Jak udostępnić internet?


(Pulpet9612329) #1

Witam,

Nie wiem jak mam udostępnić internet na laptopa i drugi komputer.

Wszystko jest podłączone do rutera (jako Switch).

Do internetu łącze się za pomocą mojego komputera poprzez PPPoE.


(scripter1) #2

Albo ja czegoś nie rozumiem albo ty źle to łączysz.

Masz router, switch czy oba urządzenia?

Router służy do rozdzielenia sygnału neta, router łączy się z netem a pozostałe komputery łączą się z routerem.

Switch to raczej tu nie wystarczy chyba że urządzenie dostępowe z którym się łączysz (serwer/router) ma skonfigurowaną obsługę więcej niż 1 urządzenia naraz (operatorzy raczej nie umożliwiają tego) - switche się stosuje gdy masz do routera podłączyć kilka kompów ale są one umiejscowione daleko od niego i chcesz pociągnąć jeden kabel wspólny zamiast kilku osobnych dla każdego.

Z kolei jeśli inna opcja to łączysz do neta swojego kompa (np. przez modem wdzwaniany typu iPlus albo przez zwykłą kartę sieciową) i przez drugą kartę sieciową łączysz go z innym komputerem kablem krosowanym i robisz udostępnianie połączenia (połączenie mostkowe) - z tym że w ten sposób podłączysz do swojego tylko 1 inny komp.


(Kpc21) #3

Opisz dokładnie konfigurację. Jaki masz router, switch, jak to wszystko jest połączone.

Najprawdopodobniej wystarczy podłączyć do switcha kolejne komputery i ustawić automatyczne przydzielanie IP.


(Pulpet9612329) #4

Ale nie mogę się połączyć przez ruter bo mi port Wlan nie działa i mam ustawione na switch.

Linksys WRT54GL


(scripter1) #5

Nie rozumiem cię, ty próbujesz router podłączyć do netu przez Wlan?

Wlan (Wireless Lan) służy jedynie do udostępnienia połączenia dla komputerów z bezprzewodową kartą sieciową ale sam net do routera musi być podłączony kablem pod odpowiednie gniazdo w routerze oznaczone jako WAN lub Internet i w jego ustawieniach musisz mieć odpowiednio skonfigurowane ip i dns (według danych od twojego dostawcy neta).

Może jeszcze być że twój dostawca nie dopuszcza routera do neta bo zarejestrował adres mac twojej karty sieciowej w kompie (ostatnio coraz częściej tak robią), w niektórych routerach da się to obejść ustawiając na porcie wan taki mac jaki ma karta w twoim kompie.

A switch to nie wystarczy w typowej usłudze dostępu do neta dla ludu bo operatorzy ustawiają tak żeby tylko jeden komp naraz (lub router) mógł się podłączyć do ich sieci.


(Kpc21) #6

Jakie masz łącze? I jakim cudem łączysz się przez PPPoE z komputera do Linksysa WRT54GL? Zrozumiałbym, gdybyś z poziomu routera łączył się poprzez PPPoE z operatorem.


(roobal) #7

Czasem nie masz modemu DSL/ADSL z wyjściem RJ-45? W sumie nigdy się w ten sposób nie bawiłem ale jeśli masz modem podpinany pod USB to podepnij wszystkie komputery pod switch w routerze i przydziel im ręcznie albo z DHCP adresy ip i połącz je w sieć LAN. Natomiast na komputerze, do którego podpinasz modem włącz w systemie udostępnianie połączenia sieciowego. Musiałbyś jeszcze tylko zmienić w routerze adres bramy domyślnej na adres IP, który został przydzielony komputerowi, z którego udostępniasz połączenie sieciowe.

Jeśli jednak nie masz żadnego modemu to musiałbyś mieć dwie karty sieciowe i wtedy z twojego komputera robisz router ale najlepiej sprecyzuj dokładnie problem, bo wróżkami nie jesteśmy i ciężko w taki sposób Ci pomóc. Jak nie potrafisz opisać słowami to może wrzuć jakieś zdjęcia. Jeśli zdecydujesz się na to, wrzuć zdjęcia do forumowej galerii a dokładnie o tutaj :arrow: gallery/album.php?album_id=20 i tutaj na forum daj tylko link albo miniaturkę.

Pozdrawiam!


(Kpc21) #8

roobal

pulpet napisał, że ma Linksysa WRT54GL. To jest klasyczny router (z portem WAN na Ethernet), a nie DSL. I podejrzewam że tego Linksysa dostał od dostawcy, bo:

  • sam o sieciach komputerowych nie ma większego pojęcia, po co więc kupowałby Linksysa "GL" - z możliwością instalacji alternatywnego firmware (chyba że sprzedawca w sklepie mu takiego wcisnął)?

  • ma to wszystko dziwnie podłączone

  • nie może dostać się do konfiguracji routera


(roobal) #9

To akurat wiem, że ten router jest bez modemu Adsl ale on tak nakręcił wszystko, że sam się już w tym wszystkim pogubiłem :expressionless:

Pozdrawiam!


(Pulpet9612329) #10

Ogólnie gdy się łącze przez ruter z internetem to mam okropne lagi i kabel od internetu połączyłem do portu lan i od mojego komputera.

Teraz łącze się z internetem przez PPPoE na pc. I chcę zrobić tak żeby z mojego pc udostępnić internet na 2 pc i laptopa który łączy się przez wi-fi


(Kpc21) #11

Opisz od początku do końca. Co jest podłączone do poszczególnych portów routera, jak jest on skonfigurowany.


(Pulpet9612329) #12

Ruter - Linksys WRT54GL

Komputer 1: Połączony do rutera (4 port lan)

Komputer 2: Połączony do rutera (3 port lan)

Laptop: Połączony z ruterem przez Wi-Fi

Internet: Kabel połączony do rutera (1 port lan)

Komputer 1 łączy się z internetem poprzez PPPoE.

I chcę udostępnić z niego internet dla laptopa i komputera 2.


(Kpc21) #13

W tej konfiguracji komputer 1 będzie musiał być włączony aby internet działał na pozostałych.

Czy port WAN jest wolny? W takiej sytuacji dobrze byłoby podłączyć łącze internetowe bezpośrednio pod port WAN i w routerze skonfigurować połączenie PPPoE.


(Pulpet9612329) #14

Ale internet na porcie WAN nie chodzi mi.


(Kpc21) #15

Ustawiłeś w routerze na PPPoE? Wpisałeś dane do logowania?


(roobal) #16

Tylko sprecyzuj co nie chodzi, bo chodzić to może istota żywa a nie internet. Co masz na myśli pod pojęciem nie chodzi, port WAN jest zepsuty czy internet jest spowolniony? Strony się długo wczytują czy w ogóle nie ma połączenia z internetem przez router? Podepnij kabel pod port WAN skonfiguruj poprawnie połączenie a jak nie masz o tym pojęcia to poproś admina twojej sieci. Jeśli router jest popsuty albo chcesz kombinować ze switchem to moim zdaniem lepiej będzie jak wywalisz ten router i kupisz switch albo nowy router, w końcu po to masz router żebyś mógł rozdzielić łącze bez takich kombinacji.

Masz jeszcze inne wyjście - kupić jakiegoś starocia (stary komputer) za ok. 50 - 100zł, postawić na nim Linuksa, np. Vyatta (umożliwia konfigurację przez WWW) i z tego starego PC zrobić router, będziesz miał nawet większe możliwości a zużycie prądu minimalnie większe, prawie nieodczuwalne niż router sprzętowy.

Pozdrawiam!


(Pulpet9612329) #17

Strony ładują się baaardzo wolno... A pinga mam 200-250, a jak mam internet połączony do intenetu (łącze się z intenretem na pc) to pinga mam 50-100.


(scripter1) #18

A to jest już inna sprawa, może masz źle skonfigurowane że ci tak zamula albo po prostu masz padniętego routera.


(roobal) #19

Spróbuj pobawić się jeszcze QoS.

Pozdrawiam!


(Kpc21) #20

Proszę odpowiedzieć na pytanie, z jakiej firmy i jakiego typu masz łącze internetowe.