Jak uniemożliwiść programom otwieranie własnej strony w przeglądarce

Jak uniemożliwiść programom otwieranie własnej strony w przeglądarce.

 

Coraz częściej bywa tak, że po zakończeniu instalacji programu samoczynnie otwiera się w przeglądarce strona związana z tym programem lub ofertą reklamową (co pewien czas)…

Wyłącz internet na czas instalacji. 

  I mnie to nurtuje. Pomaga często, lecz nie zawsze, dobry firewall/zapora. Ja używam Comodo, gdzie ‘Zapora sieciowa’ ustawiona jest na ‘Własne reguły’, a HIPS na ‘Tryb bezpieczny’, ale i tak część programów się przedostaje. Zdaje się, że dodają wyjątki do reguł zapory. Powiadamia o tym HIPS, ale podczas instalacji nie ma czasu na analizę tych powiadomień (czasem są zbyt ogólnikowe), bo jest ich zbyt wiele i prościej go wyłączyć, bo inaczej instalacja się wywala. Może czas poeksperymentować z Trybem paranoicznym.

 Wyłączenie internetu też pomaga, ale wtedy często programy i tak odpalają przeglądarkę.

  Zobacz jeszcze programik Unchecky:

http://www.dobreprogramy.pl/Unchecky,Program,Windows,51122.html  

Nie jest on właściwie odpowiedzią na problem, ale odznacza on i blokuje część śmieci dodanych do instalatorów.

 

***

niektóre programy potrafią sledzic aktywność użytkownika, wysylaja do serwera informacje a nawet IP, niektóre przeglądarki maja “Dont Track” lub wysylanie aby nie śledzić ale to mało skuteczne, np. ostatnim razem dostałem informacje, otworzyla mi się strona TWOJE IP:XXX Dziękujemy za zainstalowanie, był to program TRIAL oraz inny Shareaware (z ograniczeniami)