Jak "ukryć" GRUB-a?

Witam, miałęm Windows 7 obok ZorinOS. “Bawiąc” się systemami, doprowadziłem do tego, że Windows mi się już nie uruchomił. Błąd “brak bootmgr”. Wszedłem w Zorina, usunąłem partycję Windowsa i lecę z update-grub. Ale Windows nadal się pojawia. Programem grub-customizer usunąłem wpis Windows - lecz GRUB jest nadal przy starcie kompa. Jak zrobić, by od razu włączał się Zorin? Bez tego czekania na pominięcie… Pozdrawiam :slight_smile:

Ustaw czas oczekiwania na wybór systemu na 0 sekund.

  1. Brak bootmgr oznacza, że nie masz bootloadera lub partycji z Windows.
  2. Ustaw timeout w /etc/default/grub na 0 i wykonaj update-grub lub grub-mkconfig -o /boot/grub/grub.cfg.

Ustawiłem na 0 i czekam dziesięć sekund :frowning: A jeszcze, jak usunąć “wpis” Windowsa w GRUB-ie? Nie widać go (usunąłem go grub-customizerem) ale przy update-grub się pojawia :open_mouth:

plik grub.cfg w /boot jest generowany na nowo w czasie każdej rekonfiguracji GRUBa, więc każde wprowadzone zmiany będą tracone prY każdej rekonfiguracji która może się osbywać automatycznie np. podczas aktualizacji systemu.

Konfiguracja odbywa sie na podstawie plilu /etc/default/grub i katalogu /etc/grub.d więc to tam zmień timeout i wtedy będzie zachowany podczas konfiguracji

Co do windowsa, za jego dodawanie w czasie rekonfiguracji odpowiada pakiet os-prober. Znajduje on jakieś pozostałości Windowsa (prawdopodobnie na partycji EFI jest plik bootmgr.efi który pozostał po windowsie

Żeby się pozbyć Windowsa możesz usunąć pliki pozostawione na partycji EFI lub usunąć z systemu pakiet os-prober

Możesz też przywrócić do działania Windowsa 7 (tą komendę wpisałem z instalatora Windowsa (Napraw komputer > Wiersz polecenia)) A i litera partycji może się różnić. Najlepiej to sprawdź przed wpisaniem komendy, ale i tak pewnie gdybyś podał złą literę to ci odrzuci :wink:

Autor wyraźnie napisał że usunał partycję z Windows 7 i chce sie pozbyć opcji wyboru tego systemu przy uruchamianiu, więc nie ma co odzyskiwać

Partycja EFI jest podmontowywana w /boot/efi . Jeżeli nie będzie tam boot managera Windows, to napisz. Programem GParted możesz sprawdzić, która partycja to ta od EFI i ją potem podmontować.