Jak udostępnić internet?

Witam,

Nie wiem jak mam udostępnić internet na laptopa i drugi komputer.

Wszystko jest podłączone do rutera (jako Switch).

Do internetu łącze się za pomocą mojego komputera poprzez PPPoE.

Albo ja czegoś nie rozumiem albo ty źle to łączysz.

Masz router, switch czy oba urządzenia?

Router służy do rozdzielenia sygnału neta, router łączy się z netem a pozostałe komputery łączą się z routerem.

Switch to raczej tu nie wystarczy chyba że urządzenie dostępowe z którym się łączysz (serwer/router) ma skonfigurowaną obsługę więcej niż 1 urządzenia naraz (operatorzy raczej nie umożliwiają tego) - switche się stosuje gdy masz do routera podłączyć kilka kompów ale są one umiejscowione daleko od niego i chcesz pociągnąć jeden kabel wspólny zamiast kilku osobnych dla każdego.

Z kolei jeśli inna opcja to łączysz do neta swojego kompa (np. przez modem wdzwaniany typu iPlus albo przez zwykłą kartę sieciową) i przez drugą kartę sieciową łączysz go z innym komputerem kablem krosowanym i robisz udostępnianie połączenia (połączenie mostkowe) - z tym że w ten sposób podłączysz do swojego tylko 1 inny komp.

Opisz dokładnie konfigurację. Jaki masz router, switch, jak to wszystko jest połączone.

Najprawdopodobniej wystarczy podłączyć do switcha kolejne komputery i ustawić automatyczne przydzielanie IP.

Ale nie mogę się połączyć przez ruter bo mi port Wlan nie działa i mam ustawione na switch.

Linksys WRT54GL

Nie rozumiem cię, ty próbujesz router podłączyć do netu przez Wlan?

Wlan (Wireless Lan) służy jedynie do udostępnienia połączenia dla komputerów z bezprzewodową kartą sieciową ale sam net do routera musi być podłączony kablem pod odpowiednie gniazdo w routerze oznaczone jako WAN lub Internet i w jego ustawieniach musisz mieć odpowiednio skonfigurowane ip i dns (według danych od twojego dostawcy neta).

Może jeszcze być że twój dostawca nie dopuszcza routera do neta bo zarejestrował adres mac twojej karty sieciowej w kompie (ostatnio coraz częściej tak robią), w niektórych routerach da się to obejść ustawiając na porcie wan taki mac jaki ma karta w twoim kompie.

A switch to nie wystarczy w typowej usłudze dostępu do neta dla ludu bo operatorzy ustawiają tak żeby tylko jeden komp naraz (lub router) mógł się podłączyć do ich sieci.

Jakie masz łącze? I jakim cudem łączysz się przez PPPoE z komputera do Linksysa WRT54GL? Zrozumiałbym, gdybyś z poziomu routera łączył się poprzez PPPoE z operatorem.

Czasem nie masz modemu DSL/ADSL z wyjściem RJ-45? W sumie nigdy się w ten sposób nie bawiłem ale jeśli masz modem podpinany pod USB to podepnij wszystkie komputery pod switch w routerze i przydziel im ręcznie albo z DHCP adresy ip i połącz je w sieć LAN. Natomiast na komputerze, do którego podpinasz modem włącz w systemie udostępnianie połączenia sieciowego. Musiałbyś jeszcze tylko zmienić w routerze adres bramy domyślnej na adres IP, który został przydzielony komputerowi, z którego udostępniasz połączenie sieciowe.

Jeśli jednak nie masz żadnego modemu to musiałbyś mieć dwie karty sieciowe i wtedy z twojego komputera robisz router ale najlepiej sprecyzuj dokładnie problem, bo wróżkami nie jesteśmy i ciężko w taki sposób Ci pomóc. Jak nie potrafisz opisać słowami to może wrzuć jakieś zdjęcia. Jeśli zdecydujesz się na to, wrzuć zdjęcia do forumowej galerii a dokładnie o tutaj :arrow: gallery/album.php?album_id=20 i tutaj na forum daj tylko link albo miniaturkę.

Pozdrawiam!

roobal

pulpet napisał, że ma Linksysa WRT54GL. To jest klasyczny router (z portem WAN na Ethernet), a nie DSL. I podejrzewam że tego Linksysa dostał od dostawcy, bo:

  • sam o sieciach komputerowych nie ma większego pojęcia, po co więc kupowałby Linksysa “GL” - z możliwością instalacji alternatywnego firmware (chyba że sprzedawca w sklepie mu takiego wcisnął)?

  • ma to wszystko dziwnie podłączone

  • nie może dostać się do konfiguracji routera

To akurat wiem, że ten router jest bez modemu Adsl ale on tak nakręcił wszystko, że sam się już w tym wszystkim pogubiłem :expressionless:

Pozdrawiam!

Ogólnie gdy się łącze przez ruter z internetem to mam okropne lagi i kabel od internetu połączyłem do portu lan i od mojego komputera.

Teraz łącze się z internetem przez PPPoE na pc. I chcę zrobić tak żeby z mojego pc udostępnić internet na 2 pc i laptopa który łączy się przez wi-fi

Opisz od początku do końca. Co jest podłączone do poszczególnych portów routera, jak jest on skonfigurowany.

Ruter - Linksys WRT54GL

Komputer 1: Połączony do rutera (4 port lan)

Komputer 2: Połączony do rutera (3 port lan)

Laptop: Połączony z ruterem przez Wi-Fi

Internet: Kabel połączony do rutera (1 port lan)

Komputer 1 łączy się z internetem poprzez PPPoE.

I chcę udostępnić z niego internet dla laptopa i komputera 2.

W tej konfiguracji komputer 1 będzie musiał być włączony aby internet działał na pozostałych.

Czy port WAN jest wolny? W takiej sytuacji dobrze byłoby podłączyć łącze internetowe bezpośrednio pod port WAN i w routerze skonfigurować połączenie PPPoE.

Ale internet na porcie WAN nie chodzi mi.

Ustawiłeś w routerze na PPPoE? Wpisałeś dane do logowania?

Tylko sprecyzuj co nie chodzi, bo chodzić to może istota żywa a nie internet. Co masz na myśli pod pojęciem nie chodzi, port WAN jest zepsuty czy internet jest spowolniony? Strony się długo wczytują czy w ogóle nie ma połączenia z internetem przez router? Podepnij kabel pod port WAN skonfiguruj poprawnie połączenie a jak nie masz o tym pojęcia to poproś admina twojej sieci. Jeśli router jest popsuty albo chcesz kombinować ze switchem to moim zdaniem lepiej będzie jak wywalisz ten router i kupisz switch albo nowy router, w końcu po to masz router żebyś mógł rozdzielić łącze bez takich kombinacji.

Masz jeszcze inne wyjście - kupić jakiegoś starocia (stary komputer) za ok. 50 - 100zł, postawić na nim Linuksa, np. Vyatta (umożliwia konfigurację przez WWW) i z tego starego PC zrobić router, będziesz miał nawet większe możliwości a zużycie prądu minimalnie większe, prawie nieodczuwalne niż router sprzętowy.

Pozdrawiam!

Strony ładują się baaardzo wolno… A pinga mam 200-250, a jak mam internet połączony do intenetu (łącze się z intenretem na pc) to pinga mam 50-100.

A to jest już inna sprawa, może masz źle skonfigurowane że ci tak zamula albo po prostu masz padniętego routera.

Spróbuj pobawić się jeszcze QoS.

Pozdrawiam!

Proszę odpowiedzieć na pytanie, z jakiej firmy i jakiego typu masz łącze internetowe.