Jak ugryźć - zwiększenie zasięgu WiFi

Nie no, oczywiście :slight_smile:. Ale informacje jakie podałeś, że LR oznacza Long Range znacznie to ułatwiają :slight_smile:. Chyba faktycznie spróbuję upolować jutro LR na amazonie, a nóż może będzie przeceniony - a i tak jest już w lepszej cenie niż w PL sklepach.

1 polubienie

Sorki, że tak dopytuję o proste rzeczy, ale czasem mam tak, że jak nie dotknę, nie zobaczę to do końca nie rozumiem :stuck_out_tongue:. A nie chcę żeby się okazało potem, że coś źle zrozumiałem i jednak nie działa to tak jak myślałem. Tym bardziej, że to trochę prezent pod choinkę ma być.

Wiem, że jest to napisane, ale chcę się upewnić i potrzebuję, żeby mi wytłumaczyć jak krowie na rowie :stuck_out_tongue: bo jest duża szansa, że jutro kupię Ubiquiti UAP AC LR.

Podłączam go do zasilacza PoE który jest w zestawie, kablem który jest w zestawie. Zasilacz do prądu, nie wpinam kabla eth. Łączę się z UAP (w celach konfiguracyjnych kablem, który potem odłączam), konfiguruję go w tryb MESH - zgaduję, że wskazuję mu moją sieć i nic więcej nie muszę robić? - pytanie od strony hardware, bo zakładam, że jeszcze jakaś konfiguracja może być wymagana.

Nie będzie mu przeszkadzało, że moja sieć WiFi ma filtrowanie mac?

Nie wiem czy dobrze zrozumiałem. Sam system operacyjny w UAP jest mocno ograniczony pod względem konfiguracji (to jest embeded Linux), system pozwala tylko na wskazanie inform (kontrolera, z którym ma się komunikować). Na kontrolerze trzeba go adoptować, to podejrzewam, że wiesz. Resztę robi się na kontrolerze Unif - SSID, VLAN, kanały, szerokość kanału, moc ndawania, aktualizacje, mesh.

Ok, czyli nie wystarczy sam Ubiquiti UAP AC LR, potrzebny jest jeszcze kontroler :confused:. Czyli wchodzi jeszcze w grę wymiana routera od ISP - czego chciałem uniknąć :confused:.

To jest coś co mi nie pasowało bo by było zbyt piękne by taka konfiguracja działała pomiędzy urządzeniami różnych producentów.

Po chwili zajarzyłem, że kontroler to albo urządzenie, albo soft na windowsie który umożliwia konfigurację UniFi. Czyli nie jak to typowo jest dla urządzeń przez przeglądarkę. Czy może to co wyżej napisałem jest aktualne.

Reasumując, czy Router TP-Link TL-WR841N zepnę z UniFi i rozszerzę zasięg WiFi bez łączenia kablem TP-Linka i UniFi?

Edit:
Czy ja dobrze rozumiem, ze kontroler (nawet w formie aplikacji windows) musi być cały czas podpięty do UniFi aby on działał? Do tej pory myślałem, że jest on potrzebny tylko w celach konfiguracyjnych - potem może zostać odłączony.

Kontroler jest po, aby wygodnie zarządzać AP. W domu masz jeden, dwa może 4 AP i zarządzasz nimi centralnie. W firmach potrafię mieć ich 60 i gdybym miał do każdego się logować, to bym się pochlastał. Z poziomu kontrolera aktualizujesz również soft AP. Do samego działania AP, kontroler nie jest potrzebny, ale warto go mieć, aby roaming dobrze działał. Jeśli masz możliwość odpalić go 24h na jakiejś VM lub kontenerze LXD.

Jak pisałem, do samego działania AP nie jest potrzebny, ale zaleca się mieć go włączonego non-stop do chociażby roamingu czy wlan schedule, gdybyś chciał skorzystać. AP będą działać, gdy wyłączysz kontroler. To nie WLC, gdzie to WLC odpowiada za uwierzytelnianie, nie AP.

To jest AP, nie ma fukcji AP client. Niestety musisz przynajmniej jeden UAP podpiąć kablem do TP Linka.

1 polubienie

Dzięki za łopatologiczne wyjaśnienie. Teraz wszystko jasne :slight_smile:

Nie ma sprawy.

1 polubienie

Ostatnie pytanie, bo chyba będę mógł go podłączyć jednak kablem, a wcześniej prawie rozmyśliłem się z zakupu.

Jeśli podłączę tplinka z unifi kablem to unifi będzie “przedłużał” tą samą sieć wifi z tymi samymi ustawieniami co tplink - czy może unifi tworzą własną sieć?

Jeśli dobrze rozumiem to WiFi robi się wtedy na unifi i pierwszy jest niejako masterem dla WiFi a reszta bezmyślnie kopiuje i rozprowadza sygnał dalej.

Niestety nie powieli ssid i ustawień TP. Unifi rozgłasza własne ssid. Jedyne co możesz zrobić, ale jest raczej niezalecane, utworzyć ssid o tej samej nazwie, z tym samym hasłem i inny kanał. Przy czym zapomnij o roamingu między TP a Unifi. Niestety na każdym AP będziesz musiał ustawić kanał na sztywno. W AP Ubi nie ma czegoś takiego jak master. To kontroler wysyła ustawienia do każdego AP podłączonego i komunikującego się z kontrolerem.

Właściwie czemu? Przynajmniej nie będzie tych cyrkow co z repeaterem, że urządzenie na siłę trzyma słabszą sieć tylko dlatego że jest wyżej na liście

Czyli niczym to się nie będzie różniło od tego gdybym podłączył drugi router i ustawił mu inną sieć?
Plusem unifiy względem typowego routera wlan będzie to, że mogę potem dodawać kolejne urządzenia bez podłączania ich kablem i tym samym zwiększać zasięg WiFi?

Popraw mnie proszę jeśli się mylę.

Problem będzie gdy będziesz w zasięgu obu routerów. Wtedy zachowanie urządzenia będzie ciężkie do przewidzenia bo nie będzie wiedział z którym routerem się połączyć i do którego pchać pakiety. Routery też chyba zwariują bo nie będą wiedziały dla kogo lecą pakiety. Kolejna kwestia jest taka, że w obu trzeba będzie mieć takie same ustawienia dla WiFi - hasło, filtrowanie adresów, port forwarding itp itd. Jedynie dhcp będzie można wyłączyć.

Ponieważ AP dogadują się między sobą co do wyboru kanału. Gdy ustawisz na sztywno, AP nie dostosują się do istniejących w eterze warunków.

1 polubienie

AP to L2 w odniesienie ISO/OSI, te urządzenia z założenia są głupie, to routery są te mądre. Jeśli host podłączy się do jakiegoś AP, nie obchodzi nic więcej jak dostać się do bramy, czyli routera.

Jeśli chodzi o filtrowanie MAC, to osobno zadzaiała na TP, osobno na Unifi. Dlatego Unifi ma tę przewagę, że pobierają konfigurację z kontrolera, spójną dla wszystkich urządzeń.

Teoretycznie przy 1 Unifi tak, przy więcej niż 1 już nie. Unifi to urządzenia L2, jak pisałem, urządzenia L2 są głupie, urządzenia L3 są mądre. Jednak w tym przypadku Unif ma zarządcę - kontroler. To kontroler mówi Unifi jak mają się zachowywać. Gdy masz ich 100 czy 200 w sieci, to działają tak samo.

1 polubienie

Ale tylko jak masz komplet Unifi, negocjacje kanałów to ponadstandardowy feature. “Czysty” AP powinien być głupi, jak to określiłeś. “Magia” wchodzi dopiero od 2 urządzeń a osiąga pełny potencjał z kontrolerem.

1 polubienie

Dobre pytanie, też to tak zrozumiałem. Ale no gdzieś mimo wszystko pozostają wątpliwości … :confused:

Dobra byłem w domu i przemyślałem raz jeszcze możliwości jak to wszystko podpiąć. Zrobiłem też koncepcyjne diagramy jak wygląda sieć i jakie mam pomysły na jej rozbudowę. Najbardziej mi zależy by był dostęp do drukarki z obu sieci - wydaje mi się, że nie powinno być z tym problemu gdy DHCP będzie jedynie na routerze ISP (TP-Link), ale wolę się dopytać.
@roobal będę wdzięczny gdybyś znalazł czas i zerknął czy to się kupy trzyma.

Budżet jaki mam to podajże 520zł bez problemu, ale mogę dołożyć jeszcze ze stówkę.

Moje wątpliwości i pytania:

  • czy nie będzie problemu z drukowaniem z drugiej nowej sieci?
  • jaki switch dobrać - będą potrzebne 2 port (+1 wejściowy) bo chcę w tym miejscu gdzie kończy się nieużywany kabel zostawić możliwość podpięcia komputera stacjonarnego, a drugi dla routera Ubiquiti który dopiero zostanie poprowadzony
  • czy jeśli znajdę jakiś tani switch z PoE to potrzebna jest jakaś specjalna skrętka do tego by zasilić Ubiquiti czy też wystarczy najzwyklejsza?
  • czy nie wystarczy wdrożenie pomysłu pierwszego? Na dole nie potrzebuję wyciskać super prędkości czy mieć niskiego opóźnienia
  • który standard PoE wybrać? Nie mogę znaleźć informacji jaki jest wspierany przez Ubiquiti

Obecnie sieć wygląda następująco:

Pierwszy pomysł na modernizację:

Drugi pomysł na modernizację:

Jak chodzi o switcha bez PoE to myślałem o czymś najprostrzym typu taki TP-Link: https://www.x-kom.pl/p/519238-switch-tp-link-5p-ls1005g-5x10-100-1000mbit.html

Nie wykluczam, że modernizacja będzie postępować w dwóch etapach. Pierwszy etap to pierwszy pomysł, a drugi to drugi pomysł.

Wybierając Unifi zakładam, że kontroler będzie podpięty tylko raz podczas konfiguracji. Później nie mam możliwości mieć go wpiętego 24/7. Być może mógłbym go zostawić na PC, wtedy byłby widoczny raz na jakiś czas - prawie codziennie wieczorami.

Zapomniałem o jeszcze jednej rzeczy. Rozważam Unifi ponieważ jeśli się sprawdzi to być może za jakiś czas dołożyłbym drugiego na górę domu zamiast wifi z tp-linka. Wyłączyłbym wifi w tplinku i całe wifi zrobił na unifi - nadal bez stale wpiętego kontrolera.

Dlaczego wg Ciebie magia wchodzi dopiero od 2 urządzeń?

Mam dość intensywny czas teraz i ledwo mam czas zajrzeć na forum, ale spróbuję zapoznać się z Twoimi wątpliwościami i Ci odpowiedzieć.

1 polubienie

Rozumiem, doceniam już i tak Twoją pomoc. Również mam intensywny okres w pracy dlatego musiałem skorzystać z wiedzy i doświadczenia innych ponieważ mało mam czasu na wejście głębiej w temat. A w pośpiechu mogę też coś źle zrozumieć.
Część rzeczy myślę, że już sam rozgryzłem chociaż nie było łatwo. Na przykład okazało się, że UAP AC LR występuje w dwóch wersjach, jedna wspiera tylko passive PoE, a druga od którejś wersji pPoE i PoE af :slight_smile:.

Na tym etapie nawet jeśli nie znajdziesz czasu w to zerknąć i tak jestem Ci mega wdzięczny za pomoc :slight_smile:.