeśli widzimy np. kuszącą propozycję zainstalowania programu X który umożliwić ma obejrzenie najpiękniejszych dziewczyn w necie lub godzimy się zainstalować program Y przy pomocy którego możliwa będzie np. bardzo ciekawa gra , a nie znamy żródła ( dość często pojawia się wtedy tekst na nagłówku instalacji : ''czy chcesz zainstalować program ... by móc ...'' ) , wtedy własną naiwnością pobieramy dialera i instalujemy go w naszym systemie .. i na takie przypadki nie ma już programu który nas uchroni .

Innych dróg nie ma na to by nabawić się dialera.

Jeśli zrozumie się żródła infekcji dialerami , dojść można do wniosku , iż wystarczy czasem przesiadka na alternatywną przeglądarke , z pewnością zachowanie odrobinę ostrożności , by nie mieć więcej podobnych problemów . Kiedy nie będziemy instalować programów z podejrzanych żródeł ( tak się dzieje prawie zawsze gdy ktoś obiecuje nam ogromne korzyści z pobrania czegoś zupełnie bezinteresownie :slight_smile: i zachowamy rozwage - nie staniemy się kolejnymi ofiarami drogich połączeń .

( sprawa dialerów nie dotyczy oczywiście np. użytkowników sieci LAN ) .

def. dialera zaczerpnięta została z Wilkipedii http://pl.wikipedia.org/wiki/Dialer . Całość napisana autorsko w oparciu o wiedzę zdobytą z sieci oraz z własnych doświadczeń .


(Asterisk) #2

Skąd to wziąłeś ??


(Monczkin) #3

nikt tego nie kwestionuje - ale wypada, a wręcz jest wymagane podanie źródła - prawa autorskie

pozwolę sobie usunąc twój post - bez obrazy :slight_smile:


(Musg) #4

usuwaj ,spokojnie tyle tu widzialem,

ze nic mnie nie zdziwi.Szkoda tylko,ze nie zrozumiales co napisałem:

dialerrrr

To jest rozwiazanie calego problemu zwiazanego z dialerami :smiley: :smiley:


(Monczkin) #5

musg wybacz - link przez moją nieuwagę został źle skopiowany - przepraszam - będę zwracał baczniejszą uwagę :slight_smile:


(Lackymen5) #6

Na przyszłość proszę zachować formę grzecznościową zwracając się do uczestnika forum , podając chodżby nick , tego chyba wymaga kultura? .

Zawsze kiedy podaję nieswoje informacje , powołuje żródło , nie czyniłem i tym razem wyjątku uznając , że znalezienie Wilkipedii nie jest najmniejszym problemem , niemniej dodałem wyżej link .


(lazikar) #7

Ale prawo niestety wymaga aby podawać źródło informacji. Nieważne czy łatwo znaleść.

Co do twojej pierwszej części posta to się nie wypowiem. :x


(Asterisk) #8

1- Jeżeli to był post pierwszy z kolei , to doskonale

wiadomo do kogo jest skierowane pytaniw.

2 - Gdybyś trochę pośledziłbyś moje posty - zauważyłbyś,

iż w innej sytuacji jason piszę , kogo pytam

3 - Kulturą jest też podanie źródła, ż ktorego skorzystałeś.

Tego tu zabrakło.

4 - A na przeprosiny zapytam inaczej -

Wielce Szanowny Userze Lucky - czy byłby Pan uprzejmy

podać, z jakich źródeł Pan korzystał, tworząc tą "własna

pracę" ?

PS.

Jest to forma bardzo grzeczna - jak i to

Ci nie odpowiada - na PW proszę