Jak udostępnić połączenie dwóm komputerom przez dwa kable Et

(szpon5) #1

Witam serdecznie. Mam problem z udostępnieniem swojej sieci na dwa komputery poprzez dwa kable Ethernet. Idzie to tak:

Komputer stacjonarny ma dwie karty sieciowe i z niego idą dwa kable Ethernet. Jeden kabel podłączony jest do karty sieciowej od laptopa i karty sieciowej od stacjonarnego, a drugi do mojego modemu od internetu i do następnej karty sieciowej w stacjonarnym, mam internet z Dialogu jakby co.

Udostępnienie zrobiłem tak: Panel sterowania (przełączcie na widok ikon, a nie kategorii), Centrum sieci i udostępniania, Zmień ustawienia karty sieciowej i tam mam trzy połączenia:

Połączenie Lokalne 1 i Połączenie Lokalne 2 to są obie karty sieciowe tego stacjonarnego komputera. Natomiast trzecie połączenie o nazwie Dialog to wiadomo, łączę się za jego pomocą do internetu.

Kliknąłem PPM na Dialog, Udostępnianie i zaznaczyłem Zezwalaj innym użytkownikom na łączenie się poprzez połączenie internetowe tego komputera. Poniżej wskazałem Połączenie lokalne 2, bo ono jest od drugiej karty sieciowej z której kabel Ethernet idzie do laptopa.

I jest w porządku, oba komputery mają połączenie z internetem. Jednak nie mam pojęcia jak zrobić w ten sposób na Linuksie, aby przez 2 kable Ethernet dwa kompy miały internet.

Systemy operacyjne:

Komputer stacjonarny:

Windows 7 i Ubuntu 10.10

Laptop - Windows Vista

No cóż, niestety, nie posiadam Routera :stuck_out_tongue:

(roobal) #2

Tutaj masz wszystko opisane http://dug.net.pl/tekst/31/udostepnieni ... 28masq%29/

Pozdrawiam!

(system) #3

No to go kup. Takie połączenie jakie masz teraz jest jak dla mnie trochę bez sensu jeżeli to twoje połączenie masz w domu.

Internet na obu komputerach będzie tylko wtedy kiedy włączony jest komputer który udostępnia internet.

A co z poborem prądu ? taki zasilacz komputerowy pobiera co najmniej 400 W a router coś koło 2 W.

(szpon5) #4

Dzięki, ale czy nie ma czegoś prostszego. Wątpię, czy uda mi się to wszystko zrobić, albo zrobię to tak, że sobie namieszam i w ogóle nie będę się mógł połączyć. A ponadto tam jest napisane, że podajemy z umowy: IP, maskę, adres i bramę. Ale ja to wszystko mam przydzielane automatycznie, więc jak to mam zrobić?

Nie przyda mi się. Ponieważ ja to robię, aby siostra na laptopie miała internet, a ona ze mną nie mieszka. Przyjeżdża maksymalnie 3 razy w roku i to na maksymalnie tydzień. A jak już przyjedzie, to i tak mało korzysta z tego laptopa. Przyjeżdża po to, aby nas zobaczyć, pogadać z nami, spędzić czas, bo długo nas nie widuje.

Więc w sumie można by rzec, a to nie możesz na ten czas wyłączyć Linuksa i korzystać z Windowsa? No oczywiście, mogę to zrobić hehe, no ale takie udostępnienie na Linuksie to mi się przyda pewnie nie raz, chcę wiedzieć jak to zrobić, interesuje mnie to.

(roobal) #5

Chciałem Ci to sam opisać ale tam masz wszystko ładnie opisane, więc tego nie robiłem. Skoro ktoś poświęcił czas i opisał to wyczerpująco, to po co miałem się powtarzać? Masz tam napisane wyraźnie, że jeśli masz adres z DHCP, to konfigurujesz w jeden sposób, a jeśli masz statyczny adres, przypisywany ręcznie, to konfigurujesz w ten drugi sposób, trzeba tylko dobrze czytać.

Jeśli masz adres z DHCP, to Ciebie interesuje początkowy opis, tamto z umową Ciebie nie interesuje. Jeśli chcesz, możesz doinstalować program o nazwie Firestarter i w nim skonfigurować podział łącza, klikając myszką.

Pozdrawiam!

(szpon5) #6

Się spróbuje, wielkie dzięki roobal :smiley: