Jak udostępnić połączenie dwóm komputerom przez dwa kable Et

Witam serdecznie. Mam problem z udostępnieniem swojej sieci na dwa komputery poprzez dwa kable Ethernet. Idzie to tak:

Komputer stacjonarny ma dwie karty sieciowe i z niego idą dwa kable Ethernet. Jeden kabel podłączony jest do karty sieciowej od laptopa i karty sieciowej od stacjonarnego, a drugi do mojego modemu od internetu i do następnej karty sieciowej w stacjonarnym, mam internet z Dialogu jakby co.

Udostępnienie zrobiłem tak: Panel sterowania (przełączcie na widok ikon, a nie kategorii), Centrum sieci i udostępniania, Zmień ustawienia karty sieciowej i tam mam trzy połączenia:

Połączenie Lokalne 1 i Połączenie Lokalne 2 to są obie karty sieciowe tego stacjonarnego komputera. Natomiast trzecie połączenie o nazwie Dialog to wiadomo, łączę się za jego pomocą do internetu.

Kliknąłem PPM na Dialog, Udostępnianie i zaznaczyłem Zezwalaj innym użytkownikom na łączenie się poprzez połączenie internetowe tego komputera. Poniżej wskazałem Połączenie lokalne 2, bo ono jest od drugiej karty sieciowej z której kabel Ethernet idzie do laptopa.

I jest w porządku, oba komputery mają połączenie z internetem. Jednak nie mam pojęcia jak zrobić w ten sposób na Linuksie, aby przez 2 kable Ethernet dwa kompy miały internet.

Systemy operacyjne:

Komputer stacjonarny:

Windows 7 i Ubuntu 10.10

Laptop - Windows Vista

No cóż, niestety, nie posiadam Routera :stuck_out_tongue:

Tutaj masz wszystko opisane http://dug.net.pl/tekst/31/udostepnieni … 28masq%29/

Pozdrawiam!

No to go kup. Takie połączenie jakie masz teraz jest jak dla mnie trochę bez sensu jeżeli to twoje połączenie masz w domu.

Internet na obu komputerach będzie tylko wtedy kiedy włączony jest komputer który udostępnia internet.

A co z poborem prądu ? taki zasilacz komputerowy pobiera co najmniej 400 W a router coś koło 2 W.

Dzięki, ale czy nie ma czegoś prostszego. Wątpię, czy uda mi się to wszystko zrobić, albo zrobię to tak, że sobie namieszam i w ogóle nie będę się mógł połączyć. A ponadto tam jest napisane, że podajemy z umowy: IP, maskę, adres i bramę. Ale ja to wszystko mam przydzielane automatycznie, więc jak to mam zrobić?

Nie przyda mi się. Ponieważ ja to robię, aby siostra na laptopie miała internet, a ona ze mną nie mieszka. Przyjeżdża maksymalnie 3 razy w roku i to na maksymalnie tydzień. A jak już przyjedzie, to i tak mało korzysta z tego laptopa. Przyjeżdża po to, aby nas zobaczyć, pogadać z nami, spędzić czas, bo długo nas nie widuje.

Więc w sumie można by rzec, a to nie możesz na ten czas wyłączyć Linuksa i korzystać z Windowsa? No oczywiście, mogę to zrobić hehe, no ale takie udostępnienie na Linuksie to mi się przyda pewnie nie raz, chcę wiedzieć jak to zrobić, interesuje mnie to.

Chciałem Ci to sam opisać ale tam masz wszystko ładnie opisane, więc tego nie robiłem. Skoro ktoś poświęcił czas i opisał to wyczerpująco, to po co miałem się powtarzać? Masz tam napisane wyraźnie, że jeśli masz adres z DHCP, to konfigurujesz w jeden sposób, a jeśli masz statyczny adres, przypisywany ręcznie, to konfigurujesz w ten drugi sposób, trzeba tylko dobrze czytać.

Jeśli masz adres z DHCP, to Ciebie interesuje początkowy opis, tamto z umową Ciebie nie interesuje. Jeśli chcesz, możesz doinstalować program o nazwie Firestarter i w nim skonfigurować podział łącza, klikając myszką.

Pozdrawiam!

Się spróbuje, wielkie dzięki roobal :smiley: