Jak umieścić oPENsUSE 11.0 na wybranej partycji ROZWIĄZANE

witam

chciałem zainstalować Opensuse 11.0, na czystym dysku D, (dysk C-system Win XP), ale podczas instalacji wyszło mi że należy sformatować dysk (w domyśle C), nie wiem jak postąpić aby OpenSuse był zainstalowany na wolnym dysku D, bo nigdzie nie ma wyboru dysku, jak np.przy instalacji Win XP.

chciałbym mieć obydwa systemy, ale nie mogę uszkodzić, ani utracić Win XP

dla informacji podaję, że OpenSuse 11.0 mam na płycie z magazynu komputerowego Next 12/2008

może ważne jest i to że dysk D- leży na drugim twardym dysku, mam dwa C,E -jeden HD, oraz D,K-drugi HD

chciałbym poznać nowy system linuks

W Linuksie nie ma żadnego C, D, E itp.

Tą drugą czystą partycję musisz zrobić, aby instalator OpenSUSE 11.0 sformatował w formacie Ext3 i ustaw punkt montowania /. Dodatkowo, aby działała hibernacja działała mógłbyś utworzyć partycję Swap minimum tak dużo, ile masz RAMu, choć nie jest to wymagane. A tak w ogóle już jest OpenSUSE 11.1.

własnie - nie ma C,D itd, więc jak zrobić, aby linuks zainstalował się na dysku D ?

Literowe oznaczenia partycji to abstrakcja stosowana w systemach Windows (i ReactOS), w innych systemach inaczej się je nazywa, ale przecież nie o nazwę tu chodzi. Wprawdzie ostatnie openSUSE jakie instalowałem to wersja 10.0, ale gdzieś podczas instalacji chyba musi być opcja wyboru dysku i partycjonowania. Zawsze możesz przygotować partycje wcześniej np. za pomocą GParted.

Jeśli chodzi o schemat nazywania partycji w systemach GNU/Linux (i nie tylko) jest to sdXY, gdzie X to mała litera alfabetu łacińskiego, a Y to cyfra partycji. Tak więc np. sda1 to pierwsza partycja na pierwszym dysku.

już zacząłem rozumieć, bo było właśnie sda1,sd…2 tylko nie wiedziałem co to jest

bardzo dziękuję