Jak udostępnić internet po LAN z komputera do routera Sagem i go skonfigurować?


image
image
image image

Router to Sagem Fast 2704 od Orange (zresetowany do fabrycznych), podłączyłem do po LAN do komputera z Windows 10, który jest podłączony do WiFi. Włączyłem udostępnianie. Nie wiem co dalej z tymi IP

Proszę o pomoc, widziałem, że kiedyś @roobal wypowiadał się w podobnym wątku

Nie powinieneś mieć 192.168.2.1 na obu urządzeniach. Skoro ten Sagem ma robić za router a nie switch to powinieneś konfigurować połączenie z komputerem w WAN, dla LAN wybrać jeszcze inną sieć, która będzie NATowana na ten adres z .2.

Okej, już wiem. Zakładka WAN pomogła.

Ciekawi mnie natomiast czy mogę tak samo udostępnić z Linuksa po LAN? Jak?

Oczywiście, że możesz. Procedura jest analogiczna tylko dużo łatwiejsza.

  1. Znajdujesz komendę jak dodać adres IP do karty siecioiwej.
  2. Znajdujesz komendę jak zrobić SNAT.
  3. W zależności od aktualnej konfiguracji może być konieczne włączenie forwardingu w sysctl.

Celowo nie podaję Ci gotowca żebyś się czegoś nauczył.

np.
https://wiki.archlinux.org/index.php/Internet_sharing
a jak masz Łubuntu to i jeszcze prościej
https://crookm.com/journal/2018/sharing-wifi-connection-over-ethernet/

Oj chyba za skomplikowanie :frowning:
Bardziej graficznie ja pracuję i już w Network Center zmieniłem w IPv4 Settings na metodę udostepniania i to nie pomogło.

Właśnie tak zrobiłem i to mi nie działa.

Także moje starania nic nie dały, proszę więc o instrukcje co tutaj poprawić i jak.
Komputer ma Peppermint OS i LAN na płycie głownej oraz WiFi na PCIe.

WAN w routerze ustaw tak samo jak robileś to dla Windows. Nie ma potrzeby tam nic zmieniać. Dla tego “Wired connection 1” ustaw adres taki sam jak ustawiałeś w Windows dla eth.

Albo w ogóle nie ustawiaj adresu w tym “Wired connection 1” a na WAN routera wybierz pobieranie adresu przez DHCP.

Nie znam się na klikadłach, dużo prościej to ogarnąć 2-3 komendami z terminala.

Tylko, że ja WAN nie zmieniałem.

W którym konkretnie polu?

Czyli wtedy na routerze robię auto i klikam dalej? I tak samo nic nie ustawiam na Linuksie?

Niestety nie jestem taki dobry w Linuksie i sieciach zeby samemu ogarnąć te komendy, a zgadywanie to kiepska metoda/

A ile masz tam pól na adres? Ja widzę jedno.

Nie nic, tylko ustawiasz (tak jak masz teraz) Shared to other computers a jedynie usuwasz ten adres (który jest optional). Nie jestem pewny czy to zadziała, bo w życiu tego graficznego narzędzia nie używałem.

Przesadzasz. W artykule, który podesłał @vries wszystko jest dokładnie opisane.

Twoim zadaniem nie jest zgadywanie, tylko zrozumienie jak to działa i zastosowanie wiedzy. Jeśli coś jest niejasne możesz poprosić o wyjaśneinie, ale konkretnych komend ja Ci nie podam.

No to wpisałem adres w tym polu co widać, jest na screenshot i jakoś to nie działało dlatego pytam czy chodzi o coś innego?

Jeśli już go tam wpisujesz to wpisz taki sam jak robiłeś to dla eth na Windows kiedy działało. Gateway nie ma tu sensu.

Sprawdź, czy masz pakiet zainstalowany o nazwie: dnsmasq

Samo wymaga gatewaya.
Tak, robię dokładnie tak jak działało na Windowsie. Jest to nieco inaczej niż na screnshotach, bo potem poprawialem na tak:
image <-eth

<-WAN
i to mi na Windows zadziałało

Ten gateway u Ciebie na Linuksie jest zły i bez sensu. Spróbuj się go pozbyć, ostatniecznie ustaw na coś z tej samej sieci, z której jest adres.

Na Widnowsie da się bez gatewaya, natomiast ustawienie takiego nic nie zmieniało w działaniu sieci.

Na Linuksie też się da. Czy w tym konkretnym klikadle, nie wiem, pewnie się jakoś da. Popytaj Google. Możesz też spróbować ustawić gateway, który przynajmniej jest z tej samej sieci do adres jaki nadajesz. No i masz drugą próbę możliwą, czyli całkowity brak adresu + dhcp na wanie routera.

Po raz kolejny przypominam, że zamiast męczyć się z tysiącem kliknięć można to załatwić 2-3 komendami. Nie wiem dlaczego ludzie chcą się tak męczyć.

Może dlatego, że te komendy nigdy im nie działają :wink: