Jak ukryć dysk SSD z systemem?

Cześć,

mam w laptopie dwa dyski - SSD 24GB oraz HDD 320 GB. System stoi na SSD, jednak partycja ta jest widoczna z poziomu Windowsa i można swobodnie z niej korzystać. Chciałbym, żeby było przeciwnie - aby partycja ta była ukryta, a wszelkie dodatkowe pliki zapisywały się na HDD. Czy ktoś podpowie mi jak to zrobić? 

Pozdrawiam

Rozwiń temat, co chcesz zapisywać na HDD… Mimo wszystko jak dysk z systemem jest widoczny i jest możliwość zapisywania na niego, to znacznie ułatwia uruchomienie systemu :slight_smile:

Jaki OS dokładnie? Jaka dokładnie wersja? 24GB troszkę mało, ale da się żyć.

 

Po zainstalowaniu czystego systemu na dysku zostaje 4GB miejsca, dlatego nie chciałbym, aby cokolwiek jeszcze na niego się zapisywało. Chodzi mi o takie rozwiązanie, z jakim przeważnie mamy do czynienia kupując nowy laptop z małą partycją SSD na system, gdzie do tego dysku nie mamy właśnie dostępu. OS to Windows 8 (w końcu w tym dziale się znajdujemy ;))

 

PS

z tego co się orientuję, gdy mamy do czynienia właśnie z tym rozwiązaniem, gdzie SSD jest ukryty, to wciąż mamy dostęp do plików systemowych (tak jakby znajdował się na HDD…) 

Pewnie koledze zależy, aby oszczędzić dysk przed szybszym zużyciem - nie posiadam SDD i nie robiłem - ale rozdzielałem na inne partycje i dyski ścieżki systemowe /TEMP /Użytkownicy itp. Upierdliwa rzecz… Wszystkiego się przenieść tak nie da (już prościej na Linux-ie)…

Ja tam bym TEMP zostawił i wszystko tego typu, zapisywał pobrane pliki na dysku talerzowym (chyba każda przeglądarka na to pozwala), w miarę możliwości inne pliki też… Windows nie bardzo lubi, jakby np. “wypadł” ten dysk z przeniesonymi %userdata% na inne urządzenie.

Co do szybszego zużycia - to więc po co ten SSD, jak to właśnie dzięki temu jest zysk, że szybciej działa dostęp do zapisu plików tymczasowych itd,? 4GB to nie dużo, więc standardy opisywanie tysiące razy wszędzie łącznie z DP:

  • wyłączenie hibernacji (osczędzi się miejsca równego ilość GB RAM),

  • wyłączenie punktów przywracania systemu (nigdy nawet nie sprawdzałem, czy da się je trzymać na innym niż systemowy).

  • wyłączenie, lub przeniesienie pliku wymiany.

Większość folderów windows pozwala przenieść na inny dysk/inną lokalizację. Gdy nie jest to możliwe, zawsze znajdzie się inne rozwiązanie - ja na przykład przekopiowałem zawartość folderu, który chciałem przenieść na wydzieloną partycję HDD i w zarządzaniu dyskami kazałem montować w folderach AppData, ProgramFiles, Temp, Documents i innych. Dotychczas nie było żadnych problemów(od ponad pół roku). W wypadku Appdata i Documents musiałem to zrobić z innego konta. Nie zauważyłem, żeby cokolwiek chodziło wolniej, a przynajmniej miejsca na SSD nie ubywa.